Hainan - malaria?

estolääkitys?

Hei!

Oletteko Hainanissa käyneet syöneet malarianestolääkitystä? Onko todella tarpeen? Olen menossa Hainaniin heinäkuussa.

6

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oot menossa

      me vaimokkeen kanssa mennään 6.7 eikä ole aikomus ottaa malarialääkitystä.

    • itikka pistää

      Kannattaa ottaa se, koska Hainan on pääosin maaseutua, joissa sääsket viihtyvät. Lomakohteet ovat rannalla, jonka takaa maaseutu levittäytyy.

      • ottanut

        Niin,olen Hainanilla,mannerkiinassa ja thaimaassa lomaillut erinäisiä kertoja ,enkä kyllä ole ottanut malarialääkitystä syystä että malariakantoja on lukuisia ja lääke tehoaa ehkä vain yhteen.Joistakin alan julkaisuista olen lukenut että väärä malarialääke saattaa jopa olla sikäli vaarallinen kun se voi muuttaa tartunnan oireita ja hoidon aloittaminen viivästyy.Malariatartunnasta on selkeät oireet ja tauti on hoidettavissa.Kun kuume nousee 39 paikkeille niin sitä luonnostaan hakeutuu lääkäriin ja taudin diagnosisointi on selkeämpää ja sopivan täsmälääkityksen määrääminen helppoa kun oireet on tunnistettavissa.Paras suojaus on käyttää pitkähihaista ja pitkälahkeista vaatetusta pimeän aikaan ulkona.Se on kuitenkin jokaisen harkittava omalta kohdaltaan miten menettelee mutta näin mä olen tehnyt.Lisäksi noissa malarian ennakkolääkityksissä on usein hankalia sivuvaikutuksia.


    • Rod Pokes

      Olin Hainanilla viime syksynä, enkä ottanut mitään malarialääkitystä. Jos olette aivan varman päälle pelaajia, ottakaa rokote myös dengue-kuumetta vastaan.

      • api

        Mistä sellaisen rokotteen saa? Mä kun luulin ettei siihen ole erityistä lääkitystä tai rokotetta.


      • aasiasta
        api kirjoitti:

        Mistä sellaisen rokotteen saa? Mä kun luulin ettei siihen ole erityistä lääkitystä tai rokotetta.

        Samaa ihmettelin minakin, etta onko Dengue kuumeeseen rokote.... en ole kuullut, mutta en olekaan laakari...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2325
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1354
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1106
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1062
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      174
      1026
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      12
      941
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      88
      914
    8. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      903
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      843
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    Aihe