Roa ja sivuoireiden katoaminen

Mulla sivuoireet ovat helpottaneet kuurin edetessä. Kysyin sitä lääkäriltäni ja sanoi, että aivan mahdollista, koska iho tottunut A-vitamiinin suurin annoksiin. Toimiikohan lääke silti yhtä hyvin minulla? olen syönyt 2 kk lääkettä ja ihoni on täysin finnitön. Lääkäri sanoi minulle, että lopetetaan kuuri, mutta itse halusin jatkaa, koska akneni palautuisi toisen lääkärin mukaan paljon helpommin, kun kuuri on lyhyt. Kummallista, että lääkärit puhuvat ristiin...Haluan syödä ainakin 3 kk mahdollisesti 4...mitä mieltä olette?
1284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moikka!
Minäkin olen ollut parisen kuukautta tässä elämäni toisella Roa-kuurillani. Sivuvaikutukset eivät ole olleet lähellekään niin pahat kuin ensimmäisellä kuurilla. Uskon kuitenkin, että lääke tehoaa silti yhtä hyvin.

Yleensä Roa-kuuri on tietääkseni lähestulkoon aina vähintään 4 kuukautta pitkä, tietysti se voi olla tapauskohtaisesti lyhyempikin. Itse en siis mikään ihotautilääkäri ole, mutta mielestäni sinun kannattaa ehdottomasti jatkaa kuuriasi aina niin kauan, että saat sen 4 kuukautta täyteen. Itse menen käymään ihotautilääkärillä näyttämässä ihoani ja ajattelin vielä ehdottaa, jos vielä 4 kuukaudenkin jälkeen jatkettaisiin kuuria parilla kuukaudella. Niin meillä oikeastaan oli hänen kanssaan alunperinkin puhetta.

Kannattaa muuten laskea, että paljonko sinun painoiselle olisi suosituskokonaisannos. Olikohan se 120 mg painokiloa kohden. Eli jos painat vaikkapa 50 kg, niin kokonaisannoksesi tulisi olla noin 6000 mg. Jos syöt esim. 30 mg päivässä, niin kuurin pituuden tulisi tuon mukaan olla noin 200 päivää eli lähes 7 kuukautta (korjatkaa, jos olen väärässä). Näin olen siis ymmärtänyt, mutta tämä on siis hyvin tapauskohtaista. Kannattaa kuitenkin jutella lääkärisi kanssa asiasta. 2 kuukautta kuulostaa joka tapauksessa aika lyhyeltä kuurilta.

Tsemppiä sulle kuurisi kanssa! Nauti auringosta ja kesästä Roa-kuurista huolimatta (tietty hieman varoen)!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuurilainen kirjoitti:

Mulla sivuoireet ovat helpottaneet kuurin edetessä. Kysyin sitä lääkäriltäni ja sanoi, että aivan mahdollista, koska iho tottunut A-vitamiinin suurin annoksiin. Toimiikohan lääke silti yhtä hyvin minulla? olen syönyt 2 kk lääkettä ja ihoni on täysin finnitön. Lääkäri sanoi minulle, että lopetetaan kuuri, mutta itse halusin jatkaa, koska akneni palautuisi toisen lääkärin mukaan paljon helpommin, kun kuuri on lyhyt. Kummallista, että lääkärit puhuvat ristiin...Haluan syödä ainakin 3 kk mahdollisesti 4...mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu