Kuinka pahansuopa oikeasti voi olla ihminen, joka vie kuivaushuoneesta toiselle kuuluvia vaatteita ja vielä ALUSVAATTEITA!!!. Vaatteiden hankkiminen kun on kallista ja inhottavaa, aikaa vievää, niinkö?
Hei! Yhtä lailla se on sitä meille, joilta vaatteet nyysitään.
Kiva tunne kun ei ole rahaa kesäkenkiin, vaan joutuu kulkemaan seuraavaan kk:een talvikelin saapikkaissa. Miksikö? No, siksi, että joku halusi pihistää alusvaatteeni, kun omia ei ollut tai ne ei vain olleet tarpeeksi kauhtuneita pervo-leikkeihin....tai ihan vaan siksi, että halusi loukata ja satuttaa.
Jos viimeinen, niin onnistuikin! Paha olo sen kuin jatkuu....KIITOS!
Hei! Yhtä lailla se on sitä meille, joilta vaatteet nyysitään.
Kiva tunne kun ei ole rahaa kesäkenkiin, vaan joutuu kulkemaan seuraavaan kk:een talvikelin saapikkaissa. Miksikö? No, siksi, että joku halusi pihistää alusvaatteeni, kun omia ei ollut tai ne ei vain olleet tarpeeksi kauhtuneita pervo-leikkeihin....tai ihan vaan siksi, että halusi loukata ja satuttaa.
Jos viimeinen, niin onnistuikin! Paha olo sen kuin jatkuu....KIITOS!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joku perverssi! Ei kande jättää mitään kuivamaan kuivaushuoneisiin! Kämppään kuivamaan tai rumpuun!
on omia hyviä puolia.
kukaan ei ole katsomassa kuinka usein toinen pesee pyykkiä.
alusvaatteita kuivumaan kuivaushuoneeseen...?!
Säästä nyt hyvä ihminen sen verran rahaa että ostat itsellesi kuivaustelineen :)
mix viedä alusvaatteensa kuivaushuoneeseen kaikkien nähtäville!?
Mitä? Kiinostaako katsella vai? Saatko säväreitä puhtaistakin stringeistä jo? Oot ihan kipee!
en kipee vaa pervo! Hah haa!!Kiinnostaapa tietääkkin minkähänlaisia lakanoitakin ihmiset jättävät kuivaushuoneeseen, heh heh.mitähän niilläkin ihmiset on yöllä tehneet? hmmm.. onkohan jäänyt jäljelle veriläikkiä? Öisin kun usein kuuluu sängyn ratinaa ja uuh aah, uuh aah..
No ei todellakaan kiinnosta!
Olipa taas mukava tapa joillakin suhtatua asiaan. Tietää ainakin, että ihmisissä löytyy juuri näitä tyyppejä, jotka autom. ajattelevat kaiken näkyvän olevan varastettavissa. Eli ilmeisesti näitä omatunnottomia näpistelijöitä saattaakin olla ympärillä enemmän kuin kuvittelin.
Enkä normaalisti jätäkään alusvaatteitani yleiseen kuivaustilaan kuin täysin siitä syystä, että ne saa siellä kiire-tilassa kuivatettua nopeammin. Enkä todellakaan jätä niitä näkyvästi roikkumaan, vaan jemmaan ne muiden vaatteiden sekaan. Eli jonkun täytyy systemaattisesti selata vaatteet läpi huomatakseen ne. Ja kuka oikeasti kyttää yöllä kuivaushuoneen ovella, milloin pääsee varkaisiin.... siis täysin raukka, säälittävä ihminen!!!
Kiva huomata miten myötätuntoisia ihmisiä voi olla. Sekö oikeuttaa varastamaan, jos näkee toisen vaatteet narulla? Mitä helvatan virkaa kuivaushuoneilla on, jos niihin ei edes voi jättää vaatteitaan kuivumaan?
Varmaankin jo tiedätkin tämän, mutta älä luota liikaa ihmisiin.
Minä en jätä ikinä pyykkiä kuivamaan kuivaushuoneeseen. Kerrostaloissa asuu niin paljon kaikenlaisia vipeltäjiä. Jos on kiire saada kuivaksi jotain, laitan kuivausrumpuun. Muut pyykit kannan kämppään pyykinkuivaustelineeseen, vaivatonta.
No onhan se vähän outoa,jos alusvaatteensa kuivaushuoneeseen vie.lakanat ja pyyhkeet ym.isommat kyllä,mutta miksi täyttää narut pienillä pyykeillä,jotka kuivuvat nopeasti kylppärissäkin!
alusvaatteita ei kuulukaan kuivatella missään yleisillä telineilla/naruilla! Kuivattakaa ne kotonanne niin sitten niitä ei kukaan pääse pihistämään. TYPERYKSET! Oma vikanne jos ne viedään, ihan oikeasti.
ai miten niin. Onko jokin yleinen villitys varastella toisten käytettyjä, mutta pestyjä alusvaatteita? Myykö jotkut sairaat jo näitäkin net-shopeissaan. Kyllä on sairas maailma!
terve!?!
Jos kamppeet kuitenkin nyysitään niin uhraa pari kappaletta siten että käsittelet ne jollain tehokkaalla jauheella tai nesteellä joka aiheuttaa ihottumaa tms. epämiellyttävää ja sitten kuivumaan niin kuin olisivat muka juuripestyt. Eihän se vahingonilon pitäisi parasta iloa olla mutta saattaisi tehdä gutaa pervolle ja opettaisi varomaan vastaisuudessa.
Nerokas idea! Jollakin tavallahan tuo näpistelijä pitää "tuomita"! Onko ehdotuksia aineesta, millä käsitellä?
jossain pilailukaupassa riittävän tehokasta syyhypulveria tms.? Siinä olisi ainakin se hyvä että jättää pysyvämmät jäljet henkiselle kuin fyysiselle puolelle. Luulisi että reilulla pulverimäärällä kun käsittelee niin ainakin jotain pientä inhaa aiheuttaa. Järeämmistä aseista en osaa sanoa ja niiden käyttöä kannattaa muutenkin ehkä harkita hieman ettei itse joudu hankaluuksiin kun "aiheutti pysyvät vammat pervoparalle". Netistä etsimällä saattaisi löytyä joku hyvä kemikaali, onnea etsintään :)
entäpä jos se varas myy suoraan kirpparilla ne vaatteet eikä käytäkään niitä itse?
joku viaton köyhä ostaja hankkii ne vaatteet kirpparilta ja saa vielä allergiat kaupan päälle?
pitäs olla joku semmonen joka suoraan rankaisee sitä varasta mutta ei vahingoita muita.
jospa menisit kameran kans kyttään joku kerta sinne pesutupaan ja panisit sukulaismiehet oville vartioon ja ovet säppiin jos varas yrittää paeta, videolle koko homma ja asia poliisille.
on aika noloa tunnustaa varastavansa käytettyjä alusvaatteita, joten nöyryytät vaan sitä varasta oikin kunnolla, sinullahan on se nauha todisteena.
kuka raukkaparka ostaa minulta varastetut vaatteet. Harvat alusvaatteitaan kirppareilta ostavat ja ainakaan pesemättä jalkaansa laittavat. Jos näin toimii, on syyhypulverista tuleva hankaluus jo tyhmyydessään ihan ansaittua...
Asuin joskus kommuunissa, jossa yhteisellä jääkaapilla oli n.15 henkilöä (toisilleen tuntemattomia). Joku rutale söi toisten ruuat. Säilytin jääkaaapissa myös insuliiniani ja laitoin jääkaapin oveen maininnan, että osa elintarvikkeistani sisältää ko hormonia. Ruokani saivat jatkossa olla rauhassa, kuten myös muidenkin...
Itse kuivatan pyykit joko olohuoneessa tai makuuhuoneessa. Katosta roikkuu nipsu teline johon alusvaatteet ja sitten taitettava teline lattialla johon muut vaatteet. ei kukaan tule asunnosta varastamaan.
ulos en jätä pyykkejä. kerran lähti matto telineeltä omia aikojaan, se kaikkein uusin, vanhat jäi.
Ai 25 neliön yksiössä, missä pyykit kuivuu kosteusongelmien seurauksena vasta puolen vkon perästä?
pyykkejään. Odottavat siellä pesutuvassa, eipähän kukaan varasta. Ota sinäkin vaikka kirja mukaan ja lueskelet siinä venatessa!
Ei mullakaan ole kuin 30.
On kaksi kuivaushuonetta jotka saa varata seuraavan aamuun. Niitä voi myös lukita.
Jotain hyvä siis meidänkin talossa : )