Tuotantopanosten hinnat nousevat tukien ansiosta!
Tällä palstalla esitetään usein että tuet mahdollistavat kuluttajalle kohtuuhinnat. Mikään ei voisi olla vähemmän älykästä ajattelua.
Alalla toimineena tiedän että maataloudelle koneita ym tuotantopanoksia myyvät määrittelevät hinnat ostajan maksukyvyn/maksuhalukkuuden mukaan koska todellinen kilpailu usein on olematonta. Ihanneasiakas on rehvakka isäntämies joka on juuri myynyt metsää ja saanut maataloustuet tililleen. Vähän isännän itsetuntoa hivellen kaupat uudesta traktorista syntyy sen enempää hinnoista tinkimättä.
Ts tuet lihottavat tietysti eniten maatalouteen kytköksissä olevia toimijoita. Jos joku vielä luulee että ruoan hinta pidetään näin kurissa pitäköön lapsen uskonsa.
Tällä palstalla esitetään usein että tuet mahdollistavat kuluttajalle kohtuuhinnat. Mikään ei voisi olla vähemmän älykästä ajattelua.
Alalla toimineena tiedän että maataloudelle koneita ym tuotantopanoksia myyvät määrittelevät hinnat ostajan maksukyvyn/maksuhalukkuuden mukaan koska todellinen kilpailu usein on olematonta. Ihanneasiakas on rehvakka isäntämies joka on juuri myynyt metsää ja saanut maataloustuet tililleen. Vähän isännän itsetuntoa hivellen kaupat uudesta traktorista syntyy sen enempää hinnoista tinkimättä.
Ts tuet lihottavat tietysti eniten maatalouteen kytköksissä olevia toimijoita. Jos joku vielä luulee että ruoan hinta pidetään näin kurissa pitäköön lapsen uskonsa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kantaan, ainakin täällä pohjanmaalla nää "edistykselliset" oikeet isännät kulkee henkseleitä paukutellen Agrimarketin konttuureissa jne... tukienmaksupäivinä, muuten sitte ollaan hiljempaa kun on omat ja lainatut rahat hussattu viikon sisällä, hianoo kulkee puhdas jontikkalippis päässä.
Arvostan kaikkia alan miesten kirjoituksia!
>todellinen kilpailu usein on olematonta>
Silmäni aukesivat!
Täytyy sanoa, että nyt oli älyllisesti korkeatasoinen kirjoitus, joka hivelee kirjoittajan älynystyröitä yhä hurjempiin suorituksiin.
On maailmassa sentään vielä muutama sontiaslaji, joka jaksaa elää paskanjauhannalla paremman työn puuttuessa ja osoittaa kateutta, jonka toki luen maanviljelijänä omaksi voitoksi.
Minäkin alalla toimineena tiedän yhtä ja toista kaupankäynnistä ja hinnanmuodostuksesta koneiden ja tarvikkeiden osalta.
Sori vaan mutta tuollaisen kahjon kanssa en ole kauppoihin sortunut, liipparit ja kunnolliset kauppiaat erottaa jo kaukaa ja asiaalisten kanssa on mielekästä neuvotella ostopäätöksistä.
Paljastit pöljyytesi kertomalla, että uuden traktorin hinnasta ei tingitä:)))
Ei ole kahjo traktoreita myynyt, ellei kirpputorin lastentavaraosastolla pikkuvesseleille muovitraktoreita:))))
PSSSSt!!! Voin kertoa, jos et kerro kenellekkään, että uuden traktorin hankinnssa lähes poikkeuksetta neuvotellaan vain vaihtokoneen hinnasta, eli välirahasta!
Mitä väliä sillä sitten on ketä tuet viime kädessä lihottavat, viljelijälle pääasia on tuotannon pyörittäminen taloudellisesti kestävällä pohjalla.
Siihen ajatukseen en enää yhdy, että tukipolitiikalla ruuan hintaa pystytään rajoittamaan, onhan se nähty mitkä piirit suurimman potin kerää mutta tuottajahinnat on pysyneet alhaalla jo kymmenen vuotta ja osin jopa laskeneet, eli siltä osin tuet on tuottaneet niille asetetut tavoitteet.
Eikä se ole viljelijän murheita olla ruuanhinnasta huolissaan, kauppiaalle ihanneasiakas on rehvakka
nousukas duunari, joka juuri on saanut velalla ostetun talon sekä uuden karhean auton ja itsetuntoa hivellen näyttelee varakasta kaupan tiskillä sen enempää hinnoista tinkimättä!
Ts duunarin palkka- sekä jatkuvat palkankorotukset velka lihottavat muita kytköksissä olevia piirejä.
Jos joku vielä luulee että ruuan hinta pidetään näin kurissa, niin pitäköön lapsen uskonsa!
Olipa nasevasti sanottu, tuohon ei ole enää lisättävää!
Ekonominen taiteesi on täyttä rihkamaa, kopioita ja väärennöksiä!
Rehvakas kuluttaja kaupan tiskillä antaa kauppiaalle 25% katteen, vastaavasti valveutunut maanviljelijä vajaat puolet maatalouskauppiaalle!
Olen huolestunut sinun ekonomisesta lahjakkuudesta taidekauppiaana, ennen pitkää olet puilla paljailla myydessäsi rihkamaa!
Sivu menen sanottuna tulit vedettyä jutullasi kölin alta tullen mennen!
Maataloustuki on Suomen elinkeinoelämän perusta.
Kaikki voittavat.
1.Viljelijä saa pelimerkkejä pyörittääkseen toimintaansa.
2.Elintarviketeollisuus saa halpaa raaka-ainetta.
3.Agribusines myy tavaraa ja palveluja tiloille.
4.Valtio saa verotuloja.
5.Kuluttaja saa halpaa ruokaa mihin hänellä ei muuten olisi varaa.
6. Koko ruljanssi työllistää ihmisiä pilvin pimein.
7. Koko systeemi on itseään ruokkiva rahasampo.
Vieläkö joku epäilee?
ja turpeenpuskija lihoo.
Sinulla onkin Neuvostoaikainen katsanto, leipä 5 kopekkaa ja silleen.
Nyt joudut maksamaan 50 senttiä päivässä ja se tuottaa noin suurta tuskaa.
Olisiko sinun kohdalla syytä ruveta tutkiskelemaan elämän tarkoitusta vähän syvällisemmin!
Toki sun "bisnes" voi olla perseestä, mutta minä veronmaksajana maksan sun elämisesi.
Sinulla on väärä käsitys veronmaksukyvystäsi!
Tosiasiassa kaikki tulovero valuu sosiaali- ja terveysmenoihin.
Maataloustuet rahoitetaan ruuan arvonlisäverolla.
Ruokakassin hinta sisältää ruuan, verot ja tuen, eikä ketään rokoteta enää millään muulla maatalouteen liittyvällä verolla.
Työttömät täällä valittaa.
Oikea duunari tekee töitä niska limassa ja nauttii hyvää palkkaa, joilla voi ostaa ruokaa ja juomia mahan täydeltä.
itselleen noinkin perustella. Siitä huolimati VERONMAKSAJAT teidät elättävät.
mitään.
Minua yrittäjänä riepoo nämä elätit.
"itselleen noinkin perustella. Siitä huolimati VERONMAKSAJAT teidät elättävät."
Sanoisin mieluummin kuluttajat, koska hyödykkeet on silloin maksettava jos ei ilmaiseksi saa ja toistaiseksi ruoka on yleisesti ottaen maksullista.
Mitä käyttämmääsi termiin ELÄTTÄMINEN tulee, niin kuulut samalla tavalla elätettävien joukkoon ellei sinulla ole kylliksi omaisuutta tullaksesi toimeen omillaan!
Päätä itse kumpaan ryhmään kuulut!
Sinulle myös terveisiä!
Elätti olet itsekin, joku sinun elättämisen rahoittaa ellei sinulla ole niin paljon omaisuutta, että pärjäisit omillasi!
Kaikesta päätellen sitä omaisuutta ei ole koska kerrot olevasi"yrittäjä", siis yrität yrittää.
turpeenpuskija joka elää verovaroilla.
Onkos sillä väliä millä elää, veronmaksaja sen määrää!
Nyt on alkanut laskettu aika eli yhdeksän kuukautta vaaleihin ja uudet veronmaksajat valitaan päättämään loppuuko tuet vai ei!
Haluatko lyödä kanssani vetoa kummin käy?
onhan teitä sosiaalituilla eläviä sen verran että yhdet vaalit hoidatte "kotiin".
Tosin luulisi sitä jo pikkuisen turpeenpuskijaa hävettävän, hän kun haluaa tulla rinnastetuksi soskun asiakkaisiin.
Lähes koko maailmassa maksetaan tukia.
Turhaa provoilet.
No tietenkin typerykset alkavat mollaamaan, kun ei löydy enää argumentteja.
Eli olet hävinnyt tämän väittelyn.
Taidat olla vielä lapsi.