Olen ostamassa kyseistä autoa. Malli taitaa olla 1.1 xl. ajettu on 250000km. Minkälaisia kokemuksia on? Paljo kannattas tarjota, kun ruostetta ei ole ja muutenkin siisti peli.
Peugeot 205 -90
Juki
5554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaimollani on 205 1,4 XS -91 / 265.000 km.
Tuon ikäisissä Pösöissä ei tyypillisestikään ole ruostetta.
Kun tarjouduin ostamaan vaimolleni
Renault Clion, vuosimallia 2002 / 0 km ,
hän ei suostunut Pösöstään luopumaan
sen erinomaisen ajettavuuden ja sähäkkyyden
takia.
Auton käyttöarvo saattaa siis olla jopa
yli 6.000 nyky-ränkylää (€). Mutta siitä ei
kannata varmasti tarjota yhtä paljon.
Tarjoa vaikka vähän alle 2.000 € - lopusta voi
aina neuvotella.
Itse ostin kesällä kakkosautoksi '89 205 XS:n, ajettu 250 Mm. Maksoin 900 erpulaa. Kuskinpuolen etulokarissa hiukan ruostetta mutta muuten siisti ja ripeä peli. Jarrut saisivat tosin olla enemmän tehoja vastaavat ja toinen taka-akselin laakerikin pitäisi vaihtaa.
Kende
Itse ostin vuosi sitten -89 1.4 ml 210000 xl:n. Hintaa oli 7000mk. Ruosteeton. Ja aivan uskomattoman sähäkkä peli. Älä maksa liikaa.
kannattaa tarkistaa jäähdytysjärjestelmä, ettei siellä ole paljoa öljyä. itselläni on 205 -91. kone on 1,4. tyypillistä sille moottorille on että kansipahvin välistä pääsee öljyä jäähdytysjärjestelmään. ongelma ei ole paha korjata, mutta vaatii uuden kansipahvin. nyt en kyllä osaa sanoa onko kyseinen auto varustettu samalla lohkolla, mutta todennäköisesti se on ns TU-tyyppiä kuten 1,4.
itselläni on 205 XL vm.-89
1.4:lla koneella, ajettu 230tkm..
Ruostetta ei ole muualla kuin vararenkaan
kiinnityksissä..
Kannattaa tosiaan tarkistaa tuo jäähdytysjärjestelmän mahd. öljyisyys.. Ja vetonivelet ja -akselit.. Joissakin tuon
ikäisissä pikku pököteissä on myös sellainen kumma ominaisuus, että vaihdekeppi tuntuu löysältä ja vipattaa.. :)
Luulisin, että tuo em. 7000mk vois olla aika lähellä kunnosta riippuen tietty..