On tää monikulttuurisuus niin hemmetin hienoa?
Tää mun nykyinen asuintaloni oli uusi, kun muutin siihen ensimmäisen kerran vuonna -93
Suurin piirtein kaikki talossa asuvat olivat suomalaisia ja vaikka vuokratalo onkin, niin kumma kyllä paikat pysyivät siisteinä.
Silloin tällöin seriffit kävivät paikalla, mutta sehän nyt kuuluu asiaan;)
Muutin kaupungille vuonna -97 ja takaisin samaan taloon -99
Puolet talon asukkaista oli kulttuuriamme rikastavia siirtolaisia.
Jostain kumman syystä esim. hissin seinät oli tuhrittu kielillä, jota ainakaan meikäläinen ei ymmärrä.
Tällä hetkellä tässä talossa on mun lisäkseni kaksi(2)suomalaista perhettä/taloutta.
Tunnen kummatkin henkilökohtaisesti.
Ei ole sellaista viikonloppua, etteikö joku olisi kussut hissin lattialle. Ulko-oven lasit ovat paskana vähintäänkin kerran kuukaudessa.
Jokaisen kerroksen lähes jokainen valokatkaisija on sulatettu mustaksi klöntiksi.
Ja mikä parasta... tänä vuonna olen rappukäytävässä törmännyt ainakin kolmeen ihmispaskaan.
Mulle alkaa luonnollisesti riittämään;) ja niin kuulema noille kahdelle muullekin.
Mä en ymmärrä noiden ihmisten tuhovimmaa. Me annetaan niille loistava maa missä asua, ja nää ei tee muuta kuin riehuu?
Tää EI ole mikään rasistinen juttu!!! Mä vaan totean mitä täällä tapahtuu(piste)
Siirtolaiset
8
1270
Vastaukset 8
- VOIHAN VITURALLAA!
Pitäisi tuollaiset pellet ajaa takaisin sinne mistä on tullukkin, juoksemaan miinakentille leijonia pakoon
- Anonyymi00013
Siirtolaiset on kuin rottalauma. Ihan valtava miten pääsee eroon. Kyllä mamut osaa uida turhaan on uimakouluja. Voi vittu uimalla iso porukka rosks porukka.
- Anonyymi00014
Siis kammottavaa sakkia mamut jo väri ällöttä ja haju
- Anonyymi00015
Eikö namä maahan tunkeutujat ymmärrä ei löydy työtä eikä kultaa. Kukaan ei halua suurta joukkoa ei edes yhtä mustaa. Niin paljon on maailmassa tasismia miks helkatissa tulette väkisin meidän riesaksi.
- ruotsissa ennen
asuin ruotsissa n.8v. sitten, ja toi kuulosti just siltä mitä siellä sai kokee.kusta paskaa rapuissa, roskat ja vaipat heitetään mihin sattuu ei roskiin. kaikki piirrellaan, sotataan. musiikki kuuluu yöllä koska töihin ei tarvi herätä. sossu elättää. muusta ei välitetä kun oman asunnon siisteydestä. kun muutin suomeen toivoin että suomi ei menis samaan eli alkais hyysää siirtolaisii. mut nähtävästi se on menos siihe, mut ei meiän kyläl viel onneksi.
- Anonyymi00010
Totta turiset siirtolaiset eivät osaa ihmisten tapoja tekevät mitä huvittaa ja kela tuet vaan juoksee huutavat omaa kulttuuriaan mutta suomen kulttuurista ei välitetä. Minulle on onnen päivä kun saan ilmiantaa mamun pahanteosta tänä vuonna 4 kertaa. Kyllä mamua suututtaa kun saa sakot eivät osaa lukea miks helvetin takia suomi elättää. Asuin alueet muistuttaa slummeja
- Anonyymi00011
Miten mamuilla on noin hyvä laki turvana ei saa karkottaa kun pikkutyttöjä raiskataan ai että minä vihaan näitä mamuja. On tehty laki mamuille hyvät oltavat vanhuksille välttävät ja sitä noudatetaan. Miks näitä piruja pitää suojella.
- Anonyymi00012
Säännöt eivät ole samat kaikille Suomen tasavallassa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1102757Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63863Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51795- 52779
- 47674
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69622- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604