ollu ongelmaa startin kanssa? Mulla toisinaan ei tapahdu mitään kun avaimesta vääntää, ei edes naksahda. Auto mallia -02, eukko vittuilee kun kaupan pihassa saa aina "veivata" edestakasin avainta. Aikansa kun rumputtaa edestakasin niin starttaa. Oisko vika startissa vai virtalukossa? Autolla on ajettu vaan reilu satatonnia
Onko muilla
Ase-Aatami
101926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos et osaa paikallistaa vikaa, niin vie pajalle.
Täältä ei heru kuin vittuluja ja typeriä arvailuja.
että näin.
Veikkaan, että startti rikki.
ainakin teki 80-luvun autoissa tuota oiretta, en tiedä noin uusista.
Käynnistyksenestossa vika, jos ei virtalukon pohjassa, eli sähkökytkimessä. Avaimen tunnistusantennirengas tyypillisesti poikki siinä virtalukon suulla.
Vaan ei avaimen tunnistus virtalukossa(ei sitä saa rikki millään)vaan itse avaimessa oleva tunnistesiru(joka ottaa nokkiinsa siitäkin, että sen heittää kovalle alustalle)
Hyvin yleinen vika, ei ominaisuus.
Uuden
automaattilaatikko P-asennossa
eukko käytti tänään pajalla niin suoraan sanovat että startin solenoidi kuulemma poiks riks. Kuulemma vaikuttaa kun niin paljon ollu "kaupunkiajoa" eli paljo starttailtu.
tuohon selitykseen???
eikös autoa saa käynnistää kun muuta kun pitemmil väleil. ankea selitys, mä ainakin pyöritän suurimman osan vuotta vain kaupunkiajolla eli kauppaan, kotiin, pankkiin, postiin jne... hyi hyi minkä heittivät pajalla sulle. ei se mikään matkailuauto sentään volvo ole =(