Mikä on paras lääke voimakkaaseen kuukautiskipuun? Lähinnä tarkoitan reseptillä saatava, koska itsehoitolääkkeet eivät auta! Onko teillä kokemusta jostain tehokkaasta lääkkeestä? Toivottavaa olisi jos lääke samalla vähentäisi myös vuodon määrää. Ehkäisypillerit eivät tule kyseeseen, eivätkä mitkään hormonia sisältävät valmisteet, sillä ne eivät sovi elimistölleni. Eli jokin kipulääke tai vastaava, mitä niitä nyt sellaisia voi olla, ei ole tietoa! Olisin kiitollinen vastauksista, jos kokemusta löytyy, jotta saan apua tähän sänkyyn kaatavaan kipuun. Tottakai kysyn lääkäriltäkin asiaa, mutta lähinnä nyt kaipaisin ideoita ja tietoa, kenties mahdollisia kokemuksia tehokkaista, kipua lievittävistä lääkkeitä.
Lääke kuukautiskipuun?
kipuileva
12875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
myös Panacod tehoaa
Kannattaa kysäistä lääkäriltä jotain tehokasta kipulääkettä.On olemassa myös lääke, joka vähentää vuodon määrää, omalla kohdallani ei tosin mitenkään huomattavasti auttanut.Itse kärsin runsaista vuodoista ja aina piti olla tarkkana, ettei tamponi ja side petä.Mutta nyt olen löytänyt täydellisen ratkaisun runsaista vuodoista johtuvaan tukaluuteen ja se on kuukuppi.Kipuja se ei poista vaan on käytettäessä aivan mahtava!Ja vielä näin helteellä ei ole enää kutisevia siteitä eikä muitakaan hajuhaittoja.Suosittelen lämpimästi!
Minkä tyyppinen lääke se on, puhtaasti särkylääke? Vähentääkö se myös vuotoja?
Mitä merkkiä käytit kipuihin ja vuotoon? Voihan se varmaan auttaa joillekin noihin vaivoihin? Onko muuten kuukuppi vaikea asettaa paikoilleen (minkä kokoinen se on)? Jos on "vain" kerran synnyttänyt, niin onnistuuko sellaisen käyttö?
http://www.coronaria.fi/www/mtv3/laakkeet.php?id=647
Tässä tietoa Panacodista:
http://www.coronaria.fi/www/mtv3/laakkeet.php?id=786
Kiitos linkeistä, kävin katsomassa ne. Täytyy etsiä lisää vastaavia lääkkeitä vielä, kaipa niitä löytyy. Ettei tarvitsisi kivusta kärsiä!
Käyttö onnistuu vaikka neitsyeltä. Käyttäjiä löytyy kai alkaen kymmenvuotiaista. Se laitetaan sisälle taiteltuna, ei siis avonaisena tungeta ;D.
Monet on täällä valitellu että tietyt lääkkeet eivät enää vähän ajan päästä auta. Sen sijaan et siirtyisit ihan liian vahvoihin mömmöihin (lue: panacod = kodeiini), kokeile tätä:
Itse käytän kolmea särkylääkettä kerralla, jonka gynekologikin sanoi olevan ihan ok.
eli otan ensimmäisellä kerralla
- 1000mg parasetamolia (se on nopeavaikutteinen ja vaikuttaa 30min sisään)
- 400 mg ibuprofeenia (vaikuttaa hitaammin mutta pitempään)
- 550 mg natriumnaprokseenia (tai 500 mg naprokseenia)
sen jälkeen otan lääkkeitä oman fiiliksen mukaan, eli yleensä 6-8 tunnin välein otan muuten saman satsin, paitsi että parasetamolia vain 500 mg. Aloitan tuolla 1000 mg sen takia, että se alkuannostus olisi tehokkaampi. Sen jälkeen yleensä tuo koktaili pitää kivun tasaisesti poissa.
Lääkäri selitti että nuo eri vaikuttavat lääkeaineet estävät sitä yhtä ja samaa kipuaistimusta eri kohdissa sitä prosessia, jolloin yhteisvaikutus on tehokkaampi kuin se, että ottaa liikaa vain yhtä vaikuttavaa ainetta. Etuna tässä systeemissä on se, että ei tarvitse ottaa paljoa yhtä lääkettä ja toisaalta se, että käyttää vain näitä kolmea hyvin yleisesti käytettyä, paljon tutkittua ja hyvin siedettyä lääkettä. Nämä kaikki kolme lääkeainetta eivät ole kolmiolääkkeitä, päin vastoin kuin Panacod, jonka käyttämistä en suosittelisi. Panacodissahan on 500 mg parasetamolia ja sitten sen lisäksi 30 mg kodeiinia. Kodeiini on se kolmioaine, ja katukaupassa huume. Aina kun käytetään vahvempia särkylääkkeitä, tulee se riski että ennen pitkää jäädään koukkuun vahvoihin särkylääkkeisiin ja muut eivät enää tehoa. Olen itsekin panacodia käyttänyt viisaudenhampaan poiston jälkeen, ja se todella on tehokas lääke joka menkkoihinkin varmasti auttaa, mutta vähemmälläkin selviää - ja ennen kaikkea vältät riskin jäädä koukkuun vahvoihin särkylääkkeisiin (ne tosiaan on huumeisiin verrattavia ja samoja aineita jopa).
Ibuprofeenista vielä sellaista, että se tosiaan on hitaampi ja pitkävaikutteisempi kuin parasetamoli, joten sitä kannattaa vastaavasti ottaa illalla ennen nukkumaanmenoa hieman isompi annos - esimerkiksi 600 mg tai 800 mg. Silloin saa luultavasti nukuttua paremmin ja pidempään :)
Sitten vielä toinen vinkki. Minulle eivät pillerit oikein ole sopineet myöskään, menkkakipuihin en saanut niistä mitään apua. Lääkärini ehdotti minulle Nuvaring ehkäisyrengasta, jossa toki on samat hormonit kuin pillereissä, mutta koska rengasta pidetään koko ajan, erittyy se hormonikin tasaisemmin. Lisäksi Nuvaring antaa mielenkiintoisen mahdollisuuden olla ilman menkkoja. Lääkärini siis ehdotti, että jos en jaksa enää menkkakipuja, niin älä pidä enää menkkoja! Olin ihmeissäni - hän selitti että Nuvaringiä tulisi käyttää 3vkoa putkeen jonka jälkeen se otetaan pois, pidetään vkon tauko ja sitten laitetaan uusi. Käytännössä siis sama kuin pillerit. Nuvaringissä on kuitenkin hormonia hieman ekstraa, eli n. 4 viikoksi, jotta se ei varmasti lopu kesken ja on tehokas ehkäisyväline. Joten käytä Nuvaringiä 4 vkoa putkeen, ota pois ja laita samantien uusi tilalle. Ei menkkoja, ei kipuja. Sitten voit halutessasi, esimerkiksi kerran kolmessa kuukaudessa tai vaikka puolen vuoden välein pitää menkat - eli ottaa nuvaringin pois 3 vkon jälkeen. Gynekologini sanoi että menkkoja ei tarvita mistään lääketieteellisestä syystä, ja koska hormoniehkäisy itsessään simuloi raskautta naisen kehossa, niin miksei pitkitä prosessia hieman. Voin kertoa, että itselleni tämä on toiminut oikein hyvin. Olen pitänyt menkkoja kerran puolessa vuodessa, ja silloin ne tulevat aivan normaalisti. Lisäksi menkkakipuni ovat tällä pitkällä hoitojaksolla helpottaneet (aikaisemmin normaali pillerirytmi ei helpottanut).
Ehdottomasti DEXIT, täsmällinen ja tehokas.
http://www.coronaria.fi/www/mtv3/laakkeet.php?id=255
En suosittelisi Panacodia säännöllisesti, sillä se sisältää kodeiinia.
apua kun lääkäri määräsi ponstan forteja. Ne vähentävät tehokkaasti kipua ja kuukautisvuodon määrää. Varaa lääkäri aika ja kysy sieltä tarkemmin.
että onko siitä, että syö särkylääkkeitä kuukautisten vuoksi, jotain haittaa elimistölle? Jos lääke vähentää vuodon määrää, niin jääkö osa vuodosta tavallaan tulematta luonnollisesti ulos tms.?
Ei jää mitään ns."varastoon", vaan kyseessä on epänormaalin suuren vuodon tyrehdyttäminen, joka voi aiheuttaa mm.heikotusta (jep, olen pyörtynytkin!)Valitettavasti en muista ko.lääkkeen nimeä, sitä käytetään myös verenvuototautisille yms.Ei kyllä toiminut minulla...vissiin hormonikierukka auttaisi, mutta olisiko "kupittelu"sitten ohi?Ja muut hormonihäiriöt taas kuvioissa...?