Tuomiovuorella

^^Hobitinkuvatus^

Joo no tää nyt voi olla aika tyhmä kysymys, mut... Kun Tuomiovuorella Frodo kaatuu siihen maahan eikä pysty jatkamaan kävelyä, niin Sam sanoo ettei pysty kantamaan Sormusta, mut pystyy kantamaan Frodoa, niin miksei se muka pysty kantamaan Sormusta?Niinku...Siel tornissa, mistä Sam tulee pelastamaan Frodon, niin se Sormushan on Samilla.Se oli kantanu sitä Lukitarin luolasta asti ja roikotti sit sitä kädessä.Miksei se voinu viedä sitä Sormusta vaikka ketjusta roikottaen Tuomiovuoreen ja tuhota sitä, kun Frodo ei siihen pystynyt/jaksanut?Okei..se oli Frodon homma, mut olis Sam voinu ees sen verran auttaa, et olis ottanu pois sen riipuksen Frodon kaulasta!

Ehkä oon väärä tyyppi kysymään, ku en oo lukenu ees kirjaa, nähny vaan leffat, mut silti se mua vaivaa...

Joku paremmin tietävä vois vähän valaista asiaa mullekkin tai sit vaan ottaa kantaa...:)

6

1113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Camelia Säkinheimo

      Jos Sam olisi ottanut Sormuksen Frodon kaulasta, hän olisi saanut kimppuunsa sekä Frodon että Klonkun. Sen verran Sormuksen pauloissa olivat nuo molemmat. Eikä Frodo olisi luovuttanut Sormusta vapaaehtoisesti Samillekaan.

      Vaikka tuskin Sam sitä niin ajatteli vaan niin, että se oli Frodon tehtäväksi annettu. Frodon kaulassa sormus oli erittäin painava ja teki etenemisen mahdottomaksi. Mutta Samille Frodo olikin taakkana höyhenenkevyt, koska Sormus ja pitkä matka olivat nielleet hänestä miltei kaiken voiman. Sormus ei painanut kuin sen Viejää. Joten kantamalla auttaminen oli hieno idea Samilta.

      En usko, että Samkaan olisi pystynyt tuhoamaan sormusta Tuomiovuoren sisuksissa. Tämä on kuitenkin kanonisointia vaativa kysymys.

      • Tohtori B.

        Kylläpä vain...
        Jos Sam olisi yrittänyt ottaa Frodolta Sormuksen kannettavakseen, olisi Frodo purrut häneltä kaulavaltimot auki, repinyt raajat irti ja syönyt pernan.


      • Camelia Säkinheimo
        Tohtori B. kirjoitti:

        Kylläpä vain...
        Jos Sam olisi yrittänyt ottaa Frodolta Sormuksen kannettavakseen, olisi Frodo purrut häneltä kaulavaltimot auki, repinyt raajat irti ja syönyt pernan.

        pähkinänkuoressa.


      • Samin ex ihailija
        Camelia Säkinheimo kirjoitti:

        pähkinänkuoressa.

        Itse olisin kyllä Samin asemessa törkännyt sen narkkarikaksikon sormuksineen sinne Tuomionvuoreen. Sen verran olivat kaikki ilkeitä Sam-parkaa kohtaan. Hän, Merri, Pippin ja Eowyn ovat tarinan todelliset sankarit. Ei kukaan hemmetin Frodoliina tai Aragorn(jonka hiuksista saisi puristettua litrakaupalla valaanrasvaa).


      • Narbeleth-
        Samin ex ihailija kirjoitti:

        Itse olisin kyllä Samin asemessa törkännyt sen narkkarikaksikon sormuksineen sinne Tuomionvuoreen. Sen verran olivat kaikki ilkeitä Sam-parkaa kohtaan. Hän, Merri, Pippin ja Eowyn ovat tarinan todelliset sankarit. Ei kukaan hemmetin Frodoliina tai Aragorn(jonka hiuksista saisi puristettua litrakaupalla valaanrasvaa).

        Joo. :D
        Alusta en ole kyllä samaa mieltä. Frodon käytös johtui sormuksesta. Vain. :)
        Aragorn taas. Jos ajattelet elokuvan hahmoa niin okei, se oli vähän valaanrasva tukka. vaikka Vig on sööt. :D
        Eowyn, siinä vasta sankari


    • ^^Hobitinkuvatus^

      Ok...no nyt ymmärrän...suunnilleen.Pelottaa vähän ajatella Frodoa semmoisena kuin Tohtori kuvas, mut ehkä Tri. B onkin tuijottanu vähän liikaa Shrekkiä:)

      Kiitos teille ihanille ihmisille!x)

      (Otsikosta huolimatta, en oo ruottalainen, vaikka tyhjänpäiväsiä jauhanki)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2724
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2297
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1072
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1040
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      922
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      828
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      752
    Aihe