Todistajan oikeudet

Osaako joku kertoa mitä kaikkia oikeuksia todistajalla on oikeudenkäynnissä?

Velvollisuuksia kyllä riittää, mutta entäs esimerkiksi nimettömänä todistamisen mahdollisuus?
3679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin se vaan on että todistajalla ei ole muuta kuin velvollisuuksia. Ei esim. saa todistaa niin että syytetty ei olisi samanaikaisesti läsnä, vaan siinä pitää olla nimineen ja sotuineen naamakkain minkä hyvänsä kostonhimoisen mielipuolen kanssa ja todistamisen jälkeen saakin sitten ryhtyä pelkäämään milloin se sekopää ilmestyy kotiovelle. Parasta onkin olla näkemättä ja kuulematta yhtikäs mitään niin selviää helpoimmalla. Todistajien oikeuksiin on kai vihdoinkin tulossa joitain parannuksia. Esim. todistajien ei esityksen mukaan tarvitsisi tulevaisuudessa todistaa hovioikeudessa vaan siellä katseltaisiin käräjäoikeuden todistajalausunnot videolta.

Äänestä

Jos todistajan todetaan olevan vaarassa todistaessaan.. voidaan todistajan lausunto antaa nimettömästi. Mutta jos ei mitään vaaraa tai suurempaa riskiä ole on todistaja velvollinen kertomaan henkilöllisyytensä. Näin sanoo tuleva asianajaja..jolla on kuitenkin vielä muutamat vuodet edessä. Tämä on minun käsitykseni asiasta.

Äänestä

Nimettömänä ei Suomessa vielä voi todistaa. Jos on tieto tai uskottava epäily siitä, että vastaaja tulee ahdistelemaan todistajaa, voidaan todistaja kuulla vastaajan läsnä olematta. Tällöin vastaajan avustaja tietysti on paikalla, ja kertoo sitten päämiehelleen mitä tuli kerrottua. Todistajan on kuitenkin vähän helpompi puhua, kun itse roisto ei ole siinä kyttäämässä. Jos todistaja haluaa esim. edellämainitun järjestelyn tai haluaisi muita erityisjuttuja (esim. että jutun papereissa ei missään lue hänen osoitettaan/puhelintaan tms.) on syytä hyvissä ajoin soittaa suoraan jutun tuomarille. Tuomarit kokemukseni mukaan kyllä lähtökohtaisesti haluavat tehdä homman todistajalle mahd. helpoksi - heille ei vaan laissa anneta siihen kovin paljon keinoja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Risu kirjoitti:

Osaako joku kertoa mitä kaikkia oikeuksia todistajalla on oikeudenkäynnissä?

Velvollisuuksia kyllä riittää, mutta entäs esimerkiksi nimettömänä todistamisen mahdollisuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu