jos palaa auringossa, onko vaaraa?

Moi!
Tämä ehkä vähän hassu kysymys, mutta otin tänään aurinkoa ja nyt kun tulin sisälle,huomasin vähän kärähtäneen, masukin ihan punainen. Kovat rasvaukset aloitin tietty heti. eikai siitä mitään haittaa vauvalle mahassa. vkoja menossa 35. aurinkoista odotusta!
4681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

raskaana ollessa kuulemma palaa helpommin, mutta pidä nyt massu piilossa... :)

vaaroista en itse tiedä, mutta välttäisin kyllä suoranaista ihon paahtamista.

Äänestä
  • Minä taas olen kuullut, että raskaanan nimenomaan ruskettuu paremmin. No, saa nähdä, en ole ikinä ollut selvästi ruskettunut - olen sen verran valkea että jos saan vähän väriä pintaan, näytän korkeintaan tavallisen väriseltä :D

    Yksilöllisiähän nämä jutut on, mutta omalla kohdalla olen huomannut sen, etten tänä vuonna ole palanut ollenkaan niin herkästi kuin ennen. Siis aiemmin olen palanut ihan hetkessä. Otin jopa yhtenä päivänä aurinkoa ilman rasvaa, enkä alkanut punoittaa! Se oli jotain ihan uskomatonta. Nyt on tosi kuumat kelit, niin pitää kyllä varuilta pistää rasvakerros huomenna kun olis tarkoitus rusketella tuossa pihamaalla. Sk8 käytän.

    Äänestä

siitä tuli sinun ihollesi, mutta ei vauvalle.

Kyllä se vauva on niin hyvässä suojassa siellä masussa, että ei auringonpaisteesta koidu haittaa.

Äänestä

Varmaankin palamisesta etupäässä haittaa äidille. Mutta masuni pitäisin suojattuna auringolta. Neuvolan terkkari neuvoi pitämään vatsan "piilossa auringolta", koska ne haitalliset auringon säteet kuulemma kyllä pääsevät sinne masuunkin. Tuttavani kertoi hauskan tarinan parinkymmenen vuoden takaa: hänen naapurinsa oli ollut kesällä raskaana ja ottanut pihallaan bikineissä aurinkoa aina kun se vain oli paistanut. Kun syksyllä synnytys oli ohi ja "vatsa kutistunut" niin masun iho oli ollut "pikimusta" muuhun vartalon rusketukseen verrattuna. Muita se oli huvittanut mutta tuore äiti oli kaikkea muuta kuin hyvätuulinen asiasta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta äiti kirjoitti:

Moi!
Tämä ehkä vähän hassu kysymys, mutta otin tänään aurinkoa ja nyt kun tulin sisälle,huomasin vähän kärähtäneen, masukin ihan punainen. Kovat rasvaukset aloitin tietty heti. eikai siitä mitään haittaa vauvalle mahassa. vkoja menossa 35. aurinkoista odotusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu