Voisiko joku asiasta enemmän tietävä hieman selkiyttää tätä asiaa:
Olisi tarkoitus varata Roomasta hotelli 14.-17.8 väliselle ajalle. Menemme siis tuolloin 14.päivä varmaankin aika illalla Roomaan ja lento lähtee poies 17.päivä.
Siitähän tulisi siis kolme yötä 14--15, 15--16 ja 16--17.päivä, MUTTA kun laitan nettivaraukseen, että haluan hotellin kolmeksi yöksi 14.päivä alkaen, niin se näyttää, että 14 pv, 15 pv ja 16 pv. Ei siis puhettakaan 17.päivästä.
Eli tartteeks varata neljäks yöks? Vai mitenkä toi oikein menee? Jos on maksettu myös 16.päivä, tarkoittako se, että täytyy lähteä jo aamupäivällä 16.päivä vai saako vielä olla 16. ja 17.päivän välisen yön?
Kiitos, jos joku tajuaa ja osaa vastata =)
Hotellien aikatauluista ja
2
264
Vastaukset
- Rautalangan vääntäjä
Hotellivuorokausi alkaa yleensä klo 14 saapumispäivänä ja loppuu klo 12 seur. päivänä, jolloin siis huone on annettava pois. Jos varaat hotellin alkaen 14.8, 3:ksi yöksi/vuorokaudeksi, niin saat huoneen käyttöösi 14.8 iltapäivällä ja lähdet sieltä pois 17.8 aamupäivällä. Varauksessa siis eka hotellivuorkausi alkaa 14.8, toinen alkaa 15.8 ja kolmas 16.8. Sen takia varauksesasi ja muualla näkyy vain nämä päivät eli 14, 15 ja 16.8. Mutta tuo viimeinen hotellivuorokausi siis alkaa 16.8 ja päättyy 17.8. Eli kun olet varannut 3vrk(eli 3 yötä), voit olla varma että saat olla huoneessasi 17.8 aamuun asti ja maksat siis kolmesta yöstä.
- paljon!
Selvä juttu :) Kiitoksia oiiiikein paljon vastauksesta! Mukavaa kesänjatkoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856