Veljeni oli kuin Vaahteramäen Eemeli

Tuli tässä mieleeni nyt kun koulut on taas loppu ja kesälomat alkaneet, että omassa lapsuudessani oli varma kesätyöpaikka pikkuveljen "lapsenlikkana" :)

Oli kesä -52 ja äiti ja isä olivat toisella paikkakunnalla heinäniityllä yön reissulla. Meitä oli 4 lasta yksin kotona, pikkuveli 2 vuotta vanha.
Veli oli vikkelä kintuistaan ja kova poika testaamaan kaikkea mahdollista ja mahdotonta.
Eräänä päivänä kuului keittiön rapuista hänen huutoansa: - Ilti, ilti! hän huusi. Syöksyimme katsomaan ja kauhuksemme näimme hänen lykänneen päänsä rappujen aitalaudoitukseen. Oli kiinni kuin ruuvipenkissä. Iso sisko yritti venyttää lautoja sivuun ja käski minun yrittää muljauttaa pojan päätä pois. Ei onnistunut.
Silloin minulla välähti! Saippua auttaa! Kysyin siskolta onko meillä mäntysaippuaa. - Mitä sinä sillä? hän kysyi. - Mene katsomaan saunalta.
Juoksin saunalle mutta siellä oli vaan tavallista saunasaippuaa, mäntysaippuaa sen olla pitää, joten juoksin naapuriin "Iivarin mamman" luo ja pyysin hengästyneenä saada lainata mäntysaippuaa.
- Mitä sinä sillä tekisit? Selitin, että pikkuveli on lykännyt päänsä laudoitukseen, mutta me hieromme hänen päähänsä mäntysaippuaa niin kyllä se siitä irtoaa! :))
Iivarin mamma nauroi hyvän aikaa ja seurasi sitten perässäni meille, vetäisi hihat ylös ja punnersi laudat syrjään että rutina kävi.
Niin saatiin poika irti piinapaikastaan ja hän halusi heti mennä päiväunille :) Siitä lähtien hän varoi menemästä aidan lähelle. Kulki selin seinän vierustaa pitkin aivan kuin olisi pelännyt että aita vetäisee hänet taas hampaisiinsa.

3

450

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soilike

      Veljeni on 8 vuotta nuorempi, joten olin kai 11 ja vesseli 3v
      Aiti oli toissa vaneritehtaalla ja isä rautateillä.

      Pikkuveli oli päiväunillaan.
      Kaverit huuteli, että tuutko pellaamaan ”puks”-peliä
      Kaikki muu unohtui sillä hetkellä.

      Puks-peli oli kivointa mitä silloin harrastettiin.
      Piilouduttiin radan vierellä olevien ratapölkkykasojen väliin ja taakse.
      Sieltä sormella tähtäämällä ”puksautettiin ” pelistä pois.

      Yht´äkkiä tuli mieleen” Entäs se pentu?”
      Ainakin tusina jalkaa allani, yritin ehtiä kotiin ennen isää.

      Siellä hän kuitenkin jo oli viluinen pikkupoika pyöran tarakalla.
      Oli kuulemmma seurannut pieniä paljaan jalan jälkiä hangessa ja hakenut vekaran naapurista.

      Arvatkaapa, kuka sai ja mitä? Huh huh

      • mitä puks-pelin jälkeen tapahtui...! Olihan ne kasvatusmenetelmät toista luokkaa kuin tänä päivänä. :DD

        Tämä minun pikkuveljeni oli kovin innostunut kun sai lainata vasaraa ja nauloja. Kerran hän oli naulannut äidin baskerin kiinni yläkerran rappujen tolppaan. Siinä oli ja pysyi.
        Eivät vanhemmat kuitenkaan ihailleet kuinka tuollainen oskarinkokoinen kaveri jaksoi iskeä naulan kantaa myöten puuhun, vaan me isommat saatiin nuhteita kun emme olleet katsoneet pojan perään :)


      • vanhin tyttö
        MdK-MdK kirjoitti:

        mitä puks-pelin jälkeen tapahtui...! Olihan ne kasvatusmenetelmät toista luokkaa kuin tänä päivänä. :DD

        Tämä minun pikkuveljeni oli kovin innostunut kun sai lainata vasaraa ja nauloja. Kerran hän oli naulannut äidin baskerin kiinni yläkerran rappujen tolppaan. Siinä oli ja pysyi.
        Eivät vanhemmat kuitenkaan ihailleet kuinka tuollainen oskarinkokoinen kaveri jaksoi iskeä naulan kantaa myöten puuhun, vaan me isommat saatiin nuhteita kun emme olleet katsoneet pojan perään :)

        pienempien perään katsominen annettiin vuotta vanhemman tytön tehtäväksi. Tuhmuuksia tehtiin, tukkapöllyä ja koivun vittaksesta saatiin. Opittiin, jos opittiin, mitä saa tehdä. Usein tehtiin tuhmia kostoksi epäoikeudenmukaiseta kurituksesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1042
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      979
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      548
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      481
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      37
      419
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      378
    17. 28
      377
    18. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    19. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe