Uuden talon tuulettuvassa/kylmässä kellarissa polttopuut pääsivät homehtumaan. Rakennusaikana ei riittänyt aikaa polttopuiden riittävän huolelliseen pinoamiseen/kuivattamiseen.
Nyt kyselisin tietävämmiltä, voiko home tarttua kuiviin puurakenteisiin ja tarvitseeko puurakenteet käsitellä jollakin myrkyllä kuten kyllästysaineella ?
Homeiset polttopuut
11
5956
Vastaukset
- uloss
ulos ja odotelkaa.
- niin..
Joo-o. Puut ei kuivu sisällä, eikä puuvajassa. Ne kuivatetaan ensin ilmavissa pinoissa sateelta suojattuna ulkona ja vasta sen jälkeen siirretään halkovajaan.
Näin on tehty vuosisadat, nykyihmisille tämä vaan tuntuu olean täysi tuntematon juttu.
- raksaaja--sh
Sisällä ei kannata puita homehduttaa.
Pinoa ne ilmavasti ulos ja ota uudestaan sisälle heinäkuun lopulla kun ne on kuivat.
Sinänsä talolle tuolla tuskin on vaaraa koska terveellisessä huoneilmassa on normaalistikin tuhatmäärin homeitiöitä kuutiossa. Kunhan ilmankosteus ei ole 80% seutuvilla ja talon rakenteet kuivat niin ei ne itiöt lähde "itämään".- fiksumpaa kuin
sisällä säilyttäminen
semmonen lisuke, mutta jos ulkovajaa ei ole niin minkäs teet - panic..
Lattiasieni ei tarvitse kosteita rakenteita tai korkeaa ilmankosteutta tuhotakseen talon.
"
Saatuaan jalansijan lattiasieni pystyy leviämään kuivaankin puuhun ja se voi edetä muidenkin huokoisten materiaalien läpi. Torjuntaan pitää ryhtyä heti, koska lattiasienen tuho voi johtaa rakennuksen täydelliseen tuhoutumiseen. Tärkeintä on järjestää lattiasienelle olosuhteet, jossa se ei voi elää. Talon ryömintätilat ja kellarit pitää kuivata ja tuuletus on järjestettävä hyvin. Usein lattiasienen olemassa olo seuraa peruskorjauksessa tehdyistä rakennevirheistä. Myöskään PUUTAVARAA (HALKOJA YM.) EI PIDÄ SÄILYTTÄÄ MAAVARAISEN LATTIAN PÄÄLLÄ ASUNNON KELLARISSA. Jos huomaat lattiasienen talossasi, ota yhteyttä kunnan rakennustarkastajaan korjausohjeiden saamiseksi."
http://www.imatra.fi/palvelut/ymparisto/elintarvikevalvonta.htm#muutelaimet - järjellinen
fiksumpaa kuin kirjoitti:
sisällä säilyttäminen
semmonen lisuke, mutta jos ulkovajaa ei ole niin minkäs teetMitäkö tehdä, jos ei ole puuvajaa..? Puut kuivataan ulkona ja kun ne on kuivuneet ulkona ilmavasti pinottuina ja sateelta suojassa kesän, niin ne voi kantaa sisällekin.
Puuvajan ei muuten tarvitse olla mikään varsinainen vaja.. Kunhan ovat vaan edes sateenpitävän katoksen alla ja maasta irti, niin hyvin kuivuvat ja säilyvätkin.. - sisälle-
järjellinen kirjoitti:
Mitäkö tehdä, jos ei ole puuvajaa..? Puut kuivataan ulkona ja kun ne on kuivuneet ulkona ilmavasti pinottuina ja sateelta suojassa kesän, niin ne voi kantaa sisällekin.
Puuvajan ei muuten tarvitse olla mikään varsinainen vaja.. Kunhan ovat vaan edes sateenpitävän katoksen alla ja maasta irti, niin hyvin kuivuvat ja säilyvätkin.."Usein lattiasienen olemassa olo seuraa peruskorjauksessa tehdyistä rakennevirheistä. Myöskään PUUTAVARAA (HALKOJA YM.) EI PIDÄ SÄILYTTÄÄ MAAVARAISEN LATTIAN PÄÄLLÄ ASUNNON KELLARISSA."
- pitää aina
kyllästää, muuten ne eivät säily.
- säily..
mitenkään meillä, keväällä jo loppuvat melkein kesken talven.
- Liisa-Marianna
Minä pesisin halot ensin homepesulla ja sen jälkeen käsittelisin Valtti Colorilla. Siinä on homeenestoaineita. Pinotexkin käy.
- Heikki-Kalevi
Miksi ihmeessä sinä niin tekisit ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753597
- 622694
- 812637
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922353Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2572184- 431922
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151491EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491418