Mulla 80 litranen akvaario,ajattelin taistopariskuntaa tai pelkkää urosta.Mikä muu kala käy yksiin taiston ja akvaarion koon huomioon ottaen?
mitä kaloja taiston lisäksi 80 litraseen?
saitsu
4257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kardinaalitetrat, menee ihan kiva parvi tohon akvaan. Älä ota pariskuntaa, mieluummin pelkkä uros, voipi käydä allas ahtaaksi taistoille muuten, jos ei ole vara-allasta. Muutenkin mieluummin pari/kolme naarasta, naaratkiin tappelavat rajusti keskenään ja meillä höykkyytti jopa ukkoaan, toisen naaraan kiusasi hengiltä.
hei. itselläni on taistelu kala pariskunta 100 litranb akvaariossa. meillä on yks uros ja 1 naaras taistelukala. urosta ei kannataisi pitää uiden rihmakalojen kanssa eikä tietynlaisten tetrojen kanssa. itselläni on miljoonakaloja samassa akvaariossa kuin taistelukala pariskunta. mutta, jos aijjot laittaa monneja sinne niin kannattaisi laittaa aika isoja monneja että taistelu kala vaan jahda niitä kuoliaaksi.
T:Niklas *ja hyvää kesää*
Kardinaalitetra on paras vaihtoehto, niinkuin joku jo totesi, se kestää taistokoiraan vaatiman lämpötilan.
Ei pariskuntaa, eikä haaremia vaan pelkkä taistelukalakoiras noin pieneen akvaarioon. ;)
No tänään ostin sitten 5 kuparitetraa,ja parin päivän päästä 5 lisää,ajattelin vielä 3 täplämonniaista ottaa ja sitten ehkä tuotá neontetraa tai kardinaalia 6-10,miltäs kuullostaa?Hautaan toistaiseksi toiveet siitä taistosta ja katselen nyt miten homma lähtee toimimaan,hankin sitten vaikka tulevaisuudessa toisen akvan johon taiston voipi laittaa..kiitos ja hyvää kesää..