Moi,
Mulla on sellanen ongelma, että syön meliane pillereitä ja muuten on menny normaalista ei oo koskaan ollu mitään, mutta nyt sitten minulla on vielä kaksi pilleriä jäljellä laatasta ja aamulla tuli niukasti verta??
Mistä tämmönen voi johtua??
Olkaa kilttejä ja auttakaa?
Mulla on sellanen ongelma, että syön meliane pillereitä ja muuten on menny normaalista ei oo koskaan ollu mitään, mutta nyt sitten minulla on vielä kaksi pilleriä jäljellä laatasta ja aamulla tuli niukasti verta??
Mistä tämmönen voi johtua??
Olkaa kilttejä ja auttakaa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jostain syystä sinulla ilmenee tiputtelu- tai välivuotoa. Usein pillereitä aloitettaessa parin-kolmen ensimmäisen kuukauden aikana laatan lopulla ilmenee tiputtelua. Sen pitäisi loppua, kun keho tottuu pillereihin.
Jos kuitenkin olet syönyt ko. merkkiä vaikka vuoden, ja sinulle tiputtelee, niin siihen en osaa sanoa mitään. Silloin kannattaisi vaikka kipaista lääkärillä ja kysellä sieltä. Joskus pillerit ovatkin liian matalahormonisia eivätkä pidä tyhjennysvuotoa kohdussa vaan se alkaa kesken laatan tiputella pois.
Toiv. tästä oli jotain apua.