Tämän päiväinen Helsingin Sanomat kirjoittaa, että pian papeista on huutava pula. Teologian maistereita valmistuu vain 150 vuodessa, kun tarve olisi 250. Suuret ikäluokat ovat jäämässä eläkkeelle ja korvaajia ei ole. Pian papit ovat samassa asemassa kuin lääkärit, jotka voivat nostaa palkkaansa mielin määrin. Opiskelkaa siis teologiaa ja työllistyminen on varmaa. Pappi on vanha ja arvostettu ammatti. Nykyään ei tarvitse edes olla uskossa, jotta hommaa pystyisi hoitamaan. Riittää, että pystyy pokerinaamalla puhumaan potaskaa.
Opiskelkaa papiksi
varma työllistyminen
81274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Riittää, että pystyy pokerinaamalla puhumaan potaskaa." Siinäpä sinä sen itse sanoit, miksi ei.
Lukekaa papiksi ja Jussipappi69 siunaa.
Jos opiskelun ainoa päämäärä on varma työpaikka, niin eiköhän sitä löydy helpompiakin reittejä kuin teologinen.
Jos haluaa korkean koulutuksen ja varman työllistymisen, niin reittejä ei enää ole kovinkaan paljon. Enää eivät edes ekonomit, juristit eivätkä DI:t voi olla varmoja, että opiskelun jälkeen työllistyy. Lääkärit työllistyvät varmasti ja nyt myös papit Hesarin mukaan.
juristit työllistyvät jos vaan lähtevät pois suurista kaupungeista.. pikkukylässä vaan ilmoitus lehteen ja töitä on..
"Nykyään ei tarvitse edes olla uskossa, jotta hommaa pystyisi hoitamaan. Riittää, että pystyy pokerinaamalla puhumaan potaskaa."
Järkyttävää puhetta. Papiksi ei saa ryhtyä, ellei ole ammattiin Jumalan kutsumusta. Missä on omatuntosi, viestin kirjoittaja?
Voi nuo pastorin hommat käydä aika tylsiksi, jos leipäpappina tekee hommia ilman minkäänlaista kutsumusta. On kutsumus millainen tai mistä lähtöisin tahansa, sitä tarvitaan.
Teologia on ihan mielenkiintoista ja kyllä meistä tulee paljon muutakin kuin pappeja. Opiskelemaan vaan:)
tai luokanopettajaksi.töitä on, jos viitsii lähteä työn perässä.