Elikkäs mites usein pentukoira syötetään? Monen tunnin välein?
Mites te työssäkäyvät ihmiset olette hoitaneet pennun syötön ja lenkittämisen alussa jos olette esim. 8-16 töissä?
Kotia ei työ aikana voi lähteä kun on niin pitkä matka.. Eikä ole oikein ketään kuka päivällä pennun syöttäisikään. Doggisitteritkin on koulussa päivisin.
Miten usein pentukoira syötetään?
7
1109
Vastaukset 7
- pennunparasta ajatteleva
elikkäs 4 kertaahan pennut alkuun syötetään päivässä ja sitten 3-4 kk iästä 3 kertaa/pvä ja täytyyhän pentu hoitaa jos sellaisen ottaa, ei ole leikkikalu aikaa hälle täytyy olla,tai sitten on parempi ettet ota koko pentua kun kerran tiedät ettet voi hoitaa päivällä lainkaan, ulos täytyy opettaa yms. ota vaikka kesäloma tai virkavapaata jos on pakko pentu ottaa, eikä hoitajasta ole tietoakaan!
- Katjakoo
Ja höpö höpö sulle, parempi että pentu oppii heti että emäntä/isäntä käy töissä. Jos heti alkuun oppii että joku käy hoitamassa päivällä, eihän se opi enää olemaan yksin. Kuinkahan monella koiranomistajalla on koiraa varten oma hoitaja kun käyvät ansiotyössä? Itse olin kaksi viikkoa lomalla pennun tullessa meille, mutta sen jälkeen oli pärjättävä yksin ja ihan hyvin on mennyt, koirasta kasvanut varsin tasapainoinen yksilö.
- Katjakoo
Kun on pakko käydä töissäkin niin olen jättänyt pennulle ruokaa niin että riittää koko päiväksi. Aamupissitykset tehdään ja sitten heti ulos kun olen päässyt töistä. Levittelet vaan sanomalehtipaperia lattialle, niin pentu käy siihen pissille päivän mittaan.
- aikoinaan
juuri noin ja ainakin meillä homma toimi moitteettomasti!
- Anne-Doggi
Kannattaisi ihmeessä ottaa lomaa edes vähäksi aikaa.. Olisi parempi,että pennulle olisi aikaa enemmän, onhan sille aivan kaikki uutta ja ihmeellistä. Saisitte tutustua toisiinne, ja pennun elämän alkuun saattaminen uudessa kodissa on työlästä, mutta palkitsevaa.
On liikaa vaadittu, että pieni pentu olisi yksin klo.8-16, kun omistajat ovat töissä!! Aivan liian pitkä aika pienelle pennulle!
Olen itsekin työelämässä oleva, mutta kun viime kesänä otin dogginpennun, oli minulla myös kuukauden kesäloma. Ja se kannatti!- Pienoinen
Itse syötän pennun 4 krt/päivässä n.4 tunnin välein ja pidän huolen että jos en itse pääse syöttämään töiltäni niin joku muu käy antamassa ruuan. Kyllä tosiaankin työpäivä on AIVAN LIIAN PITKÄ aika pienelle pennulle olla yksin!! Voihan sitä lomallakin opettaa pennulle sitä yksinoloa:käy kaupassa,postilaatikolla ym.ym. tekemässä ajallisesti eripituisia "lenkkejä" ja jätä pentu kotiin YKSIN. Pentu tottuu siihen että AINA tulet kuitenkin kotiin ja töihin palaaminen loman jälkeen on helpompaa!
- sarie
Pienoinen kirjoitti:
Itse syötän pennun 4 krt/päivässä n.4 tunnin välein ja pidän huolen että jos en itse pääse syöttämään töiltäni niin joku muu käy antamassa ruuan. Kyllä tosiaankin työpäivä on AIVAN LIIAN PITKÄ aika pienelle pennulle olla yksin!! Voihan sitä lomallakin opettaa pennulle sitä yksinoloa:käy kaupassa,postilaatikolla ym.ym. tekemässä ajallisesti eripituisia "lenkkejä" ja jätä pentu kotiin YKSIN. Pentu tottuu siihen että AINA tulet kuitenkin kotiin ja töihin palaaminen loman jälkeen on helpompaa!
Pennulle voi kehittyä helpostikin eroahdistus jos se ei tykkää olla yksin..yleensä pennut eivät pidä olostaan yksin.
Olisiko ketään naapuria joka voisi olla hetken koirasi kanssa päiväaikaan? Siitä voisi maksaa hiukan aina..vaivanpalkkaa. ;)
Olen samaa mieltä että ei pentua kannattaisi jättää pitkäksi aikaa yksin. Toivon että kaikki menee hyvin koirasi kanssa!
Itsellänkin oli lomaa aikoinaan kun pennun otin. Kahdessa viikossa oppi sisäsiistiksi. Minulla on onnekseni ollut alusta saakka oma hoitaja koiralle joka on kyennyt ottamaan hänet hoitoon tarvittaessa.
Mutta taitaa olla aika yleistä, että pentu jää nopeasti yksin..kaikilla ei vain ole mahdollisuutta saada hoitajaa. Toivon että sinä löydät sellaisen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32508Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33425