Pelien lataamisesta

Onko teistä väärin ladata netistä koneelleen pokémon-peli, jota ei omista millään konsolilla ennestään? Onko teistä väärin tehdä niin? Kunnon mielipiteitä, kunnon vastauksia, ei haukkumista tai nälvimistä. Mitä ajattelette sellaisesta? Oletteko tehnyt sellaista? Oletteko estänyt sellaista? Kiitos kovasti niille, jotka vastaavat.
3269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mun mielestä on väärin ladata mitäään gb/gba pelejä netistä, paitsi jos jo omistaa sen ladatun pelin oikeassa elämässä.

ostamalla pelin tuet sen pelin tekijöiden työtä ja samalla varmistat että yhtä hyviä pelejä tehdään myöhemminkin.

tähän samaan hengenvetoon voisin lisätä että itse harrastan tämmöstä ns. laittomuuksia eli minulla on koneella pokemon emerald ja muita gba pelejä vaikka en aitoa omistakkaan ja jos olisi rahaa nii varmasti ostaisin.

Äänestä

No mä lataan siis ihan kauheesti pelejä ja elokuvia ja musaa. Oon syyllisyyttä tuntenukki mut ei vaa oo nii paljoo rahaa että kävis joka päivä kaupungilla ostelee levyjä ja saakelin kaliita pelejä. No onhan vanhemilla rahaa mut ei ne ny peleihi joka päivä anna. Sitäpaitsi musta on vaikeeta estää lataamista ku lataajia on nykypäivänä niin paljon ja tuskinpa kukaan jaksaa tekijänoikeuksia miettiä. Yhen kerran joku hemmoteltu kakara rupes haukkuu mua siitä että latailen enkä mee ostaa kaupasta. Helppohan se on sanoa jos saa 200 euroo viikko rahaa. Sitte säästäminen taas vie liikaa aikaa ja siihen minä en rupea. En kyllä estäis ketää lataamasta ku itekki lataan :D heh. Kerran on mahdollista ladata nin lataan niin kauan kuin on mahdollista. Niiku T y t t ö jo sanoki ni ei sitte haukkumista tai nälvimistä ku tää on vaa mun mielipide asiasta.

Äänestä
  • Nojaa...Tässä mun mielipide sitten. Ajattelen että pysyn vaiti kun latailen jne. mutta kun muutkin latailee niin voin kertoa mielipiteeni ^^. Noh.. Mä olen ladannut pelejä tosin huonolla menestyksellä sillä en tie mistä niitä löytäis mutta mulla on Red versio...tykkään tosi paljon noista vanhoista enkä tiedä onko niitä enään myynnissä..? Sitä paitsi miks pitäis ostaa jos saa sen ilmatteeks? Nojaa kyllä mä ostaisin jos sais rahaa mutta...kun ei saa niin ei saa.. Olihan mulla kerran kaks peliä ja joku vanha pelikone...mutta multa loppu patterit joka kahen viikon päästä koska tykkäsin niin pelata :D. Ja milläs ostan pattereita jos rahaa ei oo...Mut mun mielipide on se että jos on rikas ja on varaa niin
    miksi ei voi ostaa..? Mut jos ei oo niin ei oo... :/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T y t t ö kirjoitti:

Onko teistä väärin ladata netistä koneelleen pokémon-peli, jota ei omista millään konsolilla ennestään? Onko teistä väärin tehdä niin? Kunnon mielipiteitä, kunnon vastauksia, ei haukkumista tai nälvimistä. Mitä ajattelette sellaisesta? Oletteko tehnyt sellaista? Oletteko estänyt sellaista? Kiitos kovasti niille, jotka vastaavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu