mikä neuvoksi

Moikka!

Ajattelin uskaltaa kysäistä pikkasen neuvoa ongelmaani ...

Miten saisi kaikkein parhaiten pysymään takarenkaan vanteen puhtaana öljystä ja pölystä?
Minun pyörässäni on ketjuveto, joten öljyä pitää ruiskia vähän väliä.
Olen kokeillut suihkutettaviakin öljyjä, mutta aina vanne on vaan niin epäsiisitin näköinen.
Tänäänkin meni aikaa kun sain vanteen puhtaaksi, mutta nyt se taas kiiltää.
Ajelen kyllä pölyisiäkin sorateitä välillä, joten lika kiinnittyy vielä helpommin.

Niin ja älkää nyt sit *viisaat* kehottako lopettamaan ajamista....

10

1421

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta....

      lopeta se turha öljyn ketjuun läträäminen. En vain pysty ymmärtämään tätä ketjujen ylihoitamista. X-rengasketjuja ei tarvitse olla jatkuvasti löträämässä. Itse olen voidellut n. 1tkm välein. Välillä on mennyt yli 2tkm. Jos kettingillä pääsen melkein 30 tkm, mielestäni se riittää sillä vedätyksellä mihin ne joutuu enkä ala enepää kykkimään spreitten kanssa. Kulkupeli on hajis jo viidettä vuotta... tosin vapari eikä ahdettu.

    • Jope.64

      Ensinnäkin, voitele ketju aina kun tulet ajosta. Eli heti kun esim. tulet kotipihaan, kun ketju on vielä lämmin. Kokeile eri aineita, esim.myös Castrolin ketjuvahaa.

      Ja puhtaaks lähtee kokemusteni mukaan hyvin vedellä ja Fairyllä.Siis se astianpesuaine...

      • vahaa....

        Vahan hyvä puoli on kyllä se ettei se niin paljoa paskaa vannetta mutta ei kyllä suojaa pahemmin ketjujakaan.Kokemusta löytyy, nimenomaan tuosta castrollin vahasta.Ketjut meni paskaksi reilussa kymppitonnissa ja nyt kun käytetty ketjuöljyä on ketjut kestäneet yli 30 tkm :) Vanne on kieltämättä suurimman osan aikaa paskasen näköinen mut ei sitä kukaan ajaessa kattele =)


      • *Marjaana*
        vahaa.... kirjoitti:

        Vahan hyvä puoli on kyllä se ettei se niin paljoa paskaa vannetta mutta ei kyllä suojaa pahemmin ketjujakaan.Kokemusta löytyy, nimenomaan tuosta castrollin vahasta.Ketjut meni paskaksi reilussa kymppitonnissa ja nyt kun käytetty ketjuöljyä on ketjut kestäneet yli 30 tkm :) Vanne on kieltämättä suurimman osan aikaa paskasen näköinen mut ei sitä kukaan ajaessa kattele =)

        Meillä myös kokemusta vahasta- ihan PASKAA.
        Meillä mieheni kanssa kummassakin pyörässä oli viime kesänä vahat, kilometrejä tuli kummallekin 16tuhatta, nyt kejut loppu kummaltakin.
        Vaha muuttui muutaman kilometrin jälkeen ihan klönteiksi ketjuihin (ihmeteltiin jo sillon, et kuin tollanen möhnä voi mitään voidella)
        Mutta kun joka paikassa/liikkeessä toitotettiin KUIN HYVÄÄ vaha on, niin päätimme mekin kokeilla... Kallix tuli, nyt kummanki pyörä ketju/ratas vaihtoon.


      • tarkentaa...
        *Marjaana* kirjoitti:

        Meillä myös kokemusta vahasta- ihan PASKAA.
        Meillä mieheni kanssa kummassakin pyörässä oli viime kesänä vahat, kilometrejä tuli kummallekin 16tuhatta, nyt kejut loppu kummaltakin.
        Vaha muuttui muutaman kilometrin jälkeen ihan klönteiksi ketjuihin (ihmeteltiin jo sillon, et kuin tollanen möhnä voi mitään voidella)
        Mutta kun joka paikassa/liikkeessä toitotettiin KUIN HYVÄÄ vaha on, niin päätimme mekin kokeilla... Kallix tuli, nyt kummanki pyörä ketju/ratas vaihtoon.

        tuota kalustopuolta.

        Mikä pyörä, ketjut, ketjun tyyppi?

        Ihmetyttää vain... koska itse olen todella huono ketjujen rasvaaja ja en ole koskaan onnistunut niitä tuolla matkalla tappamaan.

        Ajotyylini ei ole niitä rauhallisempia... tulee nypittyä aika paljon.

        Itse olen käyttänyt järeimpiä DID ZVM ketjuja.


    • autovahalla

      Vahatusta vanteesta lika ja öljy lähtee
      helposti pois.

    • Kiitos paljon vinkeistä. Kävin vahaamassa vanteet, joten näen sitten miten toimii.
      Toivottavasti helpottaa puhtaana pitämistä kun tykkään ajella puhtaalla pyörällä.
      Vahaa olen kyllä käyttänyt pyörään,vaan en koskaan vanteisiin.
      Öljyä ruiskin täst edes harkiten ja tarpeen mukaan lämpimiin ketjuihin.

      terveisn, motoristi äiti

    • Kra

      Mull'on pyörässä kardaaniveto, kerran vuodessa (talvella) pyyhin pölyt takavanteesta ja se näyttäis riittävän.

      Kannattaa miettiä tätäkin asiaa kun valitset seuraavaa pyörää itselles.

      • el_lupo

        minulla ensimmäinen, enkä vaihtaisi enää ikinä ketjuvetoiseen. Sillä on paljon muitakin hyviä ominaisuuksia.


      • el_lupo kirjoitti:

        minulla ensimmäinen, enkä vaihtaisi enää ikinä ketjuvetoiseen. Sillä on paljon muitakin hyviä ominaisuuksia.

        Ku mä tykkään mun pyörästä viel.
        Olen kyl kattellu sellasii kartaanivetosii mut ku ei oikein sytytys oo pelannu niihin.Olen kyllä kuullut niiden hyvistä puolista...
        Tahtoisin Honda shadowin jossa olis *keppi* veto.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      862
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      846
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      838
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      185
      821
    6. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      663
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      528
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      49
      522
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      448
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe