Kopio Taistelevat metsot

Mummon aarre????

Tietääkö kukaan nimeä E.S (luultavasti Elsa Stenwall)? Maalannut kopion taulusta Taistelevat Metsot joskus kauan sitten....... ehkä 1930-40 luvulla????? Onko kopioilla yleensä mitään arvoa??

9

4895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dooris

      Kopiota ei saisi koskaan signeerata, siinä rikkoo tekijänoikeuslakia. Eli uskoisin työsi olevan arvoton, paitsi jos tekijä on kuuluisa ja hänen signeerauksellaan olisi jokin arvo. Kaikki "tosi taiteilijat" tietävät kuitenkin olla signeeraamatta kopiota. Harjoituksen vuoksi niitä usein tehdään ja sillä tavalla tutustutaan tekijän tekniikkaan.

    • olisi...

      Signeerata kopiot (taakse) tyyliin
      "Taistelevat metsot" cop. MattiMeikäläinen
      Arvoa ei työllä ole, kehykset tietenkin saattaa olla arvokkaat.

    • asiaan

      Tämä on todella laadukkaan näköinen öljyvärityö.
      Mummo saanut joskus arvion että on arvokas.
      Nyt kuitenkin näiden arvioiden puolesta kuulostaa
      aika pahalta.
      No nämä kehykset muuten saattavat nostaa arvoa,
      joten säästetään työ jälkipolville.

      • Tietäjä 1

        Kopioilla ei ole yleensä paljoa arvoa. Taistelevia metsoja on maalattu tuhansia, ellei jopa kymmeniä tuhansia. Valitettavasti ihmisillä on käsitys, että mitä tunnetumman taiteilijan kopio on, sitä arvokkaampi se on. Näinhän ei tietenkään ole. Jos teoksen on kopioinut joku tunnettu tekijä, se tietenkin on vähän arvokkaampi.
        Näin joskun myynnissä kuuluisan ulkolaisen maalarin kopion, jonka oli maalannut Ferdninand von Wright nuorena. Maalaus oli murto-asan siitä hinnasta, mitä Wrightin normaali työ olisi maksanut.


    • Variksen taidetta

      Tietääkö kukaan taulusta Onni Variksen tekemiä jäljennös "Taistelevat Metsot"
      Tai joitakin muita hänen maalaamia ?

      • kari sunikka

        itsellä löytyy seinältä tuon Onni Variksen tekemä Taistelevat Metsot vuodelta 3.1.49


    • mitä-potaskaa

      Ei kopion signeeraamisessa ole mitään väärää kunhan se on tekijän nimmari.

    • SolmuParta

      Olen Nähnyt HYVÄn Kopion [Ei MikäTahansaTuherrus KoKo Lähellä Alkuperäistä eli ISOTAULU] ko TAULUsta, Erän AntiikkiLiikkeen Seinällä,, , Siinä Oli Signeerauksenkohdalla: Leima "Kopio" Tehnyt Taiteilija (Nimi Nimi) Vuosiluku 1900 , Kysyin Varovasti Taulun Hintaa,, Vastaus Kuului: että Se On Menossa Arvioitettavaksi, Mutta Tulee Olemaan Useamman Tuhatta. , eli HYVÄ Kopio On Arvossaan,,

    • leonardPiipinääs

      entä jos väärintää eikä kerro kenellekkään, mutta myy hintavasti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      74
      6419
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      144
      5933
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      494
      3774
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      122
      2220
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      40
      1455
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      408
      1389
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      74
      1225
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1064
    9. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      56
      980
    10. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      111
      980
    Aihe