Nimimerkki Juuso kaipasi "lisää tällaista luettavaa". Ja kun Norja on paljon tarkemmin kierelty kuin Suomi, niin tässä yksi matkailuvihje.
Stavangerin lähellä on Preikestolen - Saarnastuoli. Se on tuttu kaikille Norjan kävijöille ja jos joku ei ole käynyt, niin on syytä käydä. Kyllä se sen veroinen on, vaikka onkin nykyisellään melkoinen turistirysä.
Mutta samaan käyntiin on syytä ja helppo liittäää käyminen Lysebotnissa. Sinne on viisainta ajaa autolla upean kuumaiseman läpi Kristiansand - Haukeligrend tieltä. Lopussa on uskomattomat serpentiinit (onhan niitä toki monissa muissakin paikoissa). Serpentiiniosuuden yläpuolelta lähtee polku/kävelyreitti(on vaikeampi kuin Prekestolenille) Kjeragille, joka on 1000 metrin korkuinen(selvästi korkeampi kuin Prekestolen) kallionkieleke vuonon yläpuolella. Sieltä uskalikot hyppii alas liitovarjoillaan. Kielekkeen lähellä on muutaman sadan metrin päässä (viitoitusta ei ollut muutama vuosi sitten) Kjeragbolten. Se on suuri kivi(muutama kuutiometri) kallion halkeamassa. Kiven päälle pääsee. Jos tipahtaa, niin ensin vain 10-20 metriä lähes pystysuoraan kivikkoiseen rinteeseen, josta sitten melkein pystysuoraa kivikkoista seinämää se 1000 metriä vuonon rannalle. Ei tarvitse isoa pussia, mihin seikailija kerätään! Lienee tarpeetonta mainita, että itse kävin kiven päällä. Mutta voin kyllä tunnustaa, että toista kertaa en mene - kävin nimnittäin kiven päällä unissani riittävän monesti.
Ja aikatauluista. Varaa aikaa noin koko päivä reissulle. Lysebotnissa on parasta olla yötä. Siellä tosin on vain yksi leirintäalue, jossa vain muutamia mökkejä. Tilaa sattui olemaan mökeissä, kun kävimme. Varminta lienee varata etukäteen. Sitten laivalla vuonoa pitkin pois "ihmisten ilmoille". Tämä pieni laiva ajelee pitkin hienon vuonon rantoja turistien ehdoilla; näyttää hylkeet, pienet parin talon idylliset kylät ja ajelee Prekestolenin alapuolella hitaasti ja selostuksiakin piisaa. laivan aikatauluja en muista, mutta mieleen jäi, että taisi olla vain kerran tai pari päivässä. Mutta netistähän tieto löytynee. Ainakin näkyi kuvia olevan ym. infoa, kun Lysebotn:lla hakee.
Hyvää matkaa! Ja kiven päälle ei kannata mennä sateella - voi olla liukas!
vihje tosi
4
949
Vastaukset
- Juuso
Gaustatoppen on ilmeisesti Norjan korkein paikka. Sen lähistolle pääsee autoillen ja voi lähteä polkua pitkin yrittämään ylöspäin. Itse kävin yrittämässä lokakuussa pari vuotta sitten. Polku on aluksi vetinen ja kivikko lisääntyy mitä ylemmän mennään. Jo auton parkkipaikkakin oli pilvien päällä. Pilvisellä säällä ei ollut mitään näkymiä.
Jaksoin kulkea pari tuntia, nousua ehkä 500 metriä ja matkaa kai 5 kilometriä. Sitten luovutin. En ehtinyt edes lumirajalle. No hyväkuntoinen käy autoparkista huipulla ehkä 6-7 tunnissa. Alas matka tuli helposti. Seuraavaa kertaa odotellessa valitsen myös paremman sään.
Preikestulia kävin katsomassa Stavangerista pienellä laivalla. Olikohan lauantai ja matka taisi viedä noin 5 tuntia edes takas. Laiva ajoi Preikestulin alle ja kierteli läheisissä pikkuvuonoissa ja katseltiin tietysti niitä rohkeita , jotka kiipesivät ylhäällä kohti stulia. Hinta taisi olla jotain 300 NOK.- Anni
Galdhöpiggen on korkein (mutta ei kaunein, muutaman sata metriä korkeampi.) Ja ilmeisesti helpommin valloitettava - vaikka ainakaan itse en aio toista kertaa ajaa Juvasshyttanille menevää tietä - sen verran on rystyset valkoisena vieläkin.
- hui!
http://www.gardkarlsen.com/kjerag/jone_gard_kjeragbolten.jpg
Miten noi tyypit kuvassa ovat menneet sinne? (hyppäämällä?) ja miten sieltä pääsee pois?- rohkeille
Juuri tuo kivi se on. Sen päälle pääsee kohtuullisen helposti kuvassa olevan vasemmapuoleisen kallion takaa. Siellä on kapea tasanne suunnilleen kivenpinnan tasossa. Joten vain pieni hyppy tarvitaan mennen tullen. Mutta sivulle ei kannata horjahtaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432211Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685