Tervehdys! Olemme lähdössä heinäkuussa kahden viikon reissulle Marmarikseen ja tämä on ensimmäinen ulkomaan reissumme esikoisen 1,3kk kanssa. Nyt mua kiinnostaisikin tietää, että miten tuolta Marmariksesta saa kaupoista lasten purkkiruokia ja vaippoja, eli ettei vain tarvitsisi lähteä raahaamaan niitä koto-Suomesta mukaan. Jotenkin järki sanois, että kun sielläkin noita lapsukaisia riittää, niin ruoka ja vaippajutut olis itsestäänselvyys, mutta ettei sitten tule ikäviä yllätyksiä paikan päällä. Muksumme nyt syö jo pääsääntöisesti samaa ruokaa kuin itsekin syömme, mutta purkit on monessa tilanteessa käteviä olla mukana.. Ja sellaista myös kyselisin, että onko ravintoloissa tarjolla lapsille aterioita, ettei tarvitse pikkuiselle aikuisten annosta ostaa kun siitä menee sitten valtaosa hukkaan. Olisin kovasti kiitollinen vastauksista ja jos teille lasten kanssa Marmariksessa olleille tulee mieleen jotain olennaista mikä kannattaa ottaa huomioon niin kertokaa ihmeessä, ensikertalaisia kun olemme! Ja niin, vielä sitä että kai siellä kaupoissa myydään puurohiutaleita?
Marmarikseen lapsen kanssa
Tietoja kaivataan..
191106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vaippoja ja ruokaa on myynnissä, mutta todellakin kallilla hinnalla. Hinnat ovat moninkertaiset koto suomeen verrattuna. Suosittelen kyllä suurimmanosan ainakin purkkiruuista tuomaan jo kotimaasta. Äkkiä saa lomabudjetin hupenemaan noihin jos lapsi syö ainoastaan niitä. Niinsanottua lapsille suunnattua ruokalistaa ei äkkiseltään löydy kuin harvoista ravintoloista. Kannattaa siis omalta lautasesta ruokaa pienokaiselle antaa. Puurohiutaleita saa ainakin isoimmista marketeista kuten Tansas. Mukavaa lomaa pienokaisesi kanssa =)
Moi ! Suosittelen ostamaan kotimaasta jo ne puurohiutaleet. Ne paikalliset on yleensä aika sokeripitoisia. Ja tykkääkö lapsi jos yht äkkiä maku muuttuu ihan muuksi totutusta... Purkkiruokia ei siellä ole, joten nekin matkaan täältä. Ravintoloissa saat lapselle ruokaa kun pyydät vaan pikkuriikkisen annoksen jotain lempiruokaa : ) Vaipat on kalliimpia ja ei niin hyviä kuin täällä myytävät. Ovat aika muovisia ja siellä helteessä alkaa peppu äkkiä punottaa. Eli ota mukaan jo täältä. Matkalaukkuhan on tullessa jo tyhjänä vaipoista ja ruuista niin ei niitä tarvitse raahata kuin yhteen suuntaan. :)
Korjausta viestiisi. Purkkiruokia on myynnissä. Muistaakseni niitä saa ostettua apteekeista. Tavallisissa supermarketeista ei muistaakseni niitä saa. On jo jokunen vuosi kun niitä ostin sieltä, joten ihan tarkkaan en paikkaa enää muista. Hinnat kyllä sitten aika tyyritä.
sama hinnoittelu näkyy muunkun ruoan/hyödykkeen hinnoissa.
Jos et halua aterioida ylihinnoitellussa ravintolassa, niin mene markettiin ja maksa vielä enemmän ( tonnikalapurkki neljä euroa ).
purkki ruokia todellakin myy apteekit mutta makuvaihtoehtoja on vähemmän, kuin suomessa ja sellaiset neljän viljan vellit tetroissa yms. eivät ole niin ravintopitoisia, kuin täällä. Lapselle tulee nopeammin uudelleen nälkä, joten osa kannattaa viedä mukana. Vaippoja saat sieltäkin tansasissa ja mikroksessa hinnat lähelle samat, kuin suomessa, joten ei tarvitse kamalasti viedä mukana. Menette kuumimpaan aikaan, joten vaikka pidät pientä ihmistä varjossa niin muista että vettä on juotettava koko ajan. Meillä matka oli onnistunut lastenkin kanssa.
Tonnikala on siellä todellakin tyyristä, mutta sitä on pelkästään turha laittaa esimerkikisi kalliista tuotteesta. Halpaa on siellä tuhat muuta tuotetta verrattuna suomeen. Taas kärjistetään Turkin "kalliita" hintoja muutamaan tuotteeseen jotka on tyyritä jopa suomessa. Lasten ruuat on todellakin tyyritä jos niillä meinaa lapsensa ruokita.
Tonnikalapurkin hinta ei edelleenkaan osoita mitaan Turkin yleisesta hintatasosta silla tonnikala on tuontitavaraa (kuten mustekala Suomessa), joka maksaa verrattaen muuhun ruokaan torkean paljon.
Turkkilaiset eivat sitapaitsi ole tottuneet syomaan tonnikalaa kovin paljoa - aivan kuten suomalaiset mustekalaa - joten tuotteesta ei ole tullut kovin 'populistinen'.
Paljon fiksumpaa on ruoka-asioissa verrata ruokakorin hintaa joka koostuu maitolitrasta, kilosta jauhelihaa, ranskanleivasta, perunakilosta, kurkusta, juustokimpaleesta ja kilosta tomaatteja.
Turkissa tama on 60% halvempi GIMAssa kuin Lontoon Tescossa ja n. 40% halvempi kuin Prismassa tai Sokkarilla.
Milla pohjalla nain vaitan? Siksi koska ostan joka kolmas kuu samat tuotteet joko Suomessa, Turkissa tai Lontoossa ja saasto on suurin Turkissa.
Paljos se mustekalakilo maksaakaan Suomessa?
Luulenpa, että näiden vastausten perusteella vien Suomesta mukanani ainakin osan purkkiruoista, eikä tarkoitus ole niillä pelkästään lasta reissussa ruokkia. Puurohiutaleet taidan myös ottaa mukaan, nehän menee kuitenkin pieneen tilaan. Vaippoja otan mukaan jonkin verran ja ostan sieltä sitten loput mitä tarvitsee. Tuntuu vain että tuota tavaraa tulee väkisinkin mukaan ihan eri malliin, kuin aikaisemmin avopuolison kanssa, niin ei viitsisi mitään "ylimääräistä" pakata laukkuun, jos sitä ei siellä sitten tarvitse. No mutta ruoat ja vaipat kuluvat siellä, niin tulee sitten tilaa matkalaukkuun ostoksia varten.. Tuleeko kellekään mieleen jotain muita seikkoja joita kannattaisi jo etukäteen ottaa huomioon, kun lapsen kanssa lähtee?! Riittävästä nesteen saannista muistan kyllä huolehtia, sillä tiedän mitä se kuumuus siihen aikaan vuodesta on! Entäs löytyykö hotelleista lapselle pottaa? Kaikkea sitä tuleekin mieleen..
Hotelleissa ei ole pottia. Varaa vaan kaikki purkkiruoat mukaan jo Suomesta. Turkissa purkkiruoat ovat kalliita ja usein pitkään hyllyssä olleita. Kaurapuurohiutaleita "yulaf ezme" saa kaupoista. Maito on ok.Vaippoja saa isoista marketeista. Lastenrattaita on myytävänä.
Mutta ehkä olet nohtanut erään tärkeän seikan. Turkissa hotellit ja niiden ympäristö on varsin meluisa. Musiikkia saa soittaa aina klo 24.00 asti kovaa ja sen jälkeen hiljaa. Turkkilaiset rakastavat meteliä. Toivottavasti olet valinnut sellaisen hotellin, jossa ei olisi meteliä.
Kysymyshän ei olekaan Turkin yleisestä hintatasosta vaan näiden turistirysien hinnoista.
Eikä muuten varmaan ole turistille sama hinta jauhelihakilolle Marmariksessa kuin sinulle Istanbulissa tai Ankarassa (jos nyt joku sitten innostuisi käryyttelemään paistinpannussa huoneistohotellissa kilon jauhelihaa).
Lomarysien nykyhinnoilla suosittelen myös aikuisille omien bonapurkkien raahaamista hotelliin.
Turkin suurimmissa supermarketeissa (Gima, Migros, Bim, Tansas) jauhelihakilo maksaa saman verran sijainnista huolimatta ja oli sitten ostajana paikallinen tai turisti. Hinta on lihatiskilla ilmoitettu varsin selkeasti liiroissa.
Lapsiperheet useasti innostuvat laittamaan lapsilleen ruokaa huoneistohotellissa, jolloinka ruokakorin hinnalla on heille yhta paljon merkitysta kuin pippuripihvin ravintolahinnalla on sinkkumatkailijalle.
Lomarysissa kannattaa aina valttaa pikkumarketteja, etsia kasiinsa isommat ketjut ja ostaa ruokansa sielta.
Myos turkkilaiset lomailevat kotimaassaan, jos turistirysissa olisi lapikotaisin torkykallista tama ei yksinkertaisesti olisi mahdollista.
Sinkkuturistin kannattaa myos hieman katsella ymparilleen, eika olettaa, etta jokaisen ravintolan hinnat on samat. Aivan yhtalailla kuin Helsingissa on lukuisia eri hintaisia ruokailuvaihtoehtoja niin on myos ulkomailla -- myos Alanyassa ja Marmariksessa -- vaikka loppusuomi onkin ravintolavalikoimaltaan kovin yksitoikkoista ja samoissa hintaluokissa.
Halvemmat ruokailuvaihtoehdot sijaitsevat hieman turistimenosta sivummalla: hyva merkki on jos ravintolassa istuu paikallisia ja jos menu EI ole ravintolan edessa esilla. Jos sisaanheittajia ei ole, viela parempi.
Toki naita paikkoja saa hieman etsiskella, mutta ihan turha tulla itkemaan tanne palstoille etta "turkin turistirysissa on torkykallista" silla niista voi loytaa myos ihan OK ravintolavaihtoehtoja jos vahan katselee ymparilleen. Marmariksessa on suoraa Tansasia vastapaata olevan taksipysakin vieressa mm. Alpak Kircicegi jossa kaksi ihmista voi syoda itsensa kyllaisiksi turkkilaista pitsaa ja lihapiirakkaa ja salaattia hintaan 4e /nuppi. Paikka on superkliininen ja paikallisten suuressa suosiossa. Jos 4e on liian kallista, on paras pysya kotosuomessa, siella silla ei saa edes McDonaldsin hampurilaista.
moikka
kantsii myos jo nyt / varausta tehdessa ilmoittaa matkatoimistoon etta haluaa rauhallisen huoneen. ja jos sattuu niin etta saa meluisan huoneen siita kannattaa menna heti piakkoin sanomaan ja ystavallisesti pyytaa toista huonetta. itse olen tehnyt nain monesti ja huone on aina vaihdettu jos hotellissa on ollut tilaa muualla. koskaan ei ole ollut mitaan ongelmia missaan.
Mahtaako kellään olla tietoa Avos -huoneistohotellista, onko siellä ja ympäristössä kuinka meluisaa? Onneksi poikamme on hyväuninen, en usko hänen ihan pienestä metelistä häiriintyvän. Ja jos nyt satumme saamaan oikein meluisan huoneen, niin toivottavasti vaihtaminen onnistuu.
Avos huoneisto hotelli sijaitsee hyvällä paikalla.
Ei mitenkään erityisen meluisa. Lyhyen matkan päässä on iso ostoskeskus Gima, josta helppo käydä hakemassa tarvittavat päivittäis tavarat. Ei ne siellä Marmariksessa erityisen vanhoja ole lasten ruuatkaan syö ne paikalliset lapsetkin. Avoksesta helppo liikkua myös lapsen kanssa lyhyt matka rantaan, rantakadulle ja lyhyt matka pääkadulle josta dolmuksella pääsee helposti keskustaan, jos ei halua kävellä. Vastapäisessä Turan hotellin ravintolassa erittäin hyvä ruoka kannattaa käydä kokeilemassa. Hauskaa lomaa teille! Kertokaa lomanne jälkeen mitä piditte Avoksesta, me olemme menossa siihen syksyllä. Tähän asti asuttu Turanissa.
Tässä linkki josta löytyy kuvia ja tietoa hotellista.
http://www.avosapartments.com/
Todella suuri kiitos näistä tiedoista, onneksi ei nyt siis satuttu ihan kaikista meluisimpaan hotelliin. Yritettiin jo matkaa varatessa vähän katselle hotellin sijaintia, ettei olisi ihan syrjässä kun muksun kanssa kuljetaan. Tosi hienoa, että sattuu vielä olemaan ostoskeskuksen lähellä, niin pääsee vaivattomasti ostoksille ja valikoimat ovat varmasti paremmat kuin ihan pienissä puodeissa. Kerrotaan matkan jälkeen kokemuksemme Avoksesta!
mutta en yleensä syö hampurilaisia enkä lihapiirakoita, koska haluan pysyä hoikkana. Kummallista että ei saisi sanoa omia kokemuksia hinnoista.
Alanyan n. 20 euron hinta esim. pippuripihvistä juomat päälle on aivan liikaa, jos hygieniakinkin on arvailujen varassa.
hampurilaisia?!? kuvailemani ruoka ei suinkaan ollut hampurilaisia (joita itsekin inhoan) vaan turkkilaisia piirakoita jotka sisaltaa myos kasviksia ja salaattia.
jos haluat pysya hoikkana syot tietenkin kasvisruokaa ja se jos jokin on turkissa halpaa.
turkkilaiset ei muuten itse syo melkein koskaan pippuripihvia, senkin takia hinta on kallis (tosin itse en ole koskaan maksanut 20e vaan aina 10e pippuripihvista).
turkissa "ei-niin-turisti-paikoissa" mercimek corbasi (linssikeitto) ja monet muut kasvisruoat maksaa n. 2.5 euroa lautanen. siihen paalle salaattia ja leipaa niin paaset koko keikasta 3.5 eurolla. muita hyvia on imam bayildi (taytetyt munakoisot), tarhana corbasi (keitto), fasuliya (papukastike), viininlehtikaaryleet ja kasvismusaka.
kasvikset ja kasvisruokatarvikkeet ovat myos markkinoilla ja supermarketeissa torkyhalpoja. Vesimeloni 2.8 euroa (painosta riippuen), munakoisokilo alle 1.5e, kurkkukilo 0.50e, munarasia alle 1e, pastapaketti 0.60e.
edelleen: lopettakaa hyvat ihmiset urputus. Turkissa on 70 miljoonaa ihmista ja keskimaarainen kuukausinasio pyorii siina 250 euron paikkeilla.
on jumalan ihme etta he pysyvat hengissa jos hinnat ovat todellakin niin pilvissa kuin annatte ymmartaa. itsekin ihmettelen miten minulla menee Turkissa viikottaisiin ruokaostoksiin Gimassa n. 50e, silla kun ei perahikian turisti kuulema parjaa edes puolta paivaa! ehka suomalaisilla vaan on aivan jarjeton punaisen lihan ruokahalu.
toivottavasti turistit ymmärtävät nyt välttää noita ylihinnoiteltuja ranta ym. turistibaareja.