ihania nämä seefferit

anteeksi jos kehun mutta ihania koiria nämä saksarit
3598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mieltä. Oikein kasvatettuna se on mitä ihanin kaveri ja yleensä rakastaa valtavasti lapsia. Ainoa mitä voisi toivoa on tuo terveyspuoli. On surullista luopua maailman parhaimmasta koirasta jos esim. etupää, selkä tai lonkat pettävät. puhumattakaan kaikista muista sakuille tyypillisistä sairauksista. HERÄTKÄÄ KASVATTAJAT !!!!!!!!!

Äänestä
  • Pelle Axelssonia, saksanpaimenkoira on terve rotu. Hän kerran kasvattajapäivillä totesi, että sakemanniväki on kauheaa vouhottamaan. Kun ottaa huomioon koirien suuren lukumäärän verrattuna muihin rotuihin, sairaita saksanpaimenkoiria on prosenttuaalisesti vähän. Monia sairauksia löytyy, mutta prosentit ovat nolla pilkku jotain.

    Kasvattajat kasvattavat, mutta ostajat sen valinnan viime kädessä tekevät. Niin kauan kuin kaupaksi menee koirat, joiden vanhempien jättö lonkkien sun muun suhteen on vähintään kyseenalaista, niin kauan noita koiria tulee. Kun noiden tiettyjen kenneleiden koirat alkaa jäädä käsiin, sairaiden yksilöiden ns. puolitahallinen tuottaminen loppuu.

    Ihmiset vaan ovat sellaisia, että haluavat kauniin koiran hinnalla millä hyvänsä. Ja ottavat hyvin kennelliiton näyttelyissä pärjänneestä kennelistä aina uuden ja uuden koiran, vaikka terveystilastot näyttäisivät mitä.

    Ei voi yksin syyttää kasvattajia.

    Äänestä

kyllä,saksanpaimenkoirat ovat minunkin mielestäni upempia paitsi ulkoisesti,niin luonteensa puolesta.älykkäitä jos annetaan perusopetukset.olen vain havainnut että eräät saks.paim,koiran omistajat ovat liian tosissaan ja totisia ja vaikuttavat pingottuneilta toisien koirien kohdatessa.koirat aistivat tosikkomaiset omistajansa ja käyttäytyvät melkein samoin!eikä niitä paremmaksi voi luokitella jos joku haluaa itse omaan tahtiin kouluttaa.koirakouluissa opetettuja koiria on aktivoitava myös muutenkin kuin koko ajan trimmattuja taitoja peilaten.huumoria ja rentoutta joillekin totisilla kalliiden shäferin omistajat!itsekin samanrodun omistajat

Äänestä

Kommentoi aloitusta


blackmagictiger kirjoitti:

anteeksi jos kehun mutta ihania koiria nämä saksarit

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu