Alerblock?

Kestine

Kirjoittelin jo tuossa aiemmin, tämän kamalan heinänuhan takia, kun en antihistamiinia enää voi syödä, koska olen raskaana. Niin, kävin sitten apteekissa kyselemässä tuota Nasonezeä. Sitä ei ollut, mutta ostin kuulemma täysin vastaavan tuotteen nimeltään Alerblock. Jotain sellujauhoa siltäkin tulee kun truuttaa. No, ongelmaan: se ei tunnu auttavan sitten niin yhtään! Maksoikin melkein kaksi kymppiä. Onko teillä jollain kokemusta tästä "aineesta"? Olisko Nasoneze sittenkin parempaa? Että laitanko toiset kaksi kymppiä sitten siihen? Hitto, että ärsyttää tämä aivastelu ja nokan vuotaminen ja kutiaminen. Siitepölytilanne näyttää tänne Varsinais-Suomeen vähäistä heinän siitepölyn määrää. Olen sille siis TODELLA allerginen. Mitä se sitten onkaan kun sitä on ilmassa runsaasti...

6

2046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pen

      sitä maitohappoliuosta josta täällä palstoilla on paljon puhuttu.

      • Kestine

        Mitä sellainen maitohappoliuos on? En ole kuullutkaan. Mistä sitä saa?


      • pen
        Kestine kirjoitti:

        Mitä sellainen maitohappoliuos on? En ole kuullutkaan. Mistä sitä saa?

        aikaisempia juttuja täällä allergia palstalla niin kyllä löytyy.No se on sellasta että maitohappobagteerikapselista liuotetaan osa keitetyyn pieneen vesi määrään ja suihkutetaan pienellä suihkupullolla nenään tai sitten pipetillä.Näillä jollain palstalla on otsikko "kaikille nuhanenille" ja sitten "maitohappo-suihkuttelijat" Käy lukemassa!


      • Kestine
        pen kirjoitti:

        aikaisempia juttuja täällä allergia palstalla niin kyllä löytyy.No se on sellasta että maitohappobagteerikapselista liuotetaan osa keitetyyn pieneen vesi määrään ja suihkutetaan pienellä suihkupullolla nenään tai sitten pipetillä.Näillä jollain palstalla on otsikko "kaikille nuhanenille" ja sitten "maitohappo-suihkuttelijat" Käy lukemassa!

        Kiitos. Käynpä lukaisemassa!


    • lääkkeiden käytöstä lääkäri...

      Itse en ole raskaana, mutta tulevaisuutta ajatellen tiedustelin allergologiltani, mitä lääkkeitä voi raskaana ollessa käyttää. Olen ERITTÄIN pahasti allerginen henälle ja koiralle, lisäksi sairastan astmaa. Heinä saa pahimmillaan nieluni turpoamaan lähes umpeen. Joudun kesän aikana käyttämään muutaman kortisonitablettikuurin oireisiini.

      Lääkäri totesi, että sikiölle äidin vakavat allergiset reaktiot ovat suurempi riski, kuin itse lääkkeet. Kuulemma monet astmaatikot ja allergikot käyttävät kortisonitabletteja raskauden aikanakin. Antihistamiinissa pitää vain pitää huolta siitä, että aine on ollut pitkään käytössä ja sen vaikutukset tunnetaan. Esim. Zyrtec on kuulemma turvallinen. Uusia lääkkeitä tulee välttää.

      Suosittelenkin, että menet allergioiden asiantuntijalle. Ainakin Helsingistä löytyy muutama pätevä ihotautilääkäri, joka on erikoistunut allergioihin (allergologi).
      Terveyskeskuslääkärit eivät varmastikaan tiedä tarpeeksi hyvin asioista, eivätkä myöskään neuvolalääkärit. Mielestäni sinun on aivan turha kärsiä.

      Ja vielä lopuksi: älä mene omin päin kokeilemaan/jättämään pois lääkkeitä. Luota lääkäriin!

      • Kestine

        Juu, en enää kärsikään heinästä. Soitin teratologiseen tietopalveluun ja kyselin mitä lääkkeitä voin heinänuhaan käyttää ja kuulemma antihistamiini nimeltään setiritsiini on turvallinen ja sitä on nimenomaan Zyrtecissä. Toinen turvallinen antihistamiinilääke on Loratadin. Olen nyt tuota Loratadinia käyttänyt kaksi päivää ja ei ole tarvinnut heinästä enää kärsiä, ihanaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      51
      3746
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      138
      2543
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2521
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1983
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1446
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1347
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1334
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      153
      1053
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1027
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      988
    Aihe