asennetaanko laminaatti keittiökaapistojen alle?

tietoa kaipaava...

Uudistamme keittiön/muut yhtenäiset tilat. Keittiön kaapistot tulevat myös uudet, asennetaanko laminaatti kokonaisuudessaan myös kaapistojen alle?

8

3577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rem

      Ei laminaattia kiintokalusteiden alle.(uunin ja jääkaapin alle kannattaa laittaa) Lopetat lattian kalustejalkojen juureen. Sokkeli peittää.

      • Dilettante

        Jos kaappeihin tulee sokkelit, niin en ymmärrä miksi kaappien allekin pitäisi laittaa laminaatti. Ehkäpä jos on tiedossa että joskus tulevaisuudessa joku kaappi tulee poistumaan. Kun seuraava keittiöremontti joskus tulee, niin eiköhän silloin myös lattia mene uusiksi. Silloin ei haittaa vaikka kaappien sijainnit vähän muuttuvat.

        Lisäisin vielä että jos tiskikone tulee lattialle, niin sen alle kannattaa laittaa laminaatti. Tiedän tositapauksen kun amatöörireiska teki parkettilattian ja jätti tekemättä tiskikoneen alle. Kun tiskikone sitten hajosi, niin eipä sitä saanut ulos muuten kuin repimällä työtaso irti ja sitten nostamalla.


      • itselle tekijä
        Dilettante kirjoitti:

        Jos kaappeihin tulee sokkelit, niin en ymmärrä miksi kaappien allekin pitäisi laittaa laminaatti. Ehkäpä jos on tiedossa että joskus tulevaisuudessa joku kaappi tulee poistumaan. Kun seuraava keittiöremontti joskus tulee, niin eiköhän silloin myös lattia mene uusiksi. Silloin ei haittaa vaikka kaappien sijainnit vähän muuttuvat.

        Lisäisin vielä että jos tiskikone tulee lattialle, niin sen alle kannattaa laittaa laminaatti. Tiedän tositapauksen kun amatöörireiska teki parkettilattian ja jätti tekemättä tiskikoneen alle. Kun tiskikone sitten hajosi, niin eipä sitä saanut ulos muuten kuin repimällä työtaso irti ja sitten nostamalla.

        Vaikka siksi, että kun se vesivahinko sitten vaikkapa pesualtaan viemäriä puhdistettaessa sattuu, niin vesi vuotaa siihen laminaatin päälle - ei alle. Vesivahingon voi aiheuttaa myös apk ja jopa jääkaappi!
        Siitä taas puolestaan seuraa se, että selviää lattian pyyhkimisellä kuivaksi, ei tartte kuivata koko rakennetta, eikä uusia edse laminaattia. Vielä parempi, kun älyää pyytää sen allaskaapin rungon alimman levyn irtonaiseksi, niin jopa on helppoa kuivata mahdolliset vedetkin. Tai vähintäänkin helposti irrrotettava sokkeli olis asiaa.

        Laminaatin allaskaapiston alla voi toki korvata vaikka muottivanerilla, mutta saako siinä kovin ihmeellistä säästöä aikaan. Ja siksi toisekseen, vanerin ja laminaatin väliin jää sauma ja siitä vesi pääsee kuitenkin laminaatin alle.


      • The Rat

        Meillä vuosisiivouksessa siirretään aina hella paikaltaan ja puhdistetaan takaa sinne vuoden aikana roiskuneet ruoantähteet ja muut paskat. Nykykeittiössä on parketti hellan alla, samoin kuin jääkaappien, mutta ilmeisesti ei keittiökaappien.

        Ihan hyvä ratkaisu minusta. Hella kun ei ole kiinteä kaluste, vaan sellainen puolikiinteä... :)


    • ratkaisee

      Jos itselle tekisin, niin laittaisin myös kaappien alle. Jos vieraalle, niin en laittaisi.
      Kyse on ainoastaan rahasta.

    • kalusteiden

      alle. Ja vesieristys lattian ja seinän rajaan uusien ohjeiden mukaisesti.

      • ketvel

        Missä noi uudet ohjeet olisi luettavissa?


      • höpöhöpöttäjä

        Vaneri kalusteiden alle,muovimatto päälle niin että nousee seinälle 10cm kalusteiden takana matto vanerin ja laminaatin sauman yli niin että vesi ei pääse saumaan.Eli tämä on se ammattimiesten yleisimmin käyttämä tapa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1415
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      312
      1191
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1107
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      935
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      914
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      827
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe