Tuli tässä mieleeni nyt kun koulut on taas loppu ja kesälomat alkaneet, että omassa lapsuudessani oli varma kesätyöpaikka pikkuveljen "lapsenlikkana" :)
Oli kesä -52 ja äiti ja isä olivat toisella paikkakunnalla heinäniityllä yön reissulla. Meitä oli 4 lasta yksin kotona, pikkuveli 2 vuotta vanha.
Veli oli vikkelä kintuistaan ja kova poika testaamaan kaikkea mahdollista ja mahdotonta.
Eräänä päivänä kuului keittiön rapuista hänen huutoansa: - Ilti, ilti! hän huusi. Syöksyimme katsomaan ja kauhuksemme näimme hänen lykänneen päänsä rappujen aitalaudoitukseen. Oli kiinni kuin ruuvipenkissä. Iso sisko yritti venyttää lautoja sivuun ja käski minun yrittää muljauttaa pojan päätä pois. Ei onnistunut.
Silloin minulla välähti! Saippua auttaa! Kysyin siskolta onko meillä mäntysaippuaa. - Mitä sinä sillä? hän kysyi. - Mene katsomaan saunalta.
Juoksin saunalle mutta siellä oli vaan tavallista saunasaippuaa, mäntysaippuaa sen olla pitää, joten juoksin naapuriin "Iivarin mamman" luo ja pyysin hengästyneenä saada lainata mäntysaippuaa.
- Mitä sinä sillä tekisit? Selitin, että pikkuveli on lykännyt päänsä laudoitukseen, mutta me hieromme hänen päähänsä mäntysaippuaa niin kyllä se siitä irtoaa! :))
Iivarin mamma nauroi hyvän aikaa ja seurasi sitten perässäni meille, vetäisi hihat ylös ja punnersi laudat syrjään että rutina kävi.
Niin saatiin poika irti piinapaikastaan ja hän halusi heti mennä päiväunille :) Siitä lähtien hän varoi menemästä aidan lähelle. Kulki selin seinän vierustaa pitkin aivan kuin olisi pelännyt että aita vetäisee hänet taas hampaisiinsa.
Veljeni oli kuin Vaahteramäen Eemeli
3
450
Vastaukset 3
- soilike
Veljeni on 8 vuotta nuorempi, joten olin kai 11 ja vesseli 3v
Aiti oli toissa vaneritehtaalla ja isä rautateillä.
Pikkuveli oli päiväunillaan.
Kaverit huuteli, että tuutko pellaamaan ”puks”-peliä
Kaikki muu unohtui sillä hetkellä.
Puks-peli oli kivointa mitä silloin harrastettiin.
Piilouduttiin radan vierellä olevien ratapölkkykasojen väliin ja taakse.
Sieltä sormella tähtäämällä ”puksautettiin ” pelistä pois.
Yht´äkkiä tuli mieleen” Entäs se pentu?”
Ainakin tusina jalkaa allani, yritin ehtiä kotiin ennen isää.
Siellä hän kuitenkin jo oli viluinen pikkupoika pyöran tarakalla.
Oli kuulemmma seurannut pieniä paljaan jalan jälkiä hangessa ja hakenut vekaran naapurista.
Arvatkaapa, kuka sai ja mitä? Huh huhmitä puks-pelin jälkeen tapahtui...! Olihan ne kasvatusmenetelmät toista luokkaa kuin tänä päivänä. :DD
Tämä minun pikkuveljeni oli kovin innostunut kun sai lainata vasaraa ja nauloja. Kerran hän oli naulannut äidin baskerin kiinni yläkerran rappujen tolppaan. Siinä oli ja pysyi.
Eivät vanhemmat kuitenkaan ihailleet kuinka tuollainen oskarinkokoinen kaveri jaksoi iskeä naulan kantaa myöten puuhun, vaan me isommat saatiin nuhteita kun emme olleet katsoneet pojan perään :)- vanhin tyttö
MdK-MdK kirjoitti:
mitä puks-pelin jälkeen tapahtui...! Olihan ne kasvatusmenetelmät toista luokkaa kuin tänä päivänä. :DD
Tämä minun pikkuveljeni oli kovin innostunut kun sai lainata vasaraa ja nauloja. Kerran hän oli naulannut äidin baskerin kiinni yläkerran rappujen tolppaan. Siinä oli ja pysyi.
Eivät vanhemmat kuitenkaan ihailleet kuinka tuollainen oskarinkokoinen kaveri jaksoi iskeä naulan kantaa myöten puuhun, vaan me isommat saatiin nuhteita kun emme olleet katsoneet pojan perään :)pienempien perään katsominen annettiin vuotta vanhemman tytön tehtäväksi. Tuhmuuksia tehtiin, tukkapöllyä ja koivun vittaksesta saatiin. Opittiin, jos opittiin, mitä saa tehdä. Usein tehtiin tuhmia kostoksi epäoikeudenmukaiseta kurituksesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481042Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17979- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21737- 59631
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k204627- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90548
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html260481Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 37419
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 5378
- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 29348
