Yleismaailmallinen kysymys ja kaikki saavat vastata, niin vl:t kuin muutkin. Perustelut mukaan.
Miksi juuri sinä pääset taivaaseen?
8
613
Vastaukset
- 1. vastaus
uskovat pääsevänsä taivaaseen, koska uskovat Jeesukseen. Raamattu opettaa näin.
Vanhoillislestadiolaiset uskovat pääsevänsä taivaaseen, koska he ovat vl-herätysliikkeen jäseniä. - Tiinaliina
Kun uskoo ja on synnit anteeksi, niin silloin on Jumalan lapsi ja taivaaseen matkalla. Ja Jumala kyllä tuntee minutkin lapsekseen :). Ei jätä vahingossa ulkopuolelle.
T: Tiinaliina - Nuori nainen
Jos jaksan loppuun asti kilvoitella, synnin poispanijana ja Jeesuksen veren korjaajana, tässä raamatunmukaisessa uskossa, uskon pääseväni taivaaseen.
Kun kuolen, synnyn uudelleen. Tai sitten, jos joskus olen yhtä kehittynyt kuin Jeesus Kristus, jään Jumalan luo. Ei ole mitään "juuri minua". Mikä tarkoitus voisi olla sillä, että Jumala heittäisi helvettiin osan lapsistaan? Heittäisitkö itse oman lapsesi "helvettiin", vaikka hän tekisi mitä pahaa? Et, vaan opettaisit ja ohjaisit häntä.
- Ei uskova
Minä en usko raamatun sovinistiseen ja rasistiseen jumalaan, enkä jeesukseen. Minä uskon siihen uskonnon tuomaan yhteenkuuluvuuteen ja jumalaan, joka rakastaa lapsiaan piittaamatta siitä onko tumma vai vaalea, mies tai nainen, lapsi tai aikuinen.
Vaikka en käykkään kirkossa vakituisesti, uskon tavallani jumalaan. Yksi asia on minulle koulussa ja kirkossa opetettu, ja se on se, että jos tunnustaa syntinsä ja pyytää pahoja tekojaan anteeksi, pääsee taivaaseen. Katumus se on, jolla jumala ottaa huomaansa. Minun jumalani ei rajoita minun elämääni naiseuteni tai nuoruuteni vuoksi, sillä minä olen hänen vuohensa, en lampaansa.- helvettiä ei
olemassa. Ihmiset ovaa keksineet kaikki uskonnot oman kulttuuritaustansa mukaisesti. Jos olet tietoinen kaiken aikaa, et voi tehdä syntiä, jos eettinen pohjasi on kunnossa.
- MInä..
pääsen taivaaseen. Jos on lähdön hetkellä uskomassa, pääsee taivaaseen. Jos luopuu uskomasta, ei pääse.
Mutta kilvoitella kannattaa, Jumala on luvannut kuuliaiset lapset hyvin siunata. - okkim
..käsitteillä hallitaan ihmsiä. Ei helvetiä ole niin kuin kristisusko antaa ymmärtää. Taivas on jokaisen yksityisen ihmisen vapahdus. Jossain myös valaistumiseksi sanottu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332114Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121506Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041246Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76988- 59875
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34862Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753