Mikähän mahtaa olla vikana kun kylmänä kuuluu melkoista naputusta koneesta. Moottorin lämmittyä hetken ääni häviää. Onko muilla ollut samanlaista vikaa. Olen aatellu että oiskos venttiilinostajissa/koneistossa jotain hämminkiä. Voiskos joillakin öljynlaadun vaihdolla saada asiaan korjausta tai jollain lisäaineella. Vai
onko siellä jokin mekaanisesti menny rikki.
onko siellä jokin mekaanisesti menny rikki.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kerro nyt edes vähän tarkemmin mikä auto ja moottori!
Sori!
Malli unohti tyystin. Eli Chysler Voyage -96
3.3 ajettu 245 tkm.Mobilin Rally Formula 1 öljyt sisällä tällä hetkellä. Edellinen omistaja ne vaihtanut. Ite ajanut niillä noin nyt 7000km.
Jaa'a, kaikki tähänastiset kärryni ovat naputtaneet käynnistyksen jälkeen enempi-vähempi. Mikä on sitten liikaa, vaikea sanoa.
Muistanko väärin: voikun 3.3/3.8 -koneissa on hydrauliset venttilinnostimet.
Jossain mainittiin Forte -käsittelyn poistaneen naputtelua.
Jossain määrin on normaalia että hydrauliset nostajat pitävät ääntä kylmänä.Itse en ole huomannut että 3.3 olisi äänekäs kylmänäkään..
Öljyjä vaihtelemalla voi kanssa kokeilla mitä vaikuttaa,,ehkä vanhassa moottorissa voisi jo olla paksumpaa öljyä eikä sitä kalleinta synteettistä.
ei voisi vanhassa koneessa pitää kunnon öljyjä. Ne hyvät öljythän pitävät koneen kunnossa. Olen aina käyttänyt hyviä (synteettisiä) öljyjä ja koneet ovat pysyneet kunnossa. Se paksu halpa öljy kun pitää vaihtaa tiuhemmin kuin kallis synteettinen.
Hyvä esimerkki on eräs auto-ostokseni kun ostin auton jolla oli ajettu 220tkm näytti öljynpainemittari vain yhden pykälän yli punaisen alueen, vaikka ainakin huoltokirjan mukaan oli öljyjä säännöllisesti vaihdettu. Vaihdoin heti synteettiset (mobil) ja jo ensivaihdosta nousi öljynpaine heti yhden viivanvälin. Kuukausi sitten vaihdoin taas ja yllätys yllätys taas nousi mittari yhden pykälän, nyt mielestäni normaaliin.
Toivottavasti ei nouse enää seuraavissa vaihdoissa, muuten loppuu kohta mittari.
Mielestäni tämä osoittaa että hyvät öljyt toimivat ja pitävät koneen kunnossa.
Se että pitää paksuja öljyjä koneessa ettei kaikki vuoda pois on väärää säästöä. Kannattaa vaihtaa ne vuotavat tiivisteet, se on halvempaa kuin moottorirempan teettäminen kulumisen myötä kun ei voitele kunnolla.
niin, että kylmänä jäykät halvat öljyt menee ihan vedeksi lämpötilan kasvaessa mutta hyvät synteettiset säilyttävät viskositeettinsa lämpötilan kasvaessakin, eli mm
- halpa öljy kuluu nopeammin kun menee lämmössä litkuksi
- halpa öljy voitelee huonommin, ei muodosta niin hyvää kalvoa liukupintojen väliin
- hyvä öljy ei mene pakkasessakaan vaseliinksi mitä mikään startti ei jaksa pyörittää
Öljy-yhtiöiden sivuilta löytyy tietoa...
Ajattelin vaihtaa ens alkuun öljyt nyt sisällä on mobil 1. Laitan astetta jäykemmät Mobil olikohan se S 5/40 ne on kylmänä pikkusen jäykemmät täys synteettiset kumminkin.
Onkohan hydrauliset venttiilin nostajat missä kohtaa tässä 3.3 -96 mallissa? Yleensähän ne on kannessa. Aattelin jos ei öljynvaihdolla kummene niin niitäkai sitä piitää ruveta vaihtamaan. Minkähän hintasia mahtaa olla?
Kokeile sitä Forte -käsittelyä ensin, menee samalla öljynvaihdon yhteydessä.
Minkähän hintainen se fortepesu on. Pitääköhän se
tehdä korjaamolla vai voikohan se tehdä itse.
Tehdään joissain valtuuteissa korjaamoissa, samassa yhteydessä öljynvaihdon kanssa. Aine makasaa kai jotain reilut 20 eur pullo, mutta kysele paikallisilta korjaamoilta.
Kai sen itsekin voi tehdä, nakataan pullo fortea koneeseen ja ajellaan jonkun aikaa. Sitten vaan öljynvaihto.
Jotkut sanovat että pesun jälkeen laitetaan jotain halvempaa kuraa koneeseen vähäksi aikaa, sitten vasta kunnon öljyt. En tiedä onko oikein, kunnon korjaamon luulisi tietävän.
Kokeile Forte käsittelyä. Voi tehdä itsekkin. Laita Fortea purkkillinen koneeseen,mutta älä missään nimessä lähde ajamaan vaan käytä hiukan tyhjäkäyntiä kovemmilla kierroksilla noin 20-30 minuuttia, jonka jälkeen öljyt pois ja uudet tilalle. Tein itse autooni, jossa oli hydrauliset säätimet ja auttoi.
löytyy,onko ihan tuolla nimellä.
Vaihdoin tänään öljyt omaan kotterooni, 5w40 mobilit. Venttiilikoneiston rallatus pieneni aika radikaalisti, enää ei lämpösenä ainakaan kolise, saapa nähdä miten sitten huomena kylmänä kun tuosta starttailee..
kalakatus konehuoneesta loppu. Laitoin 10 € pesuaineen (en muista nyt nimeä) moottoriöljyn sekaan ja annoin käydä 5 minuuttia sen jälkeen vaihdoin sitte 5-40 öljyt sisään(aikasemmin mopil 1). Ääni ei heti loppunut mutta muutama kymmenen kilometriä ajoa
sen jälkeen niin ääni loppu ja käy taas hyvin.
Minkä merkkiset öljyt laitoit?
laitoin mobilin öljyt