Mikä v.ttu tuossa pöntössä on vikana kun se taas kerran alottaa tuo tyhjentymisen omia aikojaan(siis vesiraja pöntössä hurahtaa ittestään melkein kuiviin ja karmea viemärin haju leviää vessaan). Kesällä viimeks oli sama ongelma ja silloin huoltoukot kävi katolla jotain tekee (siis kerrostalo ja asutaan ylimmässä) ja se loppu vähäks aikaa. Kunnes tänä aamuna se taas oli tapahtunu ja eikun taas matto ja pyyhkeet pesuun vaikka vasta vaihdetut, kesällä sai yhtenään olla pesemässä noitakin kun se lemu tarttuu niihinkin kun koko yön pönttö on melkein tyhjä. Ja oman käynnin jälkeen ei hurahda kuivaksi vaan huuhtelee kunnolla ja täyttyy normaalisti eli joku helvetin naapuriko se vetäsee niin täysiä pöntöllisiä että meiltäkin vedet lähtee??? vai onko tuolla joku tukos, voiko sinne ite kaataa jotai vai onko siitä edes apua.
Mitä nyt "taas" avuksi????
Mitä nyt "taas" avuksi????
Vastaukset 6
Vanhimmat
ilma johto on ilmeisesti tukossa, ei muuta kun miehet katolle rassaamaan ...
on, ettei viemärin ilmastointi pelitä.
Siis, pönttö ei saa ilmaa, sieltä mistä pitäisi, eli katolta, vaan vetäsee sen pöntöstä...ja silloin loppuu vesi.
Kerrostalossa tuollainen ongelma on kiinteistön ongelma. Asut sitten vuokralla tai omassa. Maksata pesulareissut yhtiöllä, niin saat tapahtumaan. Maksata vaikka takautuvasti.
Soitin äsken huoltomiehelle joka kertoi viimeksi kuukausi sitten ilmoittaneensa asiasta putkimiehille kun on soitettu (minä en ole tuo soittaja vaan viimeksi soitin kesällä eli muuallakin tässä talossa pöntöt tyhjenee) ja sieltä oli sanottu ettei mitään syytä ole löydetty ja eivät TEE asialle mitään. Silloin pääsi jo perkeleitä ja sanoin että on tapahduttava, viallinen kämppähän tää on!!!
No lupasi vielä ilmoittaa ja katsotaan tapahtuuko mitään...
Kysyi sitä että heijaako vesi pöntössä ja kun sanoin että ei kun ainoastaan tyhjenee omia aikojaan ja sitten se haju, niin oli sitä mieltä ettei vika voi olla edes ilmastoinnissa?? Vaan voi olla murtuma pöntössä, ei kyllä mitään näy ja muuten toimii(tai no sitä tekee että vetäistessä roiskuttaa vettä kannen sisäpinnalle jos se on kiinni ja kaiteille, jos kansi auki niin roiskauttaa pari pisaraa jaloille).
Mutta ei kai nyt kaikilla ole murtuma pöntössä kun kerran on soitettu muualtakin. Jokin siinä ei nyt vedätä...onko vielä viisaita neuvoja??
järjestäkää vessan-veto-testi, eli jokainen vetää vessansa vuoron perään ja muut seuraa mitä tapahtuu.
Ehkä pöntön viemärissä on jotain moskaa? Hiuksia tai vaikka sukkahousut? Joillakin idiooteilla on kuulema tapana vetää vanhat sukkahousut vessanpöntöstä alas (on muuten yleisin syy pumppuasemien jumiiutumiseen).
Ellei tuuletushormi ole tukossa eikä naapurin vessan vetäminen imaise vesiä mukaansa, niin voi olla että roskat imevät kapilaarisesti veden vesilukon ohi.
Mitä? Voiko hiukset tehdä tuollaisen ilmiön, minä ainakin aina tiputan hiukset (joita irtoaa pesun jälkeen todella runsaasti, pitkät vielä!) wc-pönttöön ja sekö nyt on syynä...miten sen saa sitten auki eli tukoksen pois?
Olen kyllä aina näin tehnyt eikä muissa kämpissä tätä tapahtunut, olen luullut että ne eivät pönttöä tuki...sukkahousuja en kyllä ole ikinä sitä kautta hävittänyt, enkä muutakaan vastaavaa kuten siteitä tms. mutta hiuksia kyllä : (