Bangladesh aikoo lakkauttaa vanhan muslimitavan jossa mies saa ottaa useampia vaimoja. Koska vaimojen lukumäärä perustuu islamin uskoon niin maallisella lailla ei voida suoraan vaikuttaa asiaan (koska usko on korkeampi kuin laki..).
Bangladeshin pohjoinen suurkaupunki Rajshahi ottaa ensimmäisenä käyttöön uuden verotuksen muodon. Kyseisessä verossa toisen vaimon ottava muslimies joutuu maksamaan 142 $ veron. Bangladesh on yksi maailman köyhimmistä maista joten summa on tuntuva. Suomeen suhteutettuna 10.000 € .
Useampien vaimojen ottamista ei siis suoraan kielletä mutta siitä verotetaan rangaistuksenomaisesti.
Musliminaiset , onko tämä mielestänne hyvä vai huono ?
Bangladeshin pohjoinen suurkaupunki Rajshahi ottaa ensimmäisenä käyttöön uuden verotuksen muodon. Kyseisessä verossa toisen vaimon ottava muslimies joutuu maksamaan 142 $ veron. Bangladesh on yksi maailman köyhimmistä maista joten summa on tuntuva. Suomeen suhteutettuna 10.000 € .
Useampien vaimojen ottamista ei siis suoraan kielletä mutta siitä verotetaan rangaistuksenomaisesti.
Musliminaiset , onko tämä mielestänne hyvä vai huono ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tai ainoa todellinen motiivi on hallinnon halu rahastaa. Eihän useamman vaimon pitäminen ole valtion edun vastaista. Tilastollinen tosiasia on, että naisia ja miehiä on suurin piirtein saman verran. Jos joillain on useampia vaimoja, johtaa se vastaavasti siihen, että osa on ilman vaimoa. Koska useamman vaimon elättäminen vaatii rahaa, ei köyhällä siihen olisi varaa. Syntyvyyttäkään moniavioisuus ei lisänne.
Mutta yhteiskunta aina pyrkii keksimään keinoja verottaa ihmisiltä rahat pois.
Veikkaan, että moniavioisuudesta eniten kärsivät köyhät miehet, jotka jäävät vanhoiksipojiksi halukkaan vaimokanditaatin puuttuessa.
Rikkaimmat miehet "ryöstää" parhaimmat ja kauneimmat vaimot niin islaminmaissa kuin lännessä. :=(
Mitä meille jää?
No kaikkihan on omalla tavallaan kauniita. Oletko kuulut sanonnan "päältä kaunis, sisältä mätä". Jos rahaa on tarpeeksi, toisen osapuolen varallisuus ei merkitse mitään. Kauneus on katsojan silmässä.....Minä en ikinä menisi naimisiin miehen kanssa joka haluaisi monia vaimoja, vaikka se on Islamissa sallittua. Minä edustan sitä sukupolvea. ja jos ei ole varaa maksaa veroja ylimääräisestä vaimosta, ei varmaan ole varaa ottaa 2 tai 4 vaimoa muutenkaan. Jos on varaa maksaa verot, on varaa pitää monia vaimoja. Ja tuskin tuo verotus toimii käytännössä. Ajattelisin ettei siellä ole järjestelmää joka valvoo, eihän kaikilla varmaan ole edes henkilötunnusta. Toisaalta jos miehellä on "papereissa" vain yksi vaimo ja käytännössä monia, se tarkoittaa sitä että "avioliiton ulkopuolella" syntyneillä lapsilla ei ole henkilöllisyyttä eikä siis mitään tulevaisuutta.Viimeistän siinä vaiheessa kun verotuksesta tulee puhe, lapset kieletään kokonaan.Siis uskoisin että lasten enkilöllisyys numero liitetään isyyden tunnistamiseen mutta en ole ihan varma. Joku asiasta kiinnostunut voisi ottaa selvää ja anteeksi jos olen väärässä.