Kuten otsikkokin antaa ymmärtää, olisin kiinnostunut rikostutkinnasta ja noin yleensäkin poliisin tutkinnallisesta puolesta. Omaisikohan joku infoa siitä, millaista koulutusta ja mitä edellytyksiä kyseinen vaatii?
Vastaukset 9
- minä
ainakin sun täytyy käydä ensin ne poliisin peruskurssit, luulisin
- PBP
Olet tainnu katsoa liikaa TV:n poliisisarjoja ja nyt alkoi tuntumaan kivalta!
Tutkijaksi pääsee useamman "passipoliisivuoden" jälkeen eli poliisikouluun on sitten meneminen.
(kts. www.poliisi.fi).
Varusmiespalvelus olisi hyvä käydä, jos aikoo poliisiksi. Oletkohan valmis?
Oikeustieteellinen on toinen tapa päätyä poliisiksi, mutta vaikea ja silloin päätyy rikostutkijoiden esimieheksi.
Kolmas tapa on valmistua DI:ksi tai lääkäriksi ja pyrkiä poliisi palvelukseen (tekninen tutkinta tai patologia).
Eivät siis yhtään helpompia, joten herää ja unohda lapsellinen voihotuksesi.- PPANTHERA
Haha, miksi kaikki aina kuvittelee , että rikostutkijaksi haluavat innostuvat ammatista vain ohjelmien pohjalta ? Itse en ole katsonut yhtäkään sarjaa ja silti ammatti kiinnostaa minua. Että unohtakaa vaan itse lapselliset väitöksenne ja antakaan muiden unelmoida ja toteutaa unelmansa (:
- Jenni;D
Oon -98 tyttö ja haluan rikostutkiaksi;D itsekkin mietin miten siksi pääsee ;D
- moikkqqueh
Mul on 98 tankis ja takapenkillä
- Ehdotin_vain
Opettele ensin kirjoittamaan suomen kieltä. Siitä olisi erittäin hyvä alkaa.
- Anonyymi
Ehdotin_vain kirjoitti:
Opettele ensin kirjoittamaan suomen kieltä. Siitä olisi erittäin hyvä alkaa.
Varmaan läpällä laitoit :D
- Anonyymi
No siis Suomessa Ei pysty opiskelemaan rikostutkijaksi koska ala työllistää niin vähän. Itseäkin harmittaa.
- Anonyymi
Puolustusvoimat etsii rikostutkijaa, vaatimukset löytyy surffailemalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392371
- 47823
- 59804
Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää224661Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81587T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin7569- 47548
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16534- 62532
- 42530