vihje tosi

rohkeille

Nimimerkki Juuso kaipasi "lisää tällaista luettavaa". Ja kun Norja on paljon tarkemmin kierelty kuin Suomi, niin tässä yksi matkailuvihje.

Stavangerin lähellä on Preikestolen - Saarnastuoli. Se on tuttu kaikille Norjan kävijöille ja jos joku ei ole käynyt, niin on syytä käydä. Kyllä se sen veroinen on, vaikka onkin nykyisellään melkoinen turistirysä.

Mutta samaan käyntiin on syytä ja helppo liittäää käyminen Lysebotnissa. Sinne on viisainta ajaa autolla upean kuumaiseman läpi Kristiansand - Haukeligrend tieltä. Lopussa on uskomattomat serpentiinit (onhan niitä toki monissa muissakin paikoissa). Serpentiiniosuuden yläpuolelta lähtee polku/kävelyreitti(on vaikeampi kuin Prekestolenille) Kjeragille, joka on 1000 metrin korkuinen(selvästi korkeampi kuin Prekestolen) kallionkieleke vuonon yläpuolella. Sieltä uskalikot hyppii alas liitovarjoillaan. Kielekkeen lähellä on muutaman sadan metrin päässä (viitoitusta ei ollut muutama vuosi sitten) Kjeragbolten. Se on suuri kivi(muutama kuutiometri) kallion halkeamassa. Kiven päälle pääsee. Jos tipahtaa, niin ensin vain 10-20 metriä lähes pystysuoraan kivikkoiseen rinteeseen, josta sitten melkein pystysuoraa kivikkoista seinämää se 1000 metriä vuonon rannalle. Ei tarvitse isoa pussia, mihin seikailija kerätään! Lienee tarpeetonta mainita, että itse kävin kiven päällä. Mutta voin kyllä tunnustaa, että toista kertaa en mene - kävin nimnittäin kiven päällä unissani riittävän monesti.

Ja aikatauluista. Varaa aikaa noin koko päivä reissulle. Lysebotnissa on parasta olla yötä. Siellä tosin on vain yksi leirintäalue, jossa vain muutamia mökkejä. Tilaa sattui olemaan mökeissä, kun kävimme. Varminta lienee varata etukäteen. Sitten laivalla vuonoa pitkin pois "ihmisten ilmoille". Tämä pieni laiva ajelee pitkin hienon vuonon rantoja turistien ehdoilla; näyttää hylkeet, pienet parin talon idylliset kylät ja ajelee Prekestolenin alapuolella hitaasti ja selostuksiakin piisaa. laivan aikatauluja en muista, mutta mieleen jäi, että taisi olla vain kerran tai pari päivässä. Mutta netistähän tieto löytynee. Ainakin näkyi kuvia olevan ym. infoa, kun Lysebotn:lla hakee.

Hyvää matkaa! Ja kiven päälle ei kannata mennä sateella - voi olla liukas!

4

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuso

      Gaustatoppen on ilmeisesti Norjan korkein paikka. Sen lähistolle pääsee autoillen ja voi lähteä polkua pitkin yrittämään ylöspäin. Itse kävin yrittämässä lokakuussa pari vuotta sitten. Polku on aluksi vetinen ja kivikko lisääntyy mitä ylemmän mennään. Jo auton parkkipaikkakin oli pilvien päällä. Pilvisellä säällä ei ollut mitään näkymiä.
      Jaksoin kulkea pari tuntia, nousua ehkä 500 metriä ja matkaa kai 5 kilometriä. Sitten luovutin. En ehtinyt edes lumirajalle. No hyväkuntoinen käy autoparkista huipulla ehkä 6-7 tunnissa. Alas matka tuli helposti. Seuraavaa kertaa odotellessa valitsen myös paremman sään.

      Preikestulia kävin katsomassa Stavangerista pienellä laivalla. Olikohan lauantai ja matka taisi viedä noin 5 tuntia edes takas. Laiva ajoi Preikestulin alle ja kierteli läheisissä pikkuvuonoissa ja katseltiin tietysti niitä rohkeita , jotka kiipesivät ylhäällä kohti stulia. Hinta taisi olla jotain 300 NOK.

      • Anni

        Galdhöpiggen on korkein (mutta ei kaunein, muutaman sata metriä korkeampi.) Ja ilmeisesti helpommin valloitettava - vaikka ainakaan itse en aio toista kertaa ajaa Juvasshyttanille menevää tietä - sen verran on rystyset valkoisena vieläkin.


    • hui!
      • rohkeille

        Juuri tuo kivi se on. Sen päälle pääsee kohtuullisen helposti kuvassa olevan vasemmapuoleisen kallion takaa. Siellä on kapea tasanne suunnilleen kivenpinnan tasossa. Joten vain pieni hyppy tarvitaan mennen tullen. Mutta sivulle ei kannata horjahtaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe