Porukka ei tunnu uskovan, että Focuksen 2-litraisesta Zetec-myllystä saa piristämällä 240-260 heppaa ulos...
Lukekaapas keväällä ilmestyneestä Vauhdin Maailmasta kuinka tuo tehdään. Omaan wagoniin on jo tilattu aika pajalta. :)
Pitäis saada maahantuojan lisävarustelistalle!
Lukekaapas keväällä ilmestyneestä Vauhdin Maailmasta kuinka tuo tehdään. Omaan wagoniin on jo tilattu aika pajalta. :)
Pitäis saada maahantuojan lisävarustelistalle!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikka Zeteciztä (2.0) saakin kolmattasataa heppaa, on Focus kuitenkin tehty perheautoksi ja piste.
Oikeat sportit ja urheiluautot löytynevät muilta merkeiltä.
"Porukka ei tunnu uskovan, että Focuksen 2-litraisesta Zetec-myllystä saa piristämällä 240-260 heppaa ulos..."
Miksi ei tuota voisi uskoa, saihan BMW:n 1,5-litraisesta henkilöautonmoottoristakin yli 1000 hevosvoimaa.
"Omaan wagoniin on jo tilattu aika pajalta. :)"
Olet varmaan tilannut ajan myös muutoskatsastukseen?
Tulee raju kampe tuon homman jälkeen, mutta ei taida alusta ja kori yms pysyä mukana kehityksessä. Saattaa jopa päästä halvemmalla, jos ostaa auton, jossa on 260hv tehoja ollut valmistumisesta saakka.
2-litraisessa on jo vakiona jämäkämpää rakennetta. Mutta jos jotain hajoaa, niin varmasti kytkin! Itse veikkaan eturenkaiden kuluvan yllättävän nopeasti.
Zetec-moottori on suunniteltu oikein, koska sen kohdalla pitää paikkaansa nyrkkisääntö:
"0,8 barin ahtopaineella teho kaksinkertaistuu."
130 hv -> 260 hv
Työkaverilla on 2-litrainen Ghia ja siinä on jo vakiona aikamoinen kivirekijousitus, jäähdytetyt levyt edessä ja levyt takana. Riittäis mulle ihan vakionakin! :)