Nii, eli ajattelin lukea raamatun, ihan vain tarina mielessä. En kuulu edes itse kirkkoon, enkä usko mitenkään jumalaan, mutta olen sillointällöin kuulut pätkiä tästä eepoksesta. Ja jotkut tarinat kuulosti ihan kiinostavilta.
Mutta onko se niin kiinostava? Kertokaa, ihan vaan siltä varalta etten pettyisi heti alkusivuilla.
Mutta onko se niin kiinostava? Kertokaa, ihan vaan siltä varalta etten pettyisi heti alkusivuilla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suosittelen ehdottomasti! Raamatussa on paljon mielenkiintoisia kertomuksia. Välttämättä ei kannata lukea sitä "kannesta kanteen", kuten kirjaa yleensä luetaan. Raamattu on oikeastaan pieni kirjasto; sieltä löytyy runoja, sanalaskuja, jännittäviä seikkailuja, historian tapahtumia, profetioita ja paljon muuta.
Aloita Uudesta testamentista tai lue Uutta ja Vanhaa testamenttia rinnakkain. VT sisältää paljon sukuluetteloita ja juutalaisten sääntöjä yms. joka ei ainakaan minua henk.koht. kiinnosta niin paljon kuin UT:n kertomukset Jeesuksen elämästä ja alkuseurakunnasta.
Raamattu on Jumalan rakkauskirje meille ihmisille. Muista, että Jeesus on "punainen lanka" läpi koko Raamatun. Varmaa on, että Raamattu ei avaudu kokonaan yhdellä lukemisella. Raamattu on aarreaitta, josta löytyy aina jotain uutta.
aloitit sitten alusta tai lopusta. Puhelinluettelo - ihan totta - on huomattavasti fiksumpi ja selkeämpi opus. Asia tietysti muuttuu, jos olet etsimässä itsellesi lupaa pahantekoon - Raamatusta takuuvarmasti löydät siihen ihan jumalallisen luvan, kunhan yhdistelet sanoja ja rivejä ja mielikuvituksesi riittää tosilennokkaiden metaforien tehtailuun.
hankkia joku selitysteos tai vaikka aloittaa sarjakuvaraamatusta tms., ellei ole entuudestaan käsitystä Raamatun kertomuksista.
ehdottomasti lukemisen arvoinen kirja!
aloita uudesta testamentista ja etenkin vanhassa hyppää reilusti yli ne sukuluettelot, jotta ei innostus siihen lopu :)
lukuintoa!
Kiva kuulla, että olet kiinnostunut raamattua lukemaan. Itse olen lukenut sitä sieltä sun täältä ja ajatellut myös lukea kokonaan sen vielä.Mielenkiintoista luettavaa ja antaa PALJON voimia ja myös vastauksia elämään. Kannattaa lukea ! On mielekkäämpää lukea raamattua, kun vaikka Suosikkia tms.
Muuten iskee helposti uupumus. Yritin itsekin 16-vuotiaana kahlata kokonaan läpi, mutta yritys ei onnistunut, mutta muutamaa vuotta myöhemmin onnistui. Evankelimeista on hyvä aloittaa, vaikkapa ensin Markus, joka evankeliumeista on vanhin.
aloittaa UT:sta? Riparilla aloitin Raamatun lukemisen ja kotona jatkoin, mutta jotenkin se sitten jäi. Aloitin Raamatun lukemisen VT:sta. Kaksi evankeliumia olen kuitenkin myöhemmin lukenut raamattuvisaan. Vinkkejä lukemiseen? Nyt olen rippikoulussa isosena ja muutenkin seurakunnan toiminnassa mukana, eli olisi kiva saada Raamattu luettua, itsenikin takia.
Ut:ssa näkyy se, mihin Vt valmistaa ja mistä se ennustaa. Raamatun punainen lanka on sanoma Jeesuksesta ja hänen valmistamastaan pelastuksesta. Evankeliumeissa tämä sanoma huipentuu. Niistä on hyvä lähteä liikkeelle myös käytännön syistä: Vt sisältää hyvin paljon historiallista ainesta ja juutalaisten vanhoja tapoja, säädöksiä, sukuluetteloita jne. Raamatun sanoman ja merkityksen kannalta ne eivät ole ensisijaisia, siksi niihin voi perehtyä halutessaan sitten, kun tuntee muutoin enemmän Raamattua. Tsemppiä !
Just parasta ! Anna palaa ! Mutta tosiaan - aloita jostain evankeliumeista. Itse suosittelisin Johanneksen evankeliumia. Saat vähän alkutuntumaa. Tsemppiä ja siunausta, vaikket uskokkaan. :-)