yritin jo soittaa suurlähetystöön mut se on auki seuraavan kerran vasta huomenna...
onko kokemusta, moinessako päivässä viisumi valmistuu? onkohan mahdollista saada 6 vrk:ssa?
-ellei ole, pitää unohtaa koko matka ;( ;( ;(
Saako viisumin nopeasti?
3
856
Vastaukset
- d**
Katsoitko jo ohjeet suurlähetystön sivuilta? Siellä on ohjeet nopeutettua viisumikäytäntöä varten. Jos voit itse viedä ja hakea passin suurlähetystöön, niin viisumin saannin tuolla aikataululla ei pitäisi olla ongelma, jos hakemus vain on huolellisesti täytetty. Jokin lisämaksu siitä saatetaan periä. Itse sain viisumin alle viikossa, vaikka paperit toimitettiin molempiin suuntiin postissa eikä kysymys ollut mistään pikakäsittelystä.
- rahalla...
muistaakseni tuo express -käsittely ois tuplahinta l. jos single entry 22eur -> 44 eur,
bouble entry 33eur -> 66eur... jos en väärin muista. - Ari
Mutta Kiinalaiset ei saa viisumia Suomeen kirveelläkään. Laitoin Kiinalaiselle ystävälleni kutsukirjeen ja muut konsulaatin vaatimat paperit ja systeemit, mutta viisumia ei kuitenkaan myönnetty. Kyllä tuo Shanghain Suomen konsulaatti on ihan perseestä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342704Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2592284Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151062
- 961011
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13902Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55798Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50751Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277732