Heips Thaimaan matkaajat?!
Ensimmäinen kerta Thaimaaseen edessä. Paljon Thaimaaseen tarvitsee rahaa mukaan. Syömiseen, osotosten tekoon (ei mitään valtavia ostoksia) ja kaikkeen kivaan. Mutta ajattelenko samalla tavalla rahan kuin ottaisin Espanjaan rahaa mukaan?!
Ensimmäinen kerta Thaimaaseen edessä. Paljon Thaimaaseen tarvitsee rahaa mukaan. Syömiseen, osotosten tekoon (ei mitään valtavia ostoksia) ja kaikkeen kivaan. Mutta ajattelenko samalla tavalla rahan kuin ottaisin Espanjaan rahaa mukaan?!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itsellä 100 e canarialla päivässä ja thaimaassa riittää 3.päiväksi
vaikea arvioida mutta laske tästä:
ruoka ravintolassa 100-200baht
tuoppi 50-80baht
100€ on noi 4600 baht
itsellä 2 viikon matkalla baolaten joka ilta meni n.950€.
Taksi bankok-pattaya 1200 baht ( kannattaa tinkiä ja sopia hinta ennen taksimatkaa)
Visa electron mukaan ja hakee seinästä sen mitä tarvii. Oli hieman vaikea kysymys kun kaikki eivät kuluta samanverran ja tykkäävät eri asioista.
Riippuu tekeekö paikanpäällä retkiä, kuinka maistuu alkomaholi, ostaako kultaa, joutuuko käyttään sairaalaa/lääkäriä yms. Itte 100eskoo päivä, niin pärjää eikä tarvi miettiä riittääkö rahat tuohon vai ei. Jotkut pärjää 50e viikko, riippuu ihan mitä lomaltaan haluaa. Ja vielä sekin, että onko majoitus jo maksettu etukäteen vai ei.
Thaimaaseen ei tarvitse otta mukaan niin paljon rahaa kuin Espanjaiseen. Thaimaasselaiset ruuat ja ostokset ovat paljon halvempia kuin eurooppasalaiset.
Ennemminkin ongelmana on se, että mihin kaikki thaimaassesta ostetut ostokset saa mahtumaan. Puoli tyhjä matkalaukku mukaan ja thaimaassesta ostat vielä yhden uuden tuliaisille. Usko pois, minä en uskonut ja ylipainoa oli rutkasti takaisin tullessa. Rahat vaihdat luonnollisesti paikan päällä, kurssi on huomattavasti parempi.
kahdelta aikuiselta neljässä viikossa 450e ruokaan,sis.ravintola(ruuat,juomat)kauppa- ostokset.
kaks aikuista ja 1 lapsi, 2 vkoa thaivaassa, rahaa meni 500e ja riitti hyvinkin. ostoksiakin siihen saatiin. meidän paikassa vaan ruoka maksoi halvimmillaan 30 bahtia per nenu, limsa 20 bht, joten siksi tuli halvaksi. oissitä ruokaa saanu tohon 100 bahtinkin hintaan, niinku joku aikasemmin mainitsi. kolmasosa suomen hinnoista kaikki eli siitä voi vähän budjettia laskee. ei likikään samaa määrää tarvi ku johki epsanjaan.
Thaimaaseessa ei tarvita rahaa, pelkkä usko riittää hengen ravintoon. Eri juttu, jos joku oikeasti matkustaa Thaimaahan, siellä rahaa saattaa mennä oman tarpeen mukaan.
Espanjaaseessa rahaa menee 2-3 kertaa enemmän.