Tyrät rytkyenkö

moi!
Onko kellään kokemusta tyrästä mahassa?
Minulta leikattiin marraskuussa 05,nyt arpityrä
samassa paikassa mutta isompana.En ole rehkinyt,syy siihen on kun leikkaushaava tulehtui ja on ylipainoa.Nyt odottelen tässä kutsua kirurgilta että saanko puukkoa vai en.Nyt saavat kyllä laittaa verkon,ei muuten kestä.Minä puolestani teen sen että pudotan painoa ja sitten joskun kun voi,teen vatsalihasliikkeitä!
1217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Alkoi rapautumaan. Siinä 5v. sitten vasemmalle puolelle alavatsan seudulle
tuli pistävän kivun alue.

Menin ultraääneen lääkärille. Sanoi mahaportin tienoilla näkevänsä alkavan
mahatyrän merkkejä.

Oli kova työhistoria takana, mm. lannnerangan alue melko sökö.
Alotin varovasti vatsaliikkeiden teon kotona. Jatkoin sinnikkäästi
alkusyksystä lihasten vahvistamista. Seuraavaan kesään oli tunne,että ex kipeän
paikan alue on jotenkin revennyt.

Lisäsin painoja vähitellen. Takaiskuja tuli, mutta kun paikat kesti jatkoin taas.

Sain pahan mahabakteerin seurauksena painoa 5 kg pois. Tähänkin voi saada riippuvuuden,
treenaukseen ja painonhallintaan.

Tämä riippuvuus säästää sekä rahaa ja edistää koko elimistön, jopa psyyken terveyttä.

Jos ja kun tuhansilla ja taas tuhansilla on heikot vatsa/selkälihakset,
tähän on keino, joka maksaa vain hirmuisesti viitseliäisyyttä; lihaksia voi kiinteyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikko kohtani on mahareppu... kirjoitti:

moi!
Onko kellään kokemusta tyrästä mahassa?
Minulta leikattiin marraskuussa 05,nyt arpityrä
samassa paikassa mutta isompana.En ole rehkinyt,syy siihen on kun leikkaushaava tulehtui ja on ylipainoa.Nyt odottelen tässä kutsua kirurgilta että saanko puukkoa vai en.Nyt saavat kyllä laittaa verkon,ei muuten kestä.Minä puolestani teen sen että pudotan painoa ja sitten joskun kun voi,teen vatsalihasliikkeitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu