Moi!
Jääkö mulle merkintää psykiatrilla käynnistä potilastietoihin jos käyn yksitysellä?
Mitä se maksaa?
Keski-iän kriisi...
Jääkö mulle merkintää psykiatrilla käynnistä potilastietoihin jos käyn yksitysellä?
Mitä se maksaa?
Keski-iän kriisi...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
rekistereihin. Mutta ketä se kiinnostaa.
Ketä niitä sitten saa lukea? Kelan työntekijät vai?
Miksi kuvittelet, että kelan virkailijoista kiinnostaisi lukea, mitä sinulle on tapahtunut? Töitä heillä riittää varmasi liiankin kanssa muutoinkin.
Nykypäivänä psykiatrilla käyminen on niin yleistä, että kuin kävisi hammaslääkärissä. Tässä maassa tehdään 8000 eläkepäätöstä vuosittain psykiatrisen diagnoosin vuoksi. Kukaan ei kuule ole kiinnostunut siitä, jos käy psykiatrilla. Kävin muuten itsekin toissa päivänä.
Kelaan mitään diagnooseja lähetetä ne lähetetään kelan lääkärille silloin kun haetaan jotain erikoiskorvausta,eläkettä tms.yksityisellä kun käy voi kelaan lähettää korvaushakemuksen rahasta,siinä ei ole mitään diaknooseja ynm.eikä ole pakollista hakea korvaustakaan.eli tiedot eivät kulje ettenpäin.Muuten mitä mahtaa maksaa yksityinen psykiatri?
Yksityisiäkin psykiatreja on kaikenlaisia, mutta eiköhän noin sata euroa yhdestä istunnosta ole aika yleinen...
Nimimerkki ei taida asua pienellä paikkakunnalla, missä Kelalle soittaessa ei tarvitse kuin henkäistä nopeasti nimensä ja samantien on koko perheen asiat viranomaisen näyttöpäätteellä. Siis heitä on 2-3, burnoutista riippuen (ei johdu kuormittavasta työstä vaan siitä, ettei ne henkisesti pysy ajan tasalla kun kuntalaisia ja erikoisempaa käsiteltävää on niin vähän).
Kyllä jokaisella ihmisellä pitää olla oikeus saada yksityisyyden suojaa ja suojastaan tietoa. Ei ole mikään pikkujuttu kuulla intiimeistä asioistaan mutkan kautta kun esim tietosuoja on pettänyt.
Esimerkkejä löytyy/löytyi mm Nicehousesta otsikolla Kuka saa tiedot henk koht asioista.
Kamalia kertomuksia siitä, miten esim terveyskeskuksen siivooja kuuntelee laboratoriohenkilökunnan juoruilua ja saa tietää tutun syövän tappavuudesta ennen omaisia ja vielä möläyttää sen heille päin naamaa. Ym Ym
Se, että psykiatrilla käyminen on yleistä ei poista tätä tietosuojavaatimusta ja periaatetta. Ihmisen on saatava pitää asiat ominaan, vaikka sinä et näköjään henkilökohtaisesti itse piittaa, vaikka omasi laitettaisiin kunnan ilmoitustaululle.
Asiaa ei muuta se, onko kyseessä sielu vai mieli, depressio vai pukamat, alkoholismi vai aids.
suoja täytyy olla ja se on totta!ja juoruilua tapahtuu sen tiedän varmaksi!mutta kela ei tosiaan saa ns:tarkempaa tietoa mikäli et hae mm:eläkettä/erikois sairaslomaa tai jotain saman kaltaista,joten sinänsä se on mahdotonta!
Tässä oli vaihteeksi tosi hyvä kommentti - vaikutti vieläpä täydeltä asialta eikä mutulta.
Thunderball. Lämmitti.
Minun psykiatrikertani maksoivat 55 euroa/kerta.
Ja mitä KELA:an sekä ylipäätänsä muihinkin sairaanhoitolaitoksiin tulee niin niitähän sitoo joku sairaanhoitolaki, joka kieltää luovuttamasta tietoa kolmansille osapuolille, kuten työnantajalle. Tietääkseni edes työterveyshuolto ei ole velvollinen raportoimaan esim. masennuksesta tai skitsofreniasta työnantajalle, ellei potilaan kunto ole niin huono, että se täysin estää työn tekemisen tai on kerrassaan niin vaarallinen, ettei potilasta voi päästää töihin.