Asumme vuokra-asunnossa, jonka omistaa yksityinen ihminen. Meille on jäänyt vesi-, sauna-, ja autopaikan sähkömaksuja rästiin nelisen sataa euroa. Laskut näistä tulevat kaksi kertaa vuodessa.
Isännöitsijä on asiasta huomautellut, mutta ei ole ollut rahoja maksella.
Nyt isännöitsijä laittoi haastemiehen kautta tiedoksiannon ja ilmoittaa, että ellemme maksa velkaa määräpäivään mennessä he aloittavat häätötoimenpiteet ja jatkavat saatavan perimistä käräjäoikeudessa.
Kysymys kuuluukin voiko isännöitsijä ylipäätään järjestää meille häädön noista veloista ja varsinkin ennen kuin saatava on käräjäoikeudessa vahvistettu?
Meneekö häätöprosessi tämän jälkeen asunto-oikeuteen ja kuinka kauan prosessi kestää?
Eli jos on maksamattomia vuokria, niin millä aikataululla vuokranantaja saa häädettyä asukkaat laillisin keinoin?
Isännöitsijä on asiasta huomautellut, mutta ei ole ollut rahoja maksella.
Nyt isännöitsijä laittoi haastemiehen kautta tiedoksiannon ja ilmoittaa, että ellemme maksa velkaa määräpäivään mennessä he aloittavat häätötoimenpiteet ja jatkavat saatavan perimistä käräjäoikeudessa.
Kysymys kuuluukin voiko isännöitsijä ylipäätään järjestää meille häädön noista veloista ja varsinkin ennen kuin saatava on käräjäoikeudessa vahvistettu?
Meneekö häätöprosessi tämän jälkeen asunto-oikeuteen ja kuinka kauan prosessi kestää?
Eli jos on maksamattomia vuokria, niin millä aikataululla vuokranantaja saa häädettyä asukkaat laillisin keinoin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toivottavasti saavat teidät mahdollisimman nopeasti ulos, jos ette edes yritä hoitaa raha-asioitanne. Maksakaa vaikka osa rästeistä pois ja yrittäkää sopia asia yksityisen ihmisen kanssa.
Itsekin vuokrasin aikanaan asuntoni, kun muutin toiselle paikkakunnalle. Vuokralainen lopetti yks kaks vuokran maksun ja olin itsekin välittömästi suurissa vaikeuksissa kun en saanut vuokrarahoja.
Yhtiön osakkaatko. Heidän kustannuksellaan lorotat vettä, käyt saunassa ja pidät autoasi yhtiön ylläpitämällä parkkipaikalla, todennäköisesti vielä johdon päässä kaiken aikaa !
Helvetti, että ottaa päähän nämä "uusavuttomat"
Suosittelen ensiksi käymään läpi asiaa käsittelevän lain, eli "Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta 31.3.1995/481". Tuo löytyy Finlexin kautta, eli suunnista osoitteeseen www.finlex.fi ja sieltä eteenpäin.
Lyhyesti joitain juttuja:
Isännöitsijä ei häädä ketään. Taloyhtiön kokouksessa voidaan päättää, että huoneisto otetaan haltuun. Tämä päätös tehdään kuitenkin taloyhtiön päätöksellä, eikä isännöitsijä päätä sitä yksin.
Sinun ja vuokranantajasi asiana on selvitellä vuokrasuhteen irtisanominen ja muut siihen liittyvät asiat. Isännöitsijä ei siihen voi puuttua.
Vuokranantaja voi purkaa vuokrasopimuksen, jos vuokria on jäänyt maksamatta. Purkamista ei voi tehdä, jos laiminlyönti on ollut vähäinen. Kuka sitten päättää, mikä on vähäistä ja mikä ei?
Asiat riippuvat myös siitä, kenen kanssa olette sopineet mitäkin maksettavaksi. Jos olette sopineet, että maksatte kaiken vuokranantajalle, hoidatte asiat hänen kanssaan, ja hän hoitaa asian eteenpäin. Jos taas olette tehneet sopimuksia muualle, hoidatte asian sopimuksen toisen osapuolen välillä. Jos ette maksa teille kuuluvia maksuja, niitä voidaan hakea oikeuden avulla. Isännöitsijä ei kuitenkaan yksin voi teitä häätää.
!
Koska isännöitsijä kerran karhuaa näitä lisämaksuja, niin niistä on silloin tehty sopimus isännöitsijän / taloyhtiön kanssa. Ymmärtäisin tilanteen niin, että kysyjä on maksnut vuokrat vuokranantajalleen mutta jättänyt nämä lisäkulut tarpeettomina maksamatta luottaen siihen, että niiden vuoksi häntä ei voitaisi häätää.
Ehkä taloyhtiön kokouksessa on päätetty, että asukkaalle haetaan häätö maksamattomien maksujen vuoksi.
Ei isännöitsijä ole yksin kysyjää häätämässä. Isännöitsijä hakee aivan oikeassa järjestyksessä häätöä. Tuossa yhteydessä varmasti tutkitaan onko häädölle riittävät perusteet.
Isännöitsijällä on velvollisuus vaalia taloyhtiön saatavia. Eikös häätöuhkaus oli luontevin tapa kohdella maksuhaluttomia.
Miksi muuten sinulla on autopaikka ja saunavuoro, mikäli et niitä pysty maksamaan? Olen ollut elämäntilanteessa jossa rahat olivat todella tiukalla, tuonlaatuiset säännölliset tarpeettomat menot olivat ensimmäisiä joista karsiminen aloitettiin. Saunavuoroa ei ole vieläkään, eikä lehtitilauksia.