onko sin moo hapkidossa paljon potkuja, treenataanko niitä kuten esim. takessa ja hmd:ssa?
mitä potkuja?
kuinka iso osa tekniikasta keskittyy potkuihin?
mitä treeneissä harjoitellaan eniten?
sin moo hapkido..
1
625
Vastaukset
- Turku-Beibe
Moi!
Hapkidossa on tosiaankin paljon potkuja, jopa paljon enemmän kuin monissa muissa lajeissa. Peruspotkuja on 25, joiden lisäksi on vielä koko liuta erikoispotkuja, esim. erilaisia hyppypotkuja. Ainakin Turun seurassa on treenit järjestetty siten, että on erikseen kerran viikossa potkupainotteiset treenit, ja kerran viikossa ottelutreenit, joissa myös paljon potkitaan. Tavallisia tekniikkatreenejä on sitten 3 kertaa viikossa, ja niihinkin sisältyy aika usein potkuja, ne kun kuuluvat osana vyötekniikoihin. Sanoisin silti, että ei harjoittelun pääpaino kuitenkaan missään potkuissa ole, ne ovat vain mukava ja tervetullut lisä. Pä'äpaino on niiden vyötekniikoiden opettelussa, ja välillä valmentajat opettavat myös kaikenlaista muuta kivaa ekstraa.
Lisätietoa lajistamme löydät parhaiten sivuilta http://www.hapkido.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121674Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant448417Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765762Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294796Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124477HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764391Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784187"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071613