Onko tullut

ylennyksiä

Onko kukaan saanut ylennystä ja siten myös siirtoa kenties haastavampaan tehtävään käymällä pelkkiä mpkry:n kursseja? Pitääkö olla myös "oikeita" harjoituksia takana? Onko niillä kursseilla siis mitään käytännön merkitystä? Olen käynyt aika hemmetisti kursseja jotka kaikki liittyy omaan tehtävääni ja siinä kehittymiseen, olis kiva tietää onko tällä tavalla mahdollista edetä reservilis uralla?

7

1463

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ansioista

      voidaan tietääkseni ylentää kerran, vaatinee kuitenkin ylennysesityksen joltain kerholta, järjestöltä tms. Normaalisti vaatii "kovia" harjoituksia ylennyksien välissä. Ja vaikkei ylennystä tulisikaan kurssien perusteella, voivat ne kuitenkin vaikuttaa sijoitukseesi.

    • Pallomaha

      Jos ylennyksiä ja prenikoita haluaa, kannattaa lähteä mukaan politiikkaan! Joka jampalla on korkea sotilasarvo ja rinta pullollaan mitaleita. Se kyllä hieman ihmetyttää, ettei näissä sovelleta samoja sääntöjä kuin muiden kohdalla? Jotenkin se vain laskee arvojen ja ansiomerkkien arvostusta...

      • aloittaja

        No eipä ollut kysymys siitä että pitäisi saada ylennyksiä vaan siksi että saa ylpeillä jollain arvolla. Tahtoo vain olla niin, että vaativampaa tehtävää seuraa ylempi sotilasarvo ja toisinpäin. Olisi vaan mukava jos sodan ajan tehtävään voisi vaikuttaa myös tällaisilla vapaaehtoisilla harjoituksilla ja sitten kenties käydä joskus "oikeakin" harjoitus uudessa tehtävässä. Harmittaahan se jos on perehtynyt hommaansa ja silti
        pysyy ikäänkuin lähtöruudussa. Mitaleja en tarvitse.


      • res.ups
        aloittaja kirjoitti:

        No eipä ollut kysymys siitä että pitäisi saada ylennyksiä vaan siksi että saa ylpeillä jollain arvolla. Tahtoo vain olla niin, että vaativampaa tehtävää seuraa ylempi sotilasarvo ja toisinpäin. Olisi vaan mukava jos sodan ajan tehtävään voisi vaikuttaa myös tällaisilla vapaaehtoisilla harjoituksilla ja sitten kenties käydä joskus "oikeakin" harjoitus uudessa tehtävässä. Harmittaahan se jos on perehtynyt hommaansa ja silti
        pysyy ikäänkuin lähtöruudussa. Mitaleja en tarvitse.

        Käymäsi mpkry:n kurssit näkyvät pv:n tietokannassa ja pv:n väki arvostaa aktiivisuutta. Sijoittaja todennäköisesti tulee ottamaan sa-tehtävääsi liittyvät kurssisi huomioon sijoitustasi päättäessään. Oma aktiivisuus auttaa, soita ihmeessä sotilasläänin esikuntaan.


    • zz-top

      Meikäläinen vaihtoi kokonaan tehtäviä, mutta se johtui siviilipuolen työstä. Ei ammatista sinänsä, vaan muutamista tehtäväalueista. Mpk-hommissa mukana olo vaikutti myös kai vahvasti, koska kertausharjoituksissa selvisi, että kaikki siinä porukassa olivat osallistuneet mpk-harjoituksiin. Mpk-kursseilla saatu koulutus ja kokemus oli ehdottomasti hyödyksi "oikeissa" kertausharjoituksissa ja tehtävien hoitamisessa.

    • Vanhamasi

      MPK:n sotilaalliset kurssit rinnastetaan "koviin" kertausharjoituksiin. Kyseessä ovat ne kurssit, joista etukäteen ilmoitetaan saatavan x kertauspäivää. Esim. kohteenpuolustuskursseista saa kertauspäiviä ja ensiapukursseista ei. En ota kantaa, onko järkevä rajaus.

      Ei se ylenemistie niin looginen ole. Tehtäväkään ei aina takaa korkeampaa arvoa, eikä toisinpäin. Muistan hyvin, kun eräässä merkittävän prikaatin "kovassa" kertausharjoituksessa joukkueenjohtajina oli kessuja ja varajohtajina vänrikeitä (ei tosin samassa joukkueessa). Mutta hyvin ne kaikki pärjäsivät omissa hommissaan.

    • tetovo

      Kerrassaan omituista, että ylenemisen perusteet jäävät epäselviksi.

      Kotiuduin sotamiehenä (vast.) aikoinaan. Kynmmenen vuotta myöhemmin sain muutaman rauhanturvamission välissä korpin jämät. Ne tulivat kai rauhanturvatehtävistä. Kävin n. puoli vuotta sitten kyselemässä esikunnasta onko ylennyksiä tulossa, jolloin vastaus oli: "kertausharjoituspäivät eivät riitä". Minulla oli siihen mennessä 2 pv vapaaehtoisia kertausharjoituspäivää.

      Nyt kuitenkin 4.6. napsahti alikessun natsat. Olin ennen sitä ehtinyt käydä toukokuulla maakuntajoukkojen valintatilaisuudessa (1 korvaava krh) ja 2 pv:n MPK ry:n kurssin. Ne tuskin ylennyksiin vaikuttivat.

      Toisen sanoo sitä ja toinen tätä. Ylennykset ovat tärkeitä ja mielestäni selkeyttäisi tilannetta, jos olisi selvemmät pelisäännöt mistä tulee ja miten? Ei mitään automaatiota, mutta onhan se reilumpaa, että niitä palkittaisiin jotka ovat motivoituneita ja edes jossain määrin toimintaan sitoutuneita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe