Onko jollakin hyviä kokemuksia vaellusreissuista lähinnä jossain päin Eurooppaa? Tarkoituksena olisi lähteä omatoimimatkalle eikä millekään extreme-tason reissulle.. Kiitoksia kaikista vinkeistä!
Vaellusreissu
ntc
85430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen patikoinut pienen ryhmän mukana keväisessä Irlannissa ja Kroatiassa, onnistuvat hyvin myös omatoimisesti. Viime keväänä olimme kaverini kanssa viikon Azoreilla, Sao Miguelin saari sopii erinomaisesti kauniista luonnosta ja liikkumisesta pitäville.
Jos haluat lukea reissupäiväkirjojani, ota yhteyttä!
[email protected]
Mulla on hyviä kokemuksia patikoinneista Pohjois-Italiassa, Sisiliassa, Tirolin Alpeilla, Kyproksella, Andalusiassa, Teneriffalla ja Madeiralla ja myös eri viiniviljelyalueilla. Hyviä vaellusoppaita reittiselostuksineen julkaisee eri paikoista mm. Bergverlag Rother, www.rother.de. Vaellusreittejä on esim. Tirolin alueella eritasoisia tuhansin kilometrein.
Onko kenelläkään kokemuksia tai vinkkejä päivän tai kahden vaelluksesta Sveitsin Alpeilla?
Olen menossa Sveitsiin syyskuussa ja matkaohjelmassani on pari päivää vapaata ja ajattelin, että olisi kokemuksen arvoista käydä vaikka edes päiväpatikoinnilla Alpeilla.
Talvi-Alpit olen nähnyt moneen kertaan suksien päältä, mutta niiden jyhkeys ja voimakkuus alkavat houkutella myös muina vuodenaikoina...
Tilasin Rotherilta jo Sveitsin vaellusoppaan, mutten ole sitä vielä saanut ja ajattelin kysellä josko jollakulla Sveitsissä vaeltaneella olisi ollut hyviä suosituksia. Kaikki vinkit otetaan kiitollisena vastaan ja lupaan laittaa omat kokemukseni jakoon heti kun niitä on! =)
haluan myös patikoimaan Sveitsiin, Seefeld tai vastaava. Kerro kokemuksiasi täällä!
Seefeld on Itävallassa
no esim itävalta on ihana paikka vaeltaa hienoja vuori kyliä on servaus fiss ja ladis ja etelä saksa :)
alppi kylillä kannattaa mennä kesällä ja talvella koska siellä on paljon aktiiviteettejä paljo
minä oon ollu niin niin monesti alpeilla vaeltamassa ja patikoimassa en ole vielä kyllästys rakastan vuoria :) hyviä paikkoja on servaus fiss ja ladin
toki myös lofoteilla on ihana vaeltaa