kävin tänää neuvolassa kuuntelemassa pienen pienen alkioni sydänääniä. Olen viikolla 8 ja jo nyt olen huomannut bulimiani pahentuneen. Painonnousu hirvittää ja syödä ei uskalla kun tietää morkkiksen tulevan ja kaiken tämän päälle on pahoinvointie koko päivän mikä "helpottaa2 oksentamistani. Tiedän vahingoittavani itseäni sekä pikkuista. Siksi pyydänkin saman kokeneilta äideiltä apua!! Uskaltaako terveydenhoitajalle kertoa?
bulimia+raskaana
poppy82
61128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka en olekaan kokenut äiti,niin voin vain kehottaa kertomaan terveyshoitajalle ajatellen sinun ja lapsesi parasta. Sinun pitäisi ehdottomasti siis kertoa. Ethän halua että lapsesi vahingoittuu millään tavalla?
Olen kokenut saman. Raskauden alussa pelko lihomisesta oli kova ja en oikein muistanutkaan miten normaalisti pitäisi syödä. Päätin kuitenkin, että minun lapseni on tärkeämpi asia, kuin se, että kuinka paljon painan. Ja raskaushan luonnollisesti aiheuttaa painon nousua. Tervettä olisi noin kuuden kilon nousu. Itselläni tuli 14 kiloa. Otin siis itseäni niskasta kiinni ja kerroin neuvolatätille. Se oli ehdottomasti paras päätös!!! Neuvon sinua nyt tekemään samoin. Siellä ei tuomita vaan tuetaan sinua raskaudessasi ja autetaan kaikin tavoin!! Et ole yksin!! Nyt ajattele lastasi!Lue mitä bulimiasi aiheuttaa sikiölle!! Kauhutarinoita riittää!!! Kerro neuvolassa!!!
Mistä ihmeestä sä tuon 6 kiloa sait? Jos on esim. kovin hoikka ihminen ennestään, niin toivottua painonnousua raskaudessa on 12,5kg - 18kg. Jos on ormipainoinen tai tukevampi, niin optimaali painonnousu on hieman vähäisempää. Näin lukee ihan neuvolan ohjekirjasissa, ja eiköhän niissä se oikea tieto ole.
kertoa neuvolassa että sinulla on ennen ollut bulimiaa ja pelkäät sen alkavan uudestaan nyt. itsellä On/oli myös bulimia, mutta raskausaikana sain sen jotenkuten pidettyä hallinnassa.tavallaan lihominenhan on sillon "luvallista" ja nyt sinulla on mahdollisuus parantua!! tsemppiä.
uskallat ottaa asian puheeksi.
itselläni on myös bulimia, tiedän että kertominen on vaikeaa, mutta yritä ajatela asiaa siltä kantilta, että jos pystys kertomaan asiasta se on todella rohkea teko!
ei ole tarkoitus masentaa, mutta uskoisin ettet antaisi itsellesi ikinä anteeksi jos bulimiallasi vahingoitat lastasi.
voimia!
Olen muiden kanssa samaa mieltä. Terveydenhoitaja osaa takuulla antaa oikeita neuvoja. Uskon että on vaikeaa, mutta uskon että lapsesi merkitsee sinulle niin suuresti, että muutama lisäkilo tuntuu mitättömältä. Kilot on aina mahdollista saada pois, jos lapsi vahingoittuu, sitä ei saa korjattua.