eli mitä sielä on/tehdään???? sehän ei ole pakollinen, itseä se ei kiinnosta, mutta sen verran haluaisin tietää mitä sielä on
synnytysvalmennus
kertokaa
8700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse olen myös pohtinut, että mitä siellä tehdään ja mitä siellä on. En ole myöskään vielä päättänyt menenkö vai en.
Joten kertokaa te jotka tiedätte.
mitään haittaa ole kellekään mennä sinne. Riippuu myös kyseisestä ruhmästä mitä käsitellään. Paljon putumaan monessa kunnassa isien roolista jne.
Hei!
Meillä valmennus kulki nimellä perhevalmennus ja sen sisältö oli seuraavanlainen:
I-tunti: fyysiset ja psyykkiset muutokset, lähestyvä synnytys ja synnytyspelko
II-tunti: synnytys ja kivunlievitys. Tämä parituntinen järjestettiin synnytyssairaalassa.
III-tunti: lapsivuodeaika, imetys, synnytyksen jälkeinen masennus, vanhemmuus ja parisuhde
IV-tunti: rentoutus ja asentohoito. Tämän tunnin piti fysioterapeutti ja oli ainoa jossa ns. käytännön harjoituksia.
V-tunti: lastenhoitoa ja huolenpitoa
Kerrallaan meni aina tunti tai pari. Ainakin esikoista odottavalle ihan hyödyllinen, vaikka ei kovin paljon uutta tietoa tullutkaan. Sairaalassa käynti oli kyllä todella hyödyllinen. Paikkakuntakohtaisia eroa on varmasti paljon, mutta näin ainakin meillä. Voithan käydä ensimmäisellä kerralla katsomassa miltä näyttää tai valita vain sinua kiinnostavat aiheet. Neuvolassa osaa varmasti auttaa ja suositella missä juuri sinun kannattaisi käydä. Iloista odotusta!
En aikaisemmin ole ollut juurikaan kiinnostunut tuosta synnytysvalmennuksesta, mutta nyt mielenkiinto kyllä vähän heräsi... :)
Mitä olet mieltä et milloin olisi isälle hyödyllistä tietoa?
alusta asti iseille hyödyllistä. Isithän eivät useinkaan tiedä ennestään raskauksiin ja lapsiin liittyviä asioita. Pelkäävät niitä vain itekseen, kun eivät uskalla niistä puhua ja myöntää, että pelottaa. Tavallaan nuo perhevalmennukset ovatkin juuri iseille tärkeitä. Näkevät muitakin isejä, kuulevat, että ihan normaalia pelätä ja jännittää. Ja muutenkin kuulevat asioista muiltakin, kuin siltä omalta vaimolta.
Kouvolassakatottii myös synnytysvideo...kaikki ei oikee tykänny, minä mukaanlukien, toisaalta oli mielenkiintosta nähä miten homma tapahtuu mutta video oli varmaa parikymmentä vuotta vanha jolloin epiduraalia ei ollu keksittykkää, se nainen siinä videolla vaan huus ja verta tuli ja näytti kauheelta tuskalta. Ite aloin vasta siinä vaiheessa todella pelätä synnytystä, todellisuudessa oma synnytys oli helppo ja melko kivuton epiduraalin ansiosta eikä muutenkaan mitään sellaista kun videolla. Se oli myös vähän turhaa kun siellä esiteltiin kuinka vauvalle puetaan yms, nää kaikki kerkes unohtuu siihen mennes ku vauva synty ja sitäpaitsi kyllä siellä sairaalassa neuvotaan vauvanhoitoa ihan tarpeeksi. En kokenu perhevalmennusta kovin hyödylliseksi...paitsi se oli kiva ku mentii sen ryhmän kans tutustuu sairaalaa ja synnytyssalii, se oli hyödyllinen käynti.
Oulussa kulkee myös nimellä perhevalmennus. Ensin oli psykologin pitämä luento isäksi ja äidiksi tulemisesta ja oman itsen ja parisuhteen muutoksista. Sitten on neuvolassa kolme kertaa pienemmällä porukalla tätä varsinaista perhevalmennusta. Ensimmäisellä kerralla aiheena oli hammashuolto (painotti sitä, että vanhempien tulisi pitää huolta omasta hammaskalustostaan, jotta karies ei tarttuisi vauvaan). Toisella kerralla aiheena synnytys: käytiin läpi synnytyksen vaiheet, kivunlievityksestä ja vielä mahdollisia synnytyksen aikana tulevia vaikeuksia. Ja katsottiin myös video synnytyksistä. Kolmannella kerralla aiheena on vauvan hoito. Näiden lisäksi perhevalmennukseen kuuluu vierailu synnytyslaitoksella.
Se, kuinka paljon noista saa iloa irti riippuu varmasti ihmisestä ja tilanteesta: esim. hammashuoltokerralla kaikki vain istuivat tuppisuina, kukaan ei uskaltanut kysyä mitään... mutta seuraavalla kerralla päästiin ihan juttelemaankin ja moni kyseli neuvolan tädeiltä kaikenlaista, joten tilanteesta sai paljon enemmän irti.