Paras reitti välillä turku - helsinki?

Mikä olisi paras reitti kulkea Turusta helsinkiin purjeveneellä (avance 24)? lähellä rantaa vai keskellä merta? Tuulten tasaisuus on ilmeisesti tärkeintä?
43651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siitä Airiston selän yli keskeltä ja sitten koukkaat ulompaa sieltä Nauvon puolelta ympäri eli et mene sinne mutkaiselle rantaväylälle. Sitten Hangon läntinen yli laivaväylää, kierrät Hangon ja laivaväylää lopun matkaa Porkkalaan ja Helsinkiin. Yöpyä voi vaikka saarissa ennen Hangon läntistä ja taas Hangon itäpuolella.

Äänestä

on valtatie 1, tunnetaan myös merkinnöillä E18.

Plotteri ja tutka on hyvä olla varustuksena, löydät perille ja havaitset moottoritiellä väärää ajorataa ajavat vastaantulijat sekä tutkaheijastimin varustetut hirvet ajoissa - toivottavasti.

Muista käyttää kulkuvaloja myös päiväsaikaan.

Muista kolmion nosto kun laskettelet vapaalla pitkissä alamäissä.

Äänestä
  • Vähän niin kuin jo todettiin, Paraisten ja Nauvon välistä läpi, tuulesta riippuen Paraisten portista tai Pensarin suntista. Eka yö Hiittisten saaristossa, vaikka Jungfrusundissa, muitakin luonnonsatamia löytyy vaikka mökitettyä seutua onkin, vierasvenesatamistakaan ei siellä ole pulaa. Seuraavana päivänä selän yli, Hangon ympäri ja illaksi etsitään paikka Tammisaaren saaristosta. Tai jos kokka oikein kohisee niin miksei Porkkalastakin. Tässä välissä kannattaa mennä sitä ulompaa väylää pitkin.

    Loppuun vielä varoitus että keskikesällä rannikko Helsingistä Hankoon on täpötäynnä uusavuttomia helsinkiläisveneilijöitä, saaristo on aika pieni ja täynnä mökkejä, Helsingissäkään ei mitään sen arvoista ole että kannattaisi satamamaksua maksaa, junallakin pääsee. Mutta jos kuitenkin haluat mennä niin noin se onnistuu :)

    Äänestä

  • Helsinkiin kirjoitti:

    Vähän niin kuin jo todettiin, Paraisten ja Nauvon välistä läpi, tuulesta riippuen Paraisten portista tai Pensarin suntista. Eka yö Hiittisten saaristossa, vaikka Jungfrusundissa, muitakin luonnonsatamia löytyy vaikka mökitettyä seutua onkin, vierasvenesatamistakaan ei siellä ole pulaa. Seuraavana päivänä selän yli, Hangon ympäri ja illaksi etsitään paikka Tammisaaren saaristosta. Tai jos kokka oikein kohisee niin miksei Porkkalastakin. Tässä välissä kannattaa mennä sitä ulompaa väylää pitkin.

    Loppuun vielä varoitus että keskikesällä rannikko Helsingistä Hankoon on täpötäynnä uusavuttomia helsinkiläisveneilijöitä, saaristo on aika pieni ja täynnä mökkejä, Helsingissäkään ei mitään sen arvoista ole että kannattaisi satamamaksua maksaa, junallakin pääsee. Mutta jos kuitenkin haluat mennä niin noin se onnistuu :)

    Jussarö on erittäin hyvä yösijapaikka jos seilaa Hangosta Helsinkiin. Hyvät poijupaikat ja sähköstä saa maksaa omantunnon verran. Tietysti näillä vesillä on hienoja luonnonsatamiakin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


aloittelijaX kirjoitti:

Mikä olisi paras reitti kulkea Turusta helsinkiin purjeveneellä (avance 24)? lähellä rantaa vai keskellä merta? Tuulten tasaisuus on ilmeisesti tärkeintä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu