Kissojen läähätys

Papillon74

Olisiko kenelläkään tietoa mistä voisi johtua kissojen läähättäminen? Olen kuullut että se voisi johtua sydänviasta?
Meillä on 2 n.10kk kissaa, jotka molemmat läähättävät aika usein leikkiessään ja riehuessaan. En ole koskaan ennen nähnyt kissojen sillä tavalla läähättävän.

8

6312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sae

      juostuaan liikaa, kuumalla ilmalla tai jos se on ylipainoinen/huonokuntoinen. Sydänvaivaa kannattaa epäillä, jos kissa väsyy ihan pienestäkin rasituksesta.

    • nassukka

      Oman kokemukseni mukaan varsinkin nuoret kissat läähättelevät koska touhuavat itsensä välillä läkähdyksiin asti. On siis ihan normaalia.
      Ja tosiaankin jos ihan pienestä rasittuu ja alkaa läähättää, vasta sitten olisin huolissani.

    • Kissa ihminen

      Kissojen hikoilu on samanlaista kuin ihmisellä, eli juokset maratoonin niin ihan varmasti on kieli ulkona :)

    • Jenxi

      kissa juoksee tai hepuloi itsensä ihan läähätykseen asti. Meillä monesti leikkivätkin niin kovasti että saattavat läähättää.

      Lisäksi kissa voi läähättää kun se pelkää voimakkaasti, esimerkiksi automatkalla. Meillä kissat tekee sitä vaikka auto olisi viileä. Eivät ole tottuneet ja se rasittaa kovasti.

      Sitten on tietenkin sydänvian mahdollisuus, mutta se lienee oireilee muullakin tavoin ihan yleisessä voinnissa.

      • .....

        meidän väne kans kova poika läähättään,varsinki kun ajaa muutaman minuutin takaa vanhempaa veljeä..:) aika huvittava näky..


      • Papillon74

        leikin aikana nämäkin läähättävät usein. Ja välillä muutenkin jos ovat tohkeissaan jostakin, vaikka eivät juuri juoksisikaan.
        Tuntui vaan oudolta, kun en ole ennen moista nähnyt. Toisaalta, nyt on eka kerta kun on kaksi sisäkissaa. :)


      • kisunkaa
        ..... kirjoitti:

        meidän väne kans kova poika läähättään,varsinki kun ajaa muutaman minuutin takaa vanhempaa veljeä..:) aika huvittava näky..

        Muutaman minuutin ajojahdin jälkeen ei kissan läähätys ole tervettä. Näin luultiin meidän kissankin kanssa johtuvan vain leikin aiheuttamasta rasituksesta, mutta lievä sydänvika löytyi. Pystymme nyt hoitamaan jonkin verran lääkkeillä, ihan vain sen verran ettei heti väsy leikistä. Kissa voi nyt hyvin ja läähättää vähemmän. Syötän vain raakaa, vähärasvaista lihaa, jottei sydän kuormitu yhtään enempää. Kaikenkaikkiaan vaikuttaa nyt terveeltä.
        Jos aloittajan kissat ovat sisaruksia niin kannattaa tutkituttaa sydän, ettei olisi esim sisäsiittoisuudesta johtuva vika tai perinnöllinen sairaus. Jos näkyy mitään poikkeavuutta, niin siihen voi usein jotain helpotusta saada. Itse sydänvikaahan ei voi parantaa, mutta kissa voi silti elää normaalin ja pitkän elämän jos sen tarpeet otetaan huomioon.
        Läähätys ei tosiaan ole normaalia kissalta eikä riehumisen yhteydessäkään pitäisi väsyä joka kerta niin pahasti. Toivottavasti ovat ihan terveitä ja olisi vain rasituksesta johtuvaa - vaikka sekin on poikkeuksellista.


    • Marumatsu

      Meidän kissa läähätti automatkalla eläinlääkäriin. Sen seurauksena teki hätäpaskat. Joten varmaan pelko ja stressi tässä tapauksessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2432
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      55
      979
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe