äidinmaidon pakastus

HAluaisin tietää, miten kauan äidinmaito pysyy hyvänä jos sen pakastaa? Entä ihan jääkaapissa tuttipullossa? Sitten kesään liittyen tarviiko 2kk jotain aurinkovoidetta ulkoillessaan? Apteekin täti nauroi päin naamaa ja käski pukea vaatteita..
33366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

säilyy 3 kk pakastimessa, n. vuorokauden jääkaapissa. Ei noin pienille sitä aurinkorasvaa laitettas, ohuet pitkät vaatteet vaan, ettei pala.

Äänestä

Edellinen jo vastasikin kysymykseesi pakastamisesta. Itse olen pakastanut pienimmissä minigrip pusseissa maidon. On tosi käteviä. Lisäksi sulavat nopsasti ihan kuuman veden alla. Sitten olen kaatanut tuttipulloon ja laittanut tuttipullon kattilaan, jossa on vedenkeittimellä keitettyä vettä. Siinä sitten jonkun aikaa pitänyt pulloa, ja nopeasti on maito syönti lämpöistä. Siksi tämä operaatio, että äidinmaitoa ei saa mikrottaa.

Ei aurinkovoiteta alle 1 vuoden ikäiselle. Vauvat pidetään varjossa, muista kuitenkin näin kuumalla ilmalla, että vaatetta ei ole liikaa päällä, kun lämpötila helposti nousee esim. tummissa vaunuissa, vaikka kuinka korkeaksi.

Äänestä
  • Samalla tavalla pakastan minigrip-pusseihin (½litran .. onko ne niitä pienimpiä?). Pakkasessa säilyy 3 kk ja jääkaapissa n. vuorokauden (jos pumppaat samaan satsiin useampaan otteeseen vuorokauden aikana niin laske vuokorausi tai se 3 kk siitä ekasta pumppausosuudesta). Itse en omista vedenkeitintä enkä jaksa aina vettä kattilassa keitellä maidon lämmittämistä varten. Hanasta lasken altaaseen kuumaa vettä ja annan maidon siellä lämmetä kädenlämpöiseksi.

    Tökerösti käyttäytyi apteekin täti. Kyllä hänen olisi pitänyt ilman naureskelua kertoa, ettei alle 1-v laiteta rasvoja vaan ohuilla pitkähihaisilla/punttisilla vaatteilla suojataan ja pidetään varjossa. Eihän me kaikki voida kaikkea tietää ja aina ei pääse neuvolastakaan kysymään juuri sillä hetkellä kun tietoa tarvii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoja kirjoitti:

HAluaisin tietää, miten kauan äidinmaito pysyy hyvänä jos sen pakastaa? Entä ihan jääkaapissa tuttipullossa? Sitten kesään liittyen tarviiko 2kk jotain aurinkovoidetta ulkoillessaan? Apteekin täti nauroi päin naamaa ja käski pukea vaatteita..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu