Reittiehdotuksia?

Heip!

Ajattelin kysyä täältä, sillä on hieman ongelmia löytää sopivaa yhteyttä lennoilla -heinäkuun lopulla lähes mahdotonta. Jos jollain on jotain reittejä tai yhtiöitä ehdottaa, saa kertoa, ja hintoja. Pitäisi päästä Milanosta Kuopioon, siis. Hätätapauksessa Helsinki tai Tamperekin käy, ainahan siitä voi jatkaa junalla. Mutta ainakaan SAS:lla ei löytynyt heinäkuun lopulla lentoja Kuopioon, ja Finnairilla hurjan kalliita. Tarvitsen vain yhden suunnan. Ehdotuksia?
11696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miten olisi Milano - Tukholma - Tampere? Perjantai 28.7 ja yhden suunnan hinta noin 150e. Hinta tsekattu Blue1:n nettisivuilta.

Äänestä

Tällä hetkellä lennot alkaen 0.01 euroa verot. Tässä hintaesimerkki (heinäkuun loppupuolella)
Lento 5203                  
Lähtö Milan Bergamo (BGY) 06:30
Saapuminen    Frankfurt-Hahn (HHN) 07:50
(Web fare) 0.01 EUR    
Verot, maksut ja korvaukset 16.62 EUR
= Lennon hinta   16.63 EUR

No, tähän asti kaikki OK. Mutta sitten on monopolistien maa Suomi, jonne lennot maksaa alkaen 100 euroa. Milloin Suomikin on halpojen lentojen maa?

Äänestä
  • hyvä niin. Ja tulee olemaan muutkin maat pian taas. Polttoaineen hinta nousee ja pian myös lippujen. Halpiksilla polttoaine kustannukset muodostavat suuremman menoerän suhteessa muihin kustannuksiin kuin ns. perinteisillä lentoyhtiöillä. Muutama vuosi ehkä viisi niin huomaat miten se lentäminen ei enää olekaan niin halpaa. Eli nauti nyt vielä kun voit lentää, pian on pakko palata taas interrailaamaan.

    Äänestä

Bergamosta Tampereelle Rayanairilla.

Äänestä

Tuolla näkyy jotain tarjouslentoja Malpensasta Helsinkiin 139€ Finnairilla. Yksi lähtöpäivä on "loppukuusta" 26.7 liekkö liian aikaisin sinulle...

Air Berliinillä näkyisi olevan Helsinkiin 128€ suunta esim Torstaina 27.7, vaihto DUSissa tai TXL:llä.

Mielestäni molemmat melko kohtuuhintaisia.

Äänestä
  • vaikka millä lentäis ja mistä kautta.

    Kannatta ottaa tuo lento.

    Äänestä

ei ole varaa lentää!

Äänestä

junat kulkevat

voit myös yrittää varkauteen !!!

Äänestä
  • Miten niin ei "ota juna jos ei ole vara lentää". Toki on vara lentää, mutta olisihan se nyt typerää maksaa liikaa. Jää rahaa muuhunkin. Ja tiedoksi, ei se junailukaan kovin halpaa ole. Niih. Etsippä vaikka nokkelana poikana Milano-Kuopio välin junat ja hinnat. Jo pelkkä Milano-Frankfurt maksaa 120 euroa, joten siitä sitten vielä Ruotsiin, josta junalla pohjoiseen, josta muka junalla Suomeen, niinkö? Vai Venäjän kauttako kierretään? Lopeta "nokkelat" vastauksesi, ei ole edes hauskaa.

    Äänestä

  • aha.... kirjoitti:

    Miten niin ei "ota juna jos ei ole vara lentää". Toki on vara lentää, mutta olisihan se nyt typerää maksaa liikaa. Jää rahaa muuhunkin. Ja tiedoksi, ei se junailukaan kovin halpaa ole. Niih. Etsippä vaikka nokkelana poikana Milano-Kuopio välin junat ja hinnat. Jo pelkkä Milano-Frankfurt maksaa 120 euroa, joten siitä sitten vielä Ruotsiin, josta junalla pohjoiseen, josta muka junalla Suomeen, niinkö? Vai Venäjän kauttako kierretään? Lopeta "nokkelat" vastauksesi, ei ole edes hauskaa.

    "typerää maksaa liikaa". Ei se lennättäminen ilmaista ole lentoyhtiöllekään. Jos nuo yllä mainitut erittäin kohtuuhintaiset lippuhinnat käy kukkaron päälle niin (lento)matkailu kannattaa unohtaa kokonaan

    Äänestä

Älkäähän nyt hyvät ihmiset käyttäkö junaa VR:n sikahinnoilla. Finncommin hinta ko. ajankohtana näyttäisi olevan 22€ verot.
A: Se on jumalattomasti nopeampaa, kuin juna.
B: Se on halvempaa, kuin juna.

Muutenkin näyttäisi FC:llä olevan hinnat kohillaan... Ja osoitehan oli fc.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lentävä lapsi kirjoitti:

Heip!

Ajattelin kysyä täältä, sillä on hieman ongelmia löytää sopivaa yhteyttä lennoilla -heinäkuun lopulla lähes mahdotonta. Jos jollain on jotain reittejä tai yhtiöitä ehdottaa, saa kertoa, ja hintoja. Pitäisi päästä Milanosta Kuopioon, siis. Hätätapauksessa Helsinki tai Tamperekin käy, ainahan siitä voi jatkaa junalla. Mutta ainakaan SAS:lla ei löytynyt heinäkuun lopulla lentoja Kuopioon, ja Finnairilla hurjan kalliita. Tarvitsen vain yhden suunnan. Ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu