Syöpä???Pelottaa

Mulla on reilun kuukauden sattunut oikealle puolelle mahaan... Olen käynyt läääkärillä&gynkologilla, mutta mitään ei ole löytynyt. Kuitenkin pelottaa että se olisi syöpä... Vatsaan ei koske kovasti eikä koko ajan, mutta kuitenkin sen tunnen, lisäksi maha on ollut sekaisn ja kuukautiset myöhässä... Viittaavatko syöpään?
3691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla oli alhaalla oikealla myös ajoittain toistuvia koviakin kipuja. Olin aivan paniikissa oireiden kanssa. Kävin monta kertaa lääkärissä, koska monesti lääkäri vain paineli vatsan ja totesi ettei tunnu mitään outoa. Sitten yksi gynegologi teki minulle ultralla tutkimuksen, ettei munasarjoissa tai kohdussa näy mitään. No eipä näkynyt. Lisäksi minulla on aina ollut omituisesti toimiva vatsa, joten toinen lääkäri määräsi paksusuolen tähystykseen. Siinäkään ei näkynyt mitään. Myös laktoosi ja keliakia testit otettiin. Ei mitään. Lopulta lääkärit totesivat, että kyseessä on toiminnallinen häiriö. Gyne sanoi, että nuoret naiset stressaantuessaan monesti saavat tälläisiä mahakipuja. Ne johtuvat siitä, että ilma kulkee suolessa väärään suuntaan ja jumittuu. Tai jotenkin noin se selitys meni. Ei mitään vaarallista siis. Nyt oireet on pikku hiljaa helpottunu ja vähentynyt, koska tiedän, ettei ole vakavaa.

Toisaalta, jos menkkasi ovat myöhässä, saattaa nuo oireet olla raskaudestakin, joten teepä testi ellei menkkoja pian kuulu.

Äänestä
  • Joo, raskaudesta ei voi olla kyse tai olisi tapahtunut jonkin sortin ihme...:) Lääkärisanoi, että saattaa johtua myöskin mun syömisestä, koska mulla on ollut syömisongelma... Mutta mulla on aina mieletön paniikki sairauksista... Vaikka lääkärit sanovat, että ei tartte huolehtia... Muuten tunnen oloni hvin terveeksi.... Paitsi, että kärsin toisinaan stressistä, joka pitkälti johtuu mun sairauspaniikista...Sekoa...

    Äänestä

että sen on syöpä. Olen kuullut, että syöpä ei ole kipeä. Eli jos tulee esim. joku patti johonkin, niin jos se on kipeä, niin se ei viittaa syöpään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lissu kirjoitti:

Mulla on reilun kuukauden sattunut oikealle puolelle mahaan... Olen käynyt läääkärillä&gynkologilla, mutta mitään ei ole löytynyt. Kuitenkin pelottaa että se olisi syöpä... Vatsaan ei koske kovasti eikä koko ajan, mutta kuitenkin sen tunnen, lisäksi maha on ollut sekaisn ja kuukautiset myöhässä... Viittaavatko syöpään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu