hitsaus+piilolinssit

Onko kellään tietoa voiko hitsateessa käyttä piilareit.Ite luin jostain että saattavat palaa kiinni,on kyl aika outoa.Isompana vaarana pitäisin ite pölyä ja savua.Eli jos joku on käyttänyt niin kertoka kokemuksista.Itellä on ollu piilarit monta vuotta,eikä oikein totu laseihin.Optikko ei tohon osannu sanoa oikein mitään.
86026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joo, piilarit palaa silmiin kiinni hitsaessa, joten niitä ei voi käyttää.

Äänestä
  • Maskihan suoja kuumudelta,ite on käyttänyt eikä mitään ole sattunu.

    Äänestä

Käsittääkseni ihmisen silmät on silleen suunniteltu, että ei niihin mikkään kiini pala. Ikinä en oo kuullu mistään, et jollai ois ollu ongelmia tuon suhteen. Silmähän on koko ajan kostee ja jos silmään jotain ylimäärästä eksyy, niin nestettä rupejaa valumaan silmästä siihen malliin, että pienemmät kokkareet huuhtoutuu pitkin poskia.
Onhan sulla maski kuitenni päässä hitsatessa, mikä viepi häikäsyn ja tasaa lämpötilan.

Äänestä

Olen hitsannut piilolinssien kanssa vuosia ja mitään ongelmia ei ole ollut, päinvastoin nykyiset sankalasien linssit eivät kestä kuumuutta, saati hitsaamista. Optikkoni varoitti ettei edes leivinuuniin saa lisätä puita silmälasit päässä...

Äänestä

Meille tuli lääkäri infoon heti työn alkaessa, ettei saa/ole suositeltavaa pitää piilareita kun hitsaa, koska ne palavat kiinni silmään. Näin hän lääkärinä meitä infoi, muuten en tiedä kun piilareita ei ole.

Äänestä

  • 333 kirjoitti:

    Ihme juttu, luulisi silloin jo muutenkin kasvoissa tuntuvan kuumalta.
    Noinhan tuo työterveyslaitoskin väittää:
    "Piilolinssit saattavat palaa kiinni sarveiskalvoon htsauskaaren lämmössä."

    http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Aihesivut/Rakennusterveys/Turvapakki/Hitsaus.htm

    Mikä on totuus?

    ne tarkoitta tolla sitä että voi pala kiinni mikäli ei käytä maskia,on miettiny et polttoleikkaukses sellainen on ehkä mahdollista.
    Raitisilmamaskin kans tuskin kun sieltähän puhaltaa viileämpä ilmaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ironlady kirjoitti:

Onko kellään tietoa voiko hitsateessa käyttä piilareit.Ite luin jostain että saattavat palaa kiinni,on kyl aika outoa.Isompana vaarana pitäisin ite pölyä ja savua.Eli jos joku on käyttänyt niin kertoka kokemuksista.Itellä on ollu piilarit monta vuotta,eikä oikein totu laseihin.Optikko ei tohon osannu sanoa oikein mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu