CHEVY VAN -99 KAUKOSÄÄDÖLLÄ TOIMIVA SÄHKÖLUKKO/AJONESTO EI TOIMI ESPOOSSA. KUULEMMA
ESPOON SÄHKÖ KÄYTTÄÄ MUUNTAJISSAAN ~~SAMAA TAAJUUTTA KUIN VANIN KAUKOSÄÄDIN.
JOSKUS KUN SATUT PARKKEERAAMAN LÄHELLE NÄITÄ MUUNTAJIA ESIM STOCKMAN TAPIOLA, EI KAUKOSÄÄDIN TOIMIKKAN. EI SITTEN MILLÄÄN. METRO AUTO SANOI, ETTÄ PITÄIS KAUKOSÄÄTIMEN TAAJUUTTA VAIHTAA , MUTTA PITÄIS OLLA ALKUPERÄINEN TURVAJÄRJESTELMÄN COODI KORTTI. SE ON JO EDELLISILTÄ OMISTAJILTA KADONNUT.
ONKO KELLÄÄN KORJAUSNIKSIÄ?
ESPOON SÄHKÖ KÄYTTÄÄ MUUNTAJISSAAN ~~SAMAA TAAJUUTTA KUIN VANIN KAUKOSÄÄDIN.
JOSKUS KUN SATUT PARKKEERAAMAN LÄHELLE NÄITÄ MUUNTAJIA ESIM STOCKMAN TAPIOLA, EI KAUKOSÄÄDIN TOIMIKKAN. EI SITTEN MILLÄÄN. METRO AUTO SANOI, ETTÄ PITÄIS KAUKOSÄÄTIMEN TAAJUUTTA VAIHTAA , MUTTA PITÄIS OLLA ALKUPERÄINEN TURVAJÄRJESTELMÄN COODI KORTTI. SE ON JO EDELLISILTÄ OMISTAJILTA KADONNUT.
ONKO KELLÄÄN KORJAUSNIKSIÄ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
......on syvältä jos tollasta tekee vahingonkorvauksia ja linnaa....:)
No ei vaan hullulta kuullostaa mutta taidan karttaa Espoota jos on vaara että sähkölaitos takavarikoi auton siellä päin.
HeHeH no nyt meni mehtään ja pahemman kerran! Nimittäin Suomen valtakunnan aluella kaikkialla verkkojännitteen taajuus on 50hz ja on tainnu olla jo muutaman vuosikymmenen....
En tarkoita normaali vaihtosähkön herzejä vaan suurjännitemuuntajien taajuusmuuntajia tai jotain ohjausjuttuja.?? Mutta meneppä vaikka Espoossa Matinkallio kadun varrella olevan espoon energialaitoksen lähettyville ja sammuta vani. Kokeile vaikka sitten viiden minuutin kuluttua kaukosäädintä , niin eipä tapahdukaan mitään.Saat kiertää autoa ja napsutella 15 minuuttia. Joskus se sitten aivan kuin vahingossa toimii , ja sitten on kiire startata.
Kaverini v-2000 vani temppuilee joskus oulussa kotipaikassaan kaukosäädön kanssa,muttei muualla oulussa kuin missään muuallakaan. . . En sitten tiedä johtuuko taajuuksista vaiko mistä,mutta kerran olin mukana kun auton ovet mm.rapsahti yhtäkkiä lukkoon,onneksi vara-avaimet oli lähellä.
Tämä siis vain tapahtuu kaverini vanhempien luona.
Oman -98 vanini keskuslukossa on jokin häiriö.ovet avautuu napista ja kaukosäätimestä,mutteivät lukkiudu. Autooni on asennettu cobran hälytin. Ennen keskuslukko ongelmaa se hälytti 2-3 kertaa aiheetta ja sitten se muutaman päivän päästä sanoi,jotta jos ovet haluat lukita kierrä minua komeutta. . . ja siis keskuslukon häiriö on kaikkialla minun autossa.
Oiskohan kauko-ohjaimen pariston vaihro paikallaan.
ei se ole näin yksinkertainen vika olen vaihtanut patterin.
no nyt se selvisi vika johtuu radioamatöörien (liian voimakkaista?) lähettimistä, samoja vikoja löytyy muistakin automerkeistä. Ainakin espoossa se haittaa chewyjä.